Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rebarbora: trpko-kyslá a nízkokalorická

Rebarbore sa darí v severných a miernych zemepisných šírkach a tiež v subtropických oblastiach. Pravdepodobne pochádza z himalájskej oblasti. Odtiaľ sa rastlina zrejme dostala do južného Ruska a až pred niekoľkými storočiami si našla cestu do Európy.

Užitočné informácie

Rebarbora má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú rebarboru

Rebarbora je typická sezónna zelenina, ktorá sa nesprávne považuje za ovocie, hoci patrí k stavikrvovitým rastlinám a teda je zelenina. Jedlé sú ružicovite rastúce stonky listov, ktoré dosahujú výšku do 70 centimetrov a môžu byť hrubé asi päť centimetrov. Veľký, vlnitý list a podzemný oddenok nie sú jedlé. V stonkách a tiež vo zvyšku rastliny sa nachádza kyselina oxalová. Táto kyselina dodáva zelenine výraznú trpkasto-kyselkavú chuť. Je však tiež zdraviu škodlivá, preto sa rebarbora pred konzumáciou varí. Odrody rebarbory sa odlišujú červeným sfarbením vonkajšej pokožky, vnútornou štruktúrou stoniek a tiež listov.


Pôvod

Odkiaľ pochádza rebarbora?

Rebarbora je horská rastlina, ktorá pochádza z Kaukazu (Ázia). Je rozšírená až po strednú Čínu, Mongolsko a Sibír. V Číne a Rusku sa rebarbore takisto pripisujú liečivé účinky, vďaka čomu je tam veľmi obľúbená. Ale aj v stredoeurópskych krajinách a v Severnej Amerike je dnes rebarbora cenená ako chutná zelenina.


Sezónnosť

Kedy má rebarbora svoju sezónu?

Sezóna rebarbory je relatívne krátka a trvá iba dva mesiace. Tie sa líšia podľa jednotlivých druhov. Sezóna začína v marci a končí v máji. Pri niektorých druhoch však siaha až do júna.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže rebarbora použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú rebarboru

Rebarboru možno použiť na prípravu džemu, kompótu alebo aj na náplň do koláčov. Možné je aj spracovanie na rebarborové čatní. Rebarbora je čerstvá a ľahko sa kaziaca zelenina. Po zakúpení je ju preto nutné do troch dní spotrebovať. Odporúčanie: Zeleninu uchovávajte zabalenú vo vlhkej utierke v chladničke. Možné je aj zamrazenie, avšak stonky je nutné najprv ošúpať a nakrájať na malé kúsky.


Recepty

Čo možno pripraviť z rebarbory


Účinné zložky

Čo sa skrýva v rebarbore

Rebarbora je bohatá na vitamín C, vlákniny a minerálne látky ako draslík a fosfor. Typicky kyslá chuť pochádza z prítomných ovocných kyselín ako kyselina jablková, kyselina citrónová a kyselina oxalová. Ošúpaním a varením sa obsah kyseliny oxalovej zníži. Rebarbora sa v Číne považuje za liečivú rastlinu. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 20 kcal

Sacharidy: 1,36 g

Bielkoviny: 0,6 g

Tuky: 0,14 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 0,25 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 66 mg

Železo: 0,35 mg

Draslík: 287 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 2 mg