Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Fenikel: chuťovo medzi anízom a kôprom

Fenikel je skutočný multitalent! Táto zelenina bola známa už v starovekých arabských a čínskych kultúrach, v ktorých sa využívala ako liečivý prostriedok. V domácej lekárničke ho oceníte napríklad proti nafúknutiu brucha alebo bolesti v hrdle a v kuchyni zase skvele okorení mnoho jedál. Prezradíme vám, na čo sa fenikel dá využiť a ako ho čo najlepšie pripraviť.

Definícia

Čo je fenikel?

Fenikel je zelerovitá rastlina. Všetky časti fenikla možno v kuchyni mnohostranne využiť. Hlavná doba zberu je od septembra do októbra. Rozlišujeme divorastúci pravý fenikel, ktorý je veľmi horký, a väčšinou používaný záhradný fenikel.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod fenikla

Fenikel pochádza zo stredomorskej oblasti a dá sa pestovať ako zelenina, ale aj korenina. Tu sa dozviete všetko o botanickom zaradení a pôvode fenikla.

Botanické zaradenie korenia a zeleniny

Fenikel patrí do čeľade zelerovitých rastlín (Apiaceae) a je blízky príbuzný anízu (Pimpinella anisum), rasce (Carum carvi) a kôpru (Anethum graveolens). Rozvetvené stonky fenikla dorastajú do výšky až 120 – 200 centimetrov a zelené až modrozelené listy sú troj- až štvornásobne perovito delené. Existujú pritom tri rôzne odrody, ktorým sa neskôr v lexikóne ešte budeme bližšie venovať: horký fenikel (Foeniculum vulgare var. vulgare), koreninový fenikel (Foeniculum vulgare var. dulce) a zeleninový fenikel (Foeniculum vulgare var. azoricum).

Odkiaľ pochádza fenikel?

Pôvodne fenikel pochádza asi z Blízkeho východu a stredomorskej oblasti. Dnes rastie v Taliansku, ale aj v južnom Francúzsku, severnej Afrike, Grécku, Španielsku a v Holandsku. Nájdete ho v menšom množstve aj v južnom Nemecku.


Pestovanie a sezónnosť

Sadenie a zber fenikla

Pestovanie fenikla nie je náročné a po vysadení stačí niekoľko krokov a môžete sa tešiť na úrodu. Prinášame stručný prehľad toho, o aké kroky ide a prečo je pestovanie fenikla vhodné aj pre začiatočníkov.

Pestovanie fenikla

Fenikel je dobré pestovať na slnečnom a suchom mieste s humóznou, dobre priepustnou ílovitou pôdou plnou živín. Vyhovujúcu pôdu nájdete vo vrchných 10 až 30 centimetroch, pretože takáto vrchná vrstva zeminy obsahuje mimoriadne veľa humusu. Okrem toho táto zelenina neobľubuje vysadenie príliš hlboko do zeminy. Najlepšie je sadiť fenikel vonku, v období od marca do polovice augusta. Po dvoch až troch mesiacoch bude zrelý a môžete ho pozbierať.

Kedy má fenikel svoju sezónu?

Fenikel je v predaji po celý rok. Jeho hlavnou sezónou je však jún až október. V Španielsku, Taliansku a Francúzsku rastie fenikel od októbra do mája voľne na poli a odtiaľ sa dostáva k nám. Od mája do októbra sa čerstvý fenikel importuje v prvom rade z Holandska.

Dá sa fenikel sadiť v záhrade?

Fenikel je mimoriadne vhodný na vysadenie doma v záhrade. Vysvetlíme vám, ako na to.

  1. Pred zasadením pripravte pôdu v záhrade. Pôdu dobre okopte, odstráňte z nej burinu a pridajte do nej kompost.
  2. Zaobstarajte si kvalitné osivo. Ak chcete sadiť fenikel mimo sezóny, nechajte ho doma naklíčiť: vysejte semená do plochej nádobky do substrátu na predpestovanie. Optimálne je urobiť to koncom marca alebo začiatkom apríla – do troch týždňov vám vyrastú drobné klíčky fenikla.
  3. Klíčky môžete ďalej pestovať v samostatných črepníkoch. Nechajte ich rásť ďalšie tri týždne pri teplote približne 15 stupňov Celzia.
  4. Potom už budú sadeničky konečne pripravené na výsadbu v záhrade. Do pôdy urobte drážky a vysaďte rastliny v odstupoch 30 až 40 centimetrov. Pri priamej výsadbe môžete semená vložiť približne 1 centimeter hlboko do zeme a zakryte ich jemnou vrstvou pôdy.
  5. Po dvoch až troch mesiacoch bude fenikel zrelý a pripravený na zber.

Naša aktuálna ponuka čerstvej zeleniny

Platnosť od 05.12.2024 do 11.12.2024


Odrody

Aké odrody fenikla existujú?

Ako sme už spomenuli, existujú tri rôzne odrody fenikla, na ktoré sa na nasledujúcich riadkoch pozrieme bližšie. Existuje totiž horký fenikel (Foeniculum vulgare var. vulgare), koreninový fenikel (Foeniculum vulgare var. dulce) a zeleninový fenikel (Foeniculum vulgare var. azoricum).

Zeleninový fenikel

Ak sa v receptoch spomína fenikel, vo väčšine prípadov sa tým myslí zeleninový fenikel, označovaný aj ako buľvový fenikel. A hoci je táto odroda najmladšia zo všetkých troch, zároveň je aj najviac známa. Zeleninový fenikel sa vyznačuje veľkými bielozelenými hľuzami. Zeleninový fenikel je na rozdiel od ostatných odrôd len jednoročná rastlina, takže úrody sa dočkáte len raz a nasledujúci rok ho treba znova vysadiť. V kuchyni sa hľuza používa ako zelenina, pričom sa varí alebo sa používa surová.

Koreninový fenikel

Pri koreninovom fenikli sa pestovanie zameriava na množstvo veľkých semien so sladkou arómou. Táto odroda fenikla netvorí hľuzy, pretože rastlina začne rovno kvitnúť. Vzhľadom na pomerne sladkú chuť sa nazýva aj sladký fenikel. V kuchyni a domácnosti sa využívajú len semená koreninového fenikla, ktoré sa používajú ako korenie, na čaj alebo ako liečivo.

Horký fenikel

Fenikel obyčajný je blízky príbuzný anízu, rasce a kôpru a ide o prapôvodcu dnešných odrôd záhradného fenikla. Je tiež známy ako horký fenikel, pričom toto jeho označenie odkazuje na fenchón s horkou chuťou, ktorý obsahujú semená. Fenchón pôsobí antibakteriálne a oživujúco. Táto odroda fenikla tvorí len jednu malú hľuzu, ale celá rastlina nájde využitie ako korenina, na čaj alebo ako liečivý prostriedok. 


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva vo fenikli: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Fenikel obsahuje okrem kyseliny listovej a vitamínu C aj horčík, vápnik, draslík a tiež dôležité minerálne látky a stopové prvky. Mimoriadne cenný je fenikel vďaka jeho éterickým olejom. Im sa pripisujú aj liečivé účinky fenikla. Ktorý rodič nepozná upokojujúci účinok feniklového čaju, ktorý často oslobodil plačúce bábätko od nadúvania a rodine daroval pokojnú noc?

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 31 kcal

Sacharidy: 7,3 g

Bielkoviny: 1,24 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 48 µg

Vitamín B1: 0,01 mg

Vitamín B2: 0 032 mg

Vitamín B6: 0 047 mg

Vitamín C: 12 mg

Vitamín E: 0,58 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 49 mg

Železo: 0,73 mg

Draslík: 414 mg

Horčík: 17 mg

Sodík: 52 mg


Účinok

Je fenikel zdravý?

Hľuza fenikla je skutočný multitalent a je neuveriteľne zdravá. Je bohatá na vitamíny, kyselinu listovú a betakarotén a ako liečivo sa používa už od 9. storočia.

Fenikel obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok

Fenikel je bohatý najmä na vitamíny K, A, E a tiež na draslík, vápnik a horčík. Obsah vitamínu C je pritom takmer dvakrát taký vysoký ako u pomarančov. Vitamín A je dôležitý na správne fungovanie a ochranu pokožky, očí a slizníc. Hovorí sa, že nálev z fenikla (studený feniklový čaj) pôsobí na zmiernenie zápalu spojiviek, čo však neznamená, že by človek v takomto prípade nemal zájsť k lekárovi. Vitamín E je jeden z najdôležitejších ochranných vitamínov, ktorý posilňuje imunitný systém a pôsobí protizápalovo. Rovnaké účinky má aj vitamín C. Vitamín K je zase nesmierne dôležitý pre zrážanlivosť krvi. Jeho nedostatok môže spôsobiť silné krvácanie, a to aj pri tých najmenších zraneniach. Z dostatočného množstva minerálnych látok obsiahnutých v tejto superpotravine zároveň profitujú aj kosti, zuby, krvný tlak a nervové dráhy.

Je fenikel dobrý na trávenie?

Táto liečivá rastlina môže pomôcť pri pálení záhy, nadúvaní a problémoch s trávením, pretože éterické oleje zo semienok zmierňujú kŕče a podporujú trávenie. Preto pri podobných problémoch odporúčame piť čaj z fenikla, anízu a rasce. Čistý feniklový čaj samozrejme pomôže tiež, ale v kombinácii s anízom a rascou získate ešte bohatšiu kombináciu účinných látok.

Fenikel proti nevoľnosti a zvracaniu

Fenikel je nesmierne obľúbený pre jeho rozmanité možnosti použitia. Ako sme už spomínali, táto liečivá rastlina podporuje trávenie, tlmí zápaly a uvoľňuje kŕče. Vďaka tomu dokáže vyliečiť aj nevoľnosť a zvracanie. Odporúčame pritom piť feniklový čaj alebo dokonca čaj z feniklu, anízu a rasce.

Podpora tvorby mlieka u dojčiacich žien

Tvorbu materského mlieka možno podporiť aj domácimi prostriedkami a fenikel je jedným z nich. Feniklové semienka sú účinné galaktagogum, čo znamená, že podporujú vylučovanie mlieka z mliečnych žliaz. Tento účinok však zatiaľ nebol vedecky preukázaný.


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie fenikla: na čo dbať

Fenikel je vskutku zázračná zelenina, ktorú vôbec nie je zložité mať poruke. Prečítajte si, na čo dbať pri nákupe a skladovaní.

Ako rozpoznať čerstvý fenikel

Podľa stonky fenikla možno spoľahlivo určiť, či je zelenina ešte čerstvá alebo je už zlá. Ak sú tenučké lístky už ochabnuté, radšej si fenikel nekupujte. Zelená stonka a biela hľuza by vždy mali byť pevné. Okrem toho si všímajte tmavé škvrny a otlačené miesta, pretože tie sú takisto známkou toho, že fenikel už nie je dobrý.

Ako fenikel skladovať

Výzor fenikla je veľmi pôsobivý, je však potrebné narábať s ním opatrne, pretože neznáša tlak a reaguje naň nepeknými hnedými škvrnami. Fenikel možno skladovať dlhší čas. V polyetylénovej fólii ho možno držať až 14 dní v chladničke v priehradke na zeleninu. Po narezaní je však fenikel nutné rýchlo spotrebovať, pretože vitamín C a éterické oleje prítomné vo fenikli sa môžu cez narezané miesto stratiť.

Dá sa fenikel zamraziť?

Fenikel sa vynikajúco hodí na mrazenie, pričom ho môžete najprv krátko oblanšírovať alebo zamraziť jednoducho surový. Odporúčame však fenikel najprv blanšírovať, čím sa predĺži jeho trvanlivosť a lepšie sa tiež zachová jeho chuť a vitamíny. Surovú stonku fenikla odstráňte a skladujte v mrazničke samostatne.


Použitie a príprava

Použitie a príprava fenikla: ako na to

Fenikel je obľúbený druh zeleniny. Fenikel je pevnou súčasťou stredomorskej, ale aj ázijskej a indickej kuchyne. Ako korenie sú vhodné predovšetkým listy. Hľuzy fenikla možno spracovať surové ako šalát, ale možno ich aj dusiť ako zeleninu. Fenikel sa ako príloha dobre hodí k mäsitým pokrmom. Ako korenie sú vhodné aj semená fenikla. Mäso, polievky, údeniny a pečivo získajú vďaka nemu zvláštnu príchuť.

Ako chutí fenikel?

Hľuza fenikla má jemne sladkú arómu a mierne horkú chuť. Chuť možno prirovnať k éterickým arómam anízu.

Ktoré časti fenikla možno konzumovať?

Konzumovať môžete všetky časti tejto zeleniny – hľuzu, stonku aj semienka.

Ako krájať fenikel?

Ak pri príprave jedla používate hľuzu fenikla, postupujte takto:

  1. Hľuzu najprv umyte a očistite.
  2. Odstráňte nepekné vonkajšie listy a koniec hlúba, pretože ten chutí trochu drevnato.
  3. Hľuzu rozkrojte na polovice alebo štvrtiny. Odrežte pritom kúsok zo spodnej časti hľuzy a vyrežte z nej suchý klinovitý hlúb.
  4. Stonku fenikla môžete rovnako ako v prípade zeleru nakrájať na tenké plátky a máte hotovo.

Ako pripraviť feniklový čaj?

Na prípravu domáceho feniklového čaju budete potrebovať len feniklové semienka, mažiar a čajové sitko a môžete sa pustiť do toho.

Podrobný postup:

  1. Na jednu šálku feniklového čaju budete potrebovať jednu lyžicu feniklových semienok. Dajte ich do mažiara a rozdrvte ich na menšie kúsky. Semienka je potrebné úplne rozdrviť, aby stratili svoj tvar a štruktúru. Len tak sa poriadne uvoľnia éterické oleje.
  2. Rozdrvené semienka vložte do čajového sitka a zalejte ho horúcou vodou. Čaj nechajte asi sedem minút lúhovať.
  3. Nakoniec sitko vyberte a vychutnajte si domáci feniklový čaj.

Konzumácia surového fenikla

Nespracovaná zelenina je nesmierne zdravá, pretože sú v nej zachované všetky vitamíny a minerálne látky. Surový fenikel môžete použiť napríklad do chutného šalátu, pričom sa dá skvele kombinovať s ďalšími druhmi zeleniny. Fenikel má veľmi intenzívnu chuť, ktorú je dobré zjemniť spojením s pomarančom alebo olivami. Vysvetlíme vám, ako na to.

Prísady:

  • 2 šťavnaté pomaranče
  • 1 malá hľuza fenikla
  • 2 malé cibule
  • 1 ČL nasekaného rozmarínu
  • 1 ČL bieleho vínneho octu
  • 4 PL olivového oleja
  • soľ a čierne korenie
  • hrsť olív

Príprava:

  1. Najprv olúpte pomaranče a odstráňte z nich aj tenkú bielu šupku. Potom nakrájajte pomaranče na plátky a položte ich na tanier, aby sa z nich zachytila šťava.
  2. Hľuzu opláchnite a odstráňte zvädnuté listy. Odrežte z hľuzy stonku a odložte ju nabok. Potom hľuzu fenikla nakrájajte na plátky.
  3. Cibule nakrájajte na tenké kolieska.
  4. Na dresing zmiešajte zachytenú pomarančovú šťavu s octom, olivovým olejom a rozmarínom. Zmes ochuťte soľou a čiernym korením.
  5. Stonku fenikla nakrájajte na kolieska podobne ako zeler a tie potom poukladajte na plátky pomaranča. Cibule so zvyškom fenikla môžete takisto naservírovať na tanier a dochutiť ich dresingom a olivami.

Varenie fenikla

Hľuza fenikla je tiež vynikajúca na varenie. Postupujte pritom takto:

  1. Najprv fenikel opláchnite a odstráňte zvädnuté lístky, ako aj spodnú časť hlúba.
  2. Odrežte stonku fenikla a hľuzu prekrojte na polovice alebo štvrtiny.
  3. Nakrájaný fenikel dajte do hrnca s vodou a pridajte trochu citrónovej šťavy a štipku soli. Fenikel môžete dať variť spolu s vodou. V závislosti od veľkosti hľuzy to trvá osem až desať minút.
  4. Potom môžete fenikel podávať, pričom okoreniť ho môžete ľubovoľne, podľa svojej chuti.

Pečený fenikel

Fenikel chutí skvele aj upečený. Prezradíme vám, ako na to.

  1. Najprv fenikel opláchnite a odstráňte zvädnuté lístky, ako aj spodnú časť hlúba.
  2. Odrežte stonku fenikla a hľuzu prekrojte na štvrtiny.
  3. Zmiešajte štvrtiny fenikla s inými druhmi zeleniny (paradajky, mrkva atď.), uložte ich na plech a pokvapkajte ich olivovým olejom a okoreňte podľa chuti (použiť môžete napríklad citrón, soľ, čierne korenie, muškátový oriešok a pod.).
  4. Potom zeleninu pečte pri 220 stupňoch Celzia, v režime vrchný a spodný ohrev, asi 30 až 40 minút. Keď je zelenina trochu zhnednutá, je hotová.
  5. Nakoniec stačí pečenú zeleninu pekne naservírovať.

 

Grilovanie fenikla

Táto vynikajúca hľuza chutí skvele surová, uvarená, ale aj ako grilovaná príloha. Ukážeme vám, ako vyčarovať lahodný grilovaný fenikel.

  1. Najprv zapnite gril alebo rozpáľte uhlie.
  2. Fenikel opláchnite a odstráňte zvädnuté lístky, ako aj spodnú časť hlúba.
  3. Odrežte stonku fenikla a hľuzu prekrojte na polovice alebo štvrtiny, podľa veľkosti.
  4. Kúsky hľuzy jemne potrite olivovým olejom a položte ich na gril, priamo k zdroju tepla. Fenikel grilujte z každej strany tri až päť minút, kým nebude mať hnedú farbu.
  5. Potom naservírujte fenikel na tanier a posypte ho parmezánom a rozmarínom. Dochutiť ho môžete aj citrónovou šťavou, soľou a čiernym korením.

Recepty

Čo možno pripraviť z fenikla



Ďalšie zaujímavé články