Stonkový zeler: chrumkavé a svieže občerstvenie
Stonkový zeler patrí rovnako ako buľvový a listový zeler do čeľade zelerovitých rastlín. Jeho listové stonky sú mäsité a silné, ale hľuzy sú veľmi malé. Táto zelenina existuje v rôznych farbách: od belavej cez žltú až po intenzívne zelenú. Z chuťového hľadiska na farbe nezáleží.
Čo je stonkový zeler
Stonkový zeler môže vážiť až jeden kilogram. Čerstvú vňať možno spoznať podľa sýtozelenej farby, pričom stonky a listy nesmú byť sfarbené. Stonky sa musia dať zlomiť. Ak sa ohýbajú, nie sú už úplne čerstvé. Stonkový zeler má trochu jemnejšiu arómu ako buľvový zeler, avšak napriek tomu má svoju charakteristickú korenistú chuť. Svoju typickú chuť má zeler ostatne vďaka éterickému oleju, ktorý sa volá apiín.
Botanická klasifikácia a pôvod stonkového zeleru
Stonkový zeler patrí do rodu zelerovitých rastlín. Tu sa dozviete všetko o botanickom zaradení a pôvode tejto chrumkavej zeleniny.
Botanická klasifikácia stonkového zeleru
Stonkový zeler, ktorý sa odborne označuje ako Apium graveolens var. dulce, je dvojročná rastlina z čeľade zelerovitých (Apiaceae). V prvom roku tvorí ružicu listov. Až na druhý rok vyrastú nám známe rozvetvené stonky s množstvom okolíkových kvetov. Rastlina zeleru môže dorásť až do výšky jedného metra a má hrubý koreň – buľvu. Listy sú tmavozelené, lesklé, široké a majú podlhovastý tvar so zvlneným alebo zúbkovaným okrajom. Stonky sú duté a na uzlinách majú výrazné listové pošvy. Drobné kvety rastúce v okolíku sú biele alebo žltkasté. Tvoria sa z nich plody, prípadne semená, ktoré sú veľmi malé a dosahujú len dva až tri milimetre.
Existujú rôzne odrody zeleru. Niektoré majú veľmi krehké stonky, ktoré sa skvele hodia do šalátu alebo ako snack. Iné sú tvrdšie a skvele sa hodia ako prísada do polievok a dusených jedál, ktoré navyše príjemne ochutia.
Odkiaľ pochádza stonkový zeler
Stonkový zeler pochádza pôvodne zo stredomorskej oblasti. Izrael, Španielsko a Taliansko dodnes patria k najväčším pestovateľom stonkového zeleru. V starovekom Egypte slúžili kvety a listy zeleru ako liečivá rastlina a kládli sa do hrobu. Pestuje sa najmä v štátoch Beneluxu, vo Francúzsku a Nemecku.
Pestovanie a sezóna stonkového zeleru
Stonkový zeler sa pestuje na celom svete, okrem iného aj v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Rastlina zbožňuje slnko a uprednostňuje vlhkú a dobre priepustnú zeminu. Stonkový zeler sa zvyčajne pestuje zo semien. Len čo sadenice zeleru dosiahnu určitú veľkosť, vysadia sa do záhrady. Vysádzajú sa buď do riadkov alebo v malých skupinách. Pritom sa dodržiava rozstup 30 centimetrov medzi rastlinami zeleru, aby mali dostatok miesta na rast. Zeler potrebuje dostatočnú a pravidelnú zálievku.
Ako vypestovať stonkový zeler zo stonky
Ak máte doma zeler a neviete sa nabažiť jeho chuti, zo stonky si môžete veľmi jednoducho vypestovať vlastnú rastlinu. Postupujte takto:
- Odrežte stonky zeleru pri koreni, aby vzniklo miesto na ďalšie stonky. Dlhým ostrým nožom odrežte stonky asi dva a pol až päť centimetrov nad koreňmi.
- Dôkladne očistite odrezok zeleru spolu s koreňovou časťou vodou a osušte ich papierovou utierkou alebo handričkou. Uistite sa, že boli odstránené zvyšky zeminy a prípadní škodcovia.
- Odrezok zeleru dajte do misy hlbokej päť až osem centimetrov, ktorá je čiastočne naplnená teplou vodou. Odrezok umiestnite tak, aby korene smerovali nadol a čerstvo narezaná oblasť nahor.
- Naplňte misu vodou tak, aby boli asi dve tretiny odrezku zeleru vo vode. Dajte pozor, aby bola misa čistá a dostatočne hlboká. Musí sa do nej zmestiť aspoň 100 mililitrov vody bez toho, aby pretekala.
- Položte misu na slnečné miesto a dbajte na to, aby odrezok zeleru dostával denne šesť až sedem hodín prirodzeného svetla. Denne dopĺňajte vodu a každé dva až tri dni ju úplne vymeňte.
- Po piatich až siedmich dňoch by mali vyrásť výhonky zeleru. Vtedy môžete zeler zasadiť do črepníka s dostatočným množstvom zeminy. Stonkový zeler opatrne vyberte z misy a položte ho na zeminu, do stredu kvetináča. Spodnú časť stonkového zeleru pokryte zeminou, aby vytŕčali len nové výhonky zeleru.
- A potom už môžete sledovať, ako nový stonkový zeler rastie. Nezabudnite ho pravidelne polievať. Po asi troch mesiacoch budete mať čerstvý stonkový zeler, pripravený na konzumáciu.
Pestovanie stonkového zeleru v záhrade: ako na to
Stonkový zeler sa dá vynikajúco pestovať aj v záhrade. Je to jednoduché:
- Najprv vyberte vhodné miesto v záhrade. Stonkový zeler potrebuje slnečné až polotienisté miesto. Zemina by mala byť dobre priepustná až vlhká. Uistite sa tiež, že zemina je vlhká, ale že sa v nej nehromadí voda.
- Pripravte pôdu prevzdušnením. Odstráňte z nej kamene a korene. Pridajte kompost alebo iné organické materiály, aby ste zemine dodali živiny.
- Potom sa môžete pustiť do siatia zeleru: Stonkový zeler môžete na jar alebo v lete siať priamo na záhrade. Vysejte semená priamo do pôdy a pokryte ich tenkou vrstvou zeminy. Plochu dôkladne zavlažte.
- Udržiavajte pôdu vlhkú pravidelným polievaním. Dávajte ale pozor, aby nebola až príliš vlhká. Raz mesačne zeminu pohnojte vyváženým hnojivom.
- Pravidelne tiež odstraňujte burinu, aby mal stonkový zeler dostatok živín a miesta.
- Keď rastliny začnú rásť, podoprite ich podpernou konštrukciou, aby sa stonky nezlomili.
- Stonkový zeler môžete zbierať, keď stonky dosiahnu dĺžku 25 až 30 centimetrov. Stačí ich odrezať ostrým nožom alebo odstrihnúť nožnicami.
Kedy má stonkový zeler svoju sezónu?
Stonkový zeler má v strednej Európe sezónu od júna do októbra. V tomto období je ideálny čas na zber úrody zeleru. Existujú však aj odrody, ktoré majú dlhšie alebo kratšie obdobie zberu. Skorý zber môže prebiehať od mája, zatiaľ čo neskorý zber úrody je možný aj v novembri, ak je počasie mierne a pôda ešte nie je zamrznutá.
Aký je vlastne rozdiel medzi stonkovým a buľvovým zelerom?
Stonkový zeler aj buľvový zeler patria do čeľade zelerovitých rastlín, ale nájde sa medzi nimi viacero odlišností. Stonkový zeler sa zvyčajne pestuje pre jeho dlhé a krehké stonky. Stonky sú svetlozelené a majú vláknitú textúru. Listy stonkového zeleru sú kučeravé a stonky sú duté.
Buľvový zeler, nazývaný aj voňavý zeler, má mäsitú guľatú buľvu, ktorá sa často používa ako zelenina. Na rozdiel od stonkového zeleru sa v prípade buľvového zeleru konzumujú korene, ako aj listy. Koreň je hnedý a má tvar buľvy. Listy sú hrubé a pripomínajú petržlen.
Čo sa skrýva v stonkovom zeleri: kalórie, vitamíny a minerálne látky
Táto stonková zelenina je veľmi nízkokalorická a má dobré výživové hodnoty, ktoré pôsobia antioxidačne a poskytujú ochranu pre naše bunky. Okrem toho má detoxikačné účinky a navyše aj dobre chutí. Vďaka vysokému obsahu draslíka pôsobí stonkový zeler močopudne.
Kalórie: 15 kcal
Sacharidy: 2,2 g
Bielkoviny: 1,2 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 118 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,08 mg
Vitamín B6: 0,09 mg
Vitamín C: 7 mg
Vitamín E: 0,2 mg
Vápnik: 80 mg
Železo: 0,2 mg
Draslík: 344 mg
Horčík: 12 mg
Sodík: 132 mg
Je stonkový zeler zdravý?
Stonkový zeler je lahodná a všestranná prísada do mnohých jedál, ale zároveň ide aj o mimoriadne zdravý druh zeleniny. Konzumácia stonkového zeleru môže byť pre zdravie veľmi prospešná.
Bohatstvo živín a antioxidantov
Stonkový zeler je bohatý na rozmanité živiny vrátane vitamínu C a vitamínov skupiny B, horčíka, draslíka a vlákniny. Vitamín C a vitamíny skupiny B podporujú funkciu imunitného systému a podporujú produkciu energie v tele. Horčík a draslík obsiahnuté v stonkovom zeleri hrajú dôležitú rolu pri regulácii krvného tlaku a prispievajú k zdraviu srdca a svalov. Stonkový zeler obsahuje veľa vlákniny, ktorá môže podporiť trávenie.
Stonkový zeler je tiež vynikajúci zdroj antioxidantov, ako sú flavonoidy a fenolové zlúčeniny. Tieto antioxidanty pomáhajú zabraňovať poškodeniu buniek v tele a môžu prispieť k zdraviu pokožky, očí a mozgu.
Antibakteriálne a protizápalové účinky
Stonkový zeler je mimoriadne aromatický. Za to vďačí okrem iného obsahu éterických olejov. Tie mu nielen dodávajú vynikajúcu chuť, ale majú aj antibakteriálny účinok. Éterickým olejom obsiahnutým v stonkovom zeleri sa pripisuje aj protizápalový účinok. Môžu teda prispieť k zmierňovaniu zápalov v tele.
Je určité množstvo stonkového zeleru priveľa?
V skratke: áno. Vo všeobecnosti nemá konzumácia veľkého množstva stonkového zeleru zdravotné riziká. Pri nadmernej konzumácii však môže v ojedinelých prípadoch dôjsť k nadúvaniu, ťažkostiam so žalúdkom a hnačke. Ak zo zdravotných dôvodov konzumujete stravu s nízkym obsahom sodíka, berte do úvahy, že vzhľadom na vysoký obsah sodíka v stonkovom zeleri sa odporúča konzumovať ho pri diéte redukujúcej príjem sodíka s mierou.
Nákup a správne skladovanie stonkového zeleru
Stonkový zeler je obľúbená zelenina, ktorá nájde využitie v mnohých jedlách. Aby vám stonkový zeler dlho vydržal a zachoval si chuť aj živiny, je dôležité správne ho skladovať. Oplatí sa však dodržať niekoľko tipov aj pri nákupe. Prezradíme vám, na čo dbať pri nákupe stonkového zeleru:
Je dobré kupovať bio stonkový zeler?
Bio stonkový zeler sa pestuje v súlade s prísnymi predpismi a smie sa ošetrovať len prírodnými prostriedkami. Preto môžeme nákup stonkového zeleru v biokvalite iba odporúčať. Pri bežnom pestovaní stonkového zeleru sa môžu používať pesticídy na ochranu rastlín pred škodcami a chorobami.
Nákup stonkového zeleru: na čo si dať pozor
Ak vyrážate na nákup, dbajte na to, aby bol stonkový zeler čerstvý a chrumkavý. Čerstvý zeler má zelené chrumkavé stonky, ktoré sú pevné a nedajú sa ohýbať. Stonky by tiež nemali mať hnedé škvrny ani trhliny. Dávajte pozor, aby boli listy zelené a vyzerali sviežo. Nesmú pôsobiť zvädnuto ani byť plesnivé. Čerstvý stonkový zeler spoznáte aj podľa vône. Mal by mať výraznú arómu a nemal by smrdieť zatuchnuto.
Ako skladovať stonkový zeler
Stonkový zeler možno uchovávať v chladničke až dva týždne. Je ho však potrebné skladovať v plastovom vrecku v priehradke na zeleninu. Plastové vrecko najlepšie dvakrát nastrihnite, aby mohla zrazená voda odtekať a zeler zostal chrumkavo čerstvý. Možno ho tiež rozdelený na porcie, uvarený alebo surový veľmi dobre zamraziť. V mrazničke ho možno takto uchovávať až dvanásť mesiacov.
Príprava stonkového zeleru: ako na to
Stonkový zeler má veľmi mnohoraké využitie. Možno ho konzumovať napríklad v polievkach, surový s dipmi, ako podusenú zeleninu alebo tiež vo forme šťavy. Obvykle sa konzumujú iba stonky. Listy však tiež obsahujú veľmi zdravé látky a možno ich použiť napríklad na okorenenie polievok a omáčok alebo tiež ako bylinku na dochucovanie jedál.
Dá sa jesť surový stonkový zeler?
Áno, stonkový zeler môžete konzumovať surový. Vynikajúco sa hodí ako snack počas dňa alebo ako prísada do šalátov, smoothie nápojov a štiav.
Musí sa stonkový zeler lúpať?
Spravidla stonkový zeler netreba lúpať. Ak je však zeler veľmi vláknitý, môžete vlákna zvonka stoniek stiahnuť, aby bol zeler príjemnejší na konzumáciu. Môžete to urobiť škrabkou na zeleninu alebo tak, že zeler raz prelomíte. Objavia sa vlákna, ktoré môžete jednoducho opatrne odstrániť malým nožom.
Dajú sa jesť listy stonkového zeleru?
Áno, dokonca aj listy stonkového zeleru možno konzumovať. Majú intenzívnejšiu chuť ako stonky a výnimočnú chuť dodajú napríklad polievkam alebo duseným jedlám. Listy stonkového zeleru sa skvele hodia aj na ozdobenie šalátov.
Snack v podobe stonkového zeleru
Stonkový zeler je vynikajúci a zdravý variant snacku. Mimoriadne dobre chutí v kombinácii s dipom – ochutnajte ho napríklad s hummusom, guacamole alebo arašidovým maslom. Zo stonkového zeleru si môžete tiež pripraviť olovrant v spojení so syrom, ovocím alebo orechmi.
Stonkový zeler do smoothie
Stonkový zeler je vynikajúca prísada do smoothie nápojov, pretože má jemnú arómu a vysoký obsah živín. Stonkový zeler môžete v smoothie kombinovať s inými zelenými prísadami, ako je špenát alebo kel. Sladký nádych potom dodá smoothie čerstvé ovocie, napríklad jablká, hrušky alebo ananás.
Varenie stonkového zeleru: do polievok a dusených jedál
Vďaka aromatickej chuti je stonkový zeler obľúbená prísada a tvorí základ vynikajúcich polievok a dusených jedál. Môžete ho nakrájať nadrobno a použiť spolu s mrkvou a cibuľou ako základ aromatickej omáčky alebo ho nakrájajte nahrubo a využite ho pri varení polievok. Stonkový zeler chutí mimoriadne dobre v kombinácii s inými druhmi zeleniny, ako je mrkva, cibuľa alebo zemiaky.