Kukurica cukrová: výživná a chutná!
Už z názvu je jasné, že sa kukurica cukrová vyznačuje sladkou chuťou. Patrí k tým druhom kukurice, ktoré sú ideálne na prípravu a konzumáciu. Kým iné druhy kukurice začnú už veľmi skoro múčnatieť, kukurica cukrová si zachováva chrumkavosť a chuť.
Kukurica cukrová má tieto špecifické vlastnosti
V USA sa kukurica cukrová preslávila už v polovici 19. storočia. Svojmu víťaznému ťaženiu na naše taniere vďačí predovšetkým svojej sladkej chuti. Pretože pred dovezením prvej kukurice cukrovej nemohlo byť o konzumácii celého kukuričného klasu ani reči. Dovtedy bola známa iba takzvaná „kŕmna kukurica“. Cukor, ktorý obsahuje, sa rýchlo mení na škrob, preto už po krátkom čase stráca sladkú chuť. Kukurica cukrová, ktorej klasy sú v porovnaní s kŕmnou kukuricou menšie, začína naproti tomu s premenou na škrob až veľmi neskoro.
Odkiaľ pochádza kukurica cukrová?
Kukurica pochádza pôvodne z Mexika, kde sa pestuje už 5000 rokov. V iných latinskoamerických krajinách a v Afrike je to hlavná potravina a používa sa, na rozdiel od západných priemyselných krajín, častejšie ako obilie. To však platí pre bežné druhy kukurice. Kukurica cukrová je mutácia bežnej kŕmnej kukurice, ktorá je mimoriadne vhodná na konzumáciu. Možno ju kúpiť ako klas v tvare prsta alebo ako malé až stredne veľké klasy.
Kedy má kukurica cukrová svoju sezónu?
Na pestovanie kukurice cukrovej nesmie byť príliš chladno. Veľká časť kukurice cukrovej sa preto dováža. Pochádza hlavne zo Španielska, južného Francúzska, Talianska a USA a možno ju kúpiť po celý rok.
Na čo sa môže kukurica cukrová použiť a ako sa má skladovať?
Farba a sladkastá chuť kukurice cukrovej predstavuje pre mnoho pokrmov obohatenie. Väčšie klasy možno variť, piecť alebo aj grilovať. Zrná možno olupovať priamo z klasov alebo ich možno kúpiť samostatné v konzerve. V tejto forme sú vhodné ako doplnok do šalátov alebo iných variantov zeleninových zmesí. Malé klásky možno často kúpiť nakladané ako pikantnú delikatesu v pohároch.
Ako uchovať kukuricu cukrovú dlho chutnú
V čerstvej kukurici cukrovej neustále prebieha proces premeny cukru na škrob. Preto aby sa zachovala jej sladká chuť, je mimoriadne dôležité správne skladovanie. Premenu cukru na škrob možno spomaliť chladom. Čerstvú kukuricu cukrovú je preto potrebné skladovať v chladničke. Ak sa neskonzumuje do niekoľkých dní, je potrebné kukuricu cukrovú uložiť do mrazničky alebo ju vysušiť.
Čo sa skrýva v kukurici cukrovej
Keďže kukurica cukrová obsahuje hlavne sacharidy, je to potravina vhodná na zasýtenie. Okrem toho obsahuje vlákninu a rôzne mikroživiny, ako je vitamín A alebo draslík. Preto sa vynikajúco hodí na zdravú a vyváženú výživu.
Kalórie: 95 kcal
Sacharidy: 15,72 g
Bielkoviny: 3,28 g
Tuky: 1,23 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,15 mg
Vitamín B2: 0,12 mg
Vitamín B6: 0,22 mg
Vitamín C: 12 mg
Vitamín E: 0,04 mg
Vápnik: 2 mg
Železo: 0,4 mg
Draslík: 289 mg
Horčík: 27 mg
Sodík: 0 mg