Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Fenikel: chuťovo medzi anízom a kôprom

Fenikel je zelerovitá rastlina. Všetky časti fenikla možno v kuchyni mnohostranne využiť. Hlavná doba zberu je od septembra do októbra. Rozlišujeme divorastúci pravý fenikel, ktorý je veľmi horký, a väčšinou používaný záhradný fenikel.

Užitočné informácie

Fenikel má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý fenikel

Fenikel (Foeniculum vulgare) je dvojročná rastlina, korenie a zelenina, patrí do čeľade zelerovitých a dorastá do výšky až dvoch metrov. Charakteristické sú, okrem iného, holé stonky a hľuzovité cibuľky. Fenikel vonia korenisto a pripomína aníz. Listy fenikla sú dvojnásobne až trojnásobne perovito zložené. Pre konzumáciu sú vhodné cibuľky aj listy. Existujú tri poddruhy:

  • Zeleninový fenikel
  • Koreninový fenikel
  • Horký fenikel

Pôvod

Odkiaľ pochádza fenikel?

Pôvodne fenikel pochádza asi z Blízkeho východu a stredomorskej oblasti. Dnes rastie v Taliansku, ale aj v južnom Francúzsku, severnej Afrike, Grécku, Španielsku a v Holandsku. Nájdete ho v menšom množstve aj v južnom Nemecku.


Sezónnosť

Kedy má fenikel svoju sezónu?

Fenikel je v predaji po celý rok. Jeho hlavnou sezónou je však jún až október. V Španielsku, Taliansku a Francúzsku rastie fenikel od októbra do mája voľne na poli a odtiaľ sa dostáva k nám. Od mája do októbra sa čerstvý fenikel importuje v prvom rade z Holandska.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže fenikel použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý fenikel

Fenikel je obľúbený druh zeleniny. Fenikel je pevnou súčasťou stredomorskej, ale aj ázijskej a indickej kuchyne. Ako korenie sú vhodné predovšetkým listy. Hľuzy fenikla možno spracovať surové ako šalát, ale možno ich aj dusiť ako zeleninu. Fenikel sa ako príloha dobre hodí k mäsitým pokrmom. Ako korenie sú vhodné predovšetkým semená fenikla. Mäso, polievky, údeniny a pečivo získajú vďaka nemu zvláštnu príchuť.

Ako fenikel skladovať

Výzor fenikla je veľmi pôsobivý, je však potrebné narábať s ním opatrne, pretože neznáša tlak a reaguje naňho nepeknými hnedými škvrnami. Fenikel možno skladovať dlhší čas. V polyetylénovej fólii ho možno držať až 14 dní v chladničke v priehradke na zeleninu. Po narezaní je však fenikel nutné rýchlo spotrebovať, pretože vitamín C a éterické oleje prítomné vo fenikli sa môžu cez narezané miesto stratiť.


Recepty

Čo možno pripraviť z fenikla


Účinné zložky

Čo sa skrýva vo fenikli

Fenikel obsahuje okrem kyseliny listovej a vitamínu C aj horčík, vápnik, draslík a tiež dôležité minerálne látky a stopové prvky. Mimoriadne cenný je fenikel vďaka jeho éterickým olejom. Im sa pripisujú aj liečivé účinky fenikla. Ktorý rodič nepozná upokojujúci účinok feniklového čaju, ktorý často oslobodil plačúce bábätko od nadúvania a rodine daroval pokojnú noc.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 31 kcal

Sacharidy: 7,3 g

Bielkoviny: 1,24 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 48 µg

Vitamín B1: 0,01 mg

Vitamín B2: 0 032 mg

Vitamín B6: 0 047 mg

Vitamín C: 12 mg

Vitamín E: 0,58 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 49 mg

Železo: 0,73 mg

Draslík: 414 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 52 mg