Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Stonkový zeler: chrumkavé občerstvenie

Stonkový zeler patrí rovnako ako buľvový a listový zeler do čeľade zelerovitých rastlín. Jeho listové stonky sú mäsité a silné, ale hľuzy sú veľmi malé. Táto zelenina existuje v rôznych farbách: od belavej cez žltú až po intenzívne zelenú. Z chuťového hľadiska na farbe nezáleží. 

Užitočné informácie

Stonkový zeler má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý stonkový zeler

Stonkový zeler môže vážiť až jeden kilogram. Čerstvú vňať možno spoznať podľa sýtozelenej farby, pričom stonky a listy nesmú byť sfarbené. Stonky sa musia dať zlomiť. Ak sa ohýbajú, nie sú už úplne čerstvé. Stonkový zeler má trochu jemnejšiu arómu ako buľvový zeler, avšak napriek tomu má svoju charakteristickú koreninovú príchuť. Svoju typickú chuť má zeler ostatne vďaka éterickému oleju, ktorý sa volá apiín.


Pôvod

Odkiaľ pochádza stonkový zeler?

Stonkový zeler pochádza pôvodne zo stredomorskej oblasti. Izrael, Španielsko a Taliansko dodnes patria k najväčším pestovateľom stonkového zeleru. V starovekom Egypte slúžili kvety a listy zeleru ako liečivá rastlina a kládli sa do hrobu. Pestuje sa najmä v štátoch Beneluxu, vo Francúzsku a Nemecku.


Sezónnosť

Kedy má stonkový zeler svoju sezónu?

Stonkový zeler má svoju sezónu od mája do novembra. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže stonkový zeler použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý stonkový zeler

Stonkový zeler má veľmi mnohoraké využitie. Možno ho konzumovať napríklad v polievkach, ako surový s dipmi, ako podusenú zeleninu alebo tiež ako šťavu. Obvykle sa konzumujú iba stonky. Listy však tiež obsahujú veľmi zdravé látky a možno ich použiť napríklad na okorenenie polievok a omáčok alebo tiež ako bylinku na dochucovanie.

Ako stonkový zeler skladovať

Stonkový zeler možno držať v chladničke dva týždne. Je ho však potrebné skladovať v plastovom vrecku v priehradke na zeleninu. Plastové vrecko najlepšie dvakrát nastrihnite, aby mohla zrazená voda odtekať a zeler zostal chrumkavo čerstvý. Možno ho tiež rozdelený na porcie, uvarený alebo surový, veľmi dobre zamraziť. V mrazničke ho možno takto uchovávať až dvanásť mesiacov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v stonkovom zeleri

Táto stonková zelenina je veľmi nízkokalorická a má dobré výživové hodnoty, ktoré pôsobia antioxidačne a poskytujú ochranu pre naše bunky. Okrem toho pôsobí očisťujúco a hojivo a navyše aj dobre chutí. Vďaka vysokému obsahu draslíka pôsobí stonkový zeler močopudne. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 15 kcal

Sacharidy: 2,2 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 118 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 80 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 344 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 132 mg