Rebarbora: trpko-kyslá a nízkokalorická
Rebarbore sa darí v severných a miernych zemepisných šírkach a tiež v subtropických oblastiach. Pravdepodobne pochádza z himalájskej oblasti. Odtiaľ sa rastlina zrejme dostala do južného Ruska a až pred niekoľkými storočiami si našla cestu do Európy.
Rebarbora má tieto špecifické vlastnosti
Rebarbora je typická sezónna zelenina, ktorá sa nesprávne považuje za ovocie, hoci patrí k stavikrvovitým rastlinám a teda je zelenina. Jedlé sú ružicovite rastúce stonky listov, ktoré dosahujú výšku do 70 centimetrov a môžu byť hrubé asi päť centimetrov. Veľký, vlnitý list a podzemný oddenok nie sú jedlé. V stonkách a tiež vo zvyšku rastliny sa nachádza kyselina oxalová. Táto kyselina dodáva zelenine výraznú trpkasto-kyselkavú chuť. Je však tiež zdraviu škodlivá, preto sa rebarbora pred konzumáciou varí. Odrody rebarbory sa odlišujú červeným sfarbením vonkajšej pokožky, vnútornou štruktúrou stoniek a tiež listov.
Odkiaľ pochádza rebarbora?
Rebarbora je horská rastlina, ktorá pochádza z Kaukazu (Ázia). Je rozšírená až po strednú Čínu, Mongolsko a Sibír. V Číne a Rusku sa rebarbore takisto pripisujú liečivé účinky, vďaka čomu je tam veľmi obľúbená. Ale aj v stredoeurópskych krajinách a v Severnej Amerike je dnes rebarbora cenená ako chutná zelenina.
Kedy má rebarbora svoju sezónu?
Sezóna rebarbory je relatívne krátka a trvá iba dva mesiace. Tie sa líšia podľa jednotlivých druhov. Sezóna začína v marci a končí v máji. Pri niektorých druhoch však siaha až do júna.
Na čo sa môže rebarbora použiť a ako sa má skladovať?
Rebarboru možno použiť na prípravu džemu, kompótu alebo aj na náplň do koláčov. Možné je aj spracovanie na rebarborové čatní. Rebarbora je čerstvá a ľahko sa kaziaca zelenina. Po zakúpení je ju preto nutné do troch dní spotrebovať. Odporúčanie: Zeleninu uchovávajte zabalenú vo vlhkej utierke v chladničke. Možné je aj zamrazenie, avšak stonky je nutné najprv ošúpať a nakrájať na malé kúsky.
Čo možno pripraviť z rebarbory
Čo sa skrýva v rebarbore
Rebarbora je bohatá na vitamín C, vlákniny a minerálne látky ako draslík a fosfor. Typicky kyslá chuť pochádza z prítomných ovocných kyselín ako kyselina jablková, kyselina citrónová a kyselina oxalová. Ošúpaním a varením sa obsah kyseliny oxalovej zníži. Rebarbora sa v Číne považuje za liečivú rastlinu.
Kalórie: 20 kcal
Sacharidy: 1,36 g
Bielkoviny: 0,6 g
Tuky: 0,14 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,03 mg
Vitamín B6: 0,04 mg
Vitamín C: 10 mg
Vitamín E: 0,25 mg
Vápnik: 66 mg
Železo: 0,35 mg
Draslík: 287 mg
Horčík: 11 mg
Sodík: 2 mg