Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rigatoni: jemné cestoviny

Spolu s tortiglioni patria rigatoni k najstarším talianskym tradičným druhom cestovín. Rúrkovité rigatoni patria vo svojej domovine, Taliansku, k elegantným druhom cestovín. Existujú v rôznych dĺžkach a priemeroch. V porovnaní s penne sú väčšie a nie sú rezané došikma, ale rovno. 

Užitočné informácie

Rigatoni majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na rigatoni

V názve rigatoni sa skrýva talianske slovo „rigato“ (ryhovaný), ktoré sa vzťahuje na typické ryhy. Spolu s veľkým priemerom rúrok zabezpečujú, aby sa omáčka a syry lepšie zachytili ako pri hladkých cestovinách. Tieto jemné cestovinové rúrky sa tešia veľkej obľube nielen v ich vlasti, v Taliansku. Rigatoni sa veľmi podobajú na neapolské tortiglioni. Znalci ich vedia rozlíšiť podľa týchto znakov: Na rigatoni ryhy prebiehajú vodorovne s rúrkou, pri tortiglioni diagonálne. Kto si na takéto vzhľadové detaily nepotrpí, môže namiesto rigatoni použiť na prípravu receptov aj tortiglioni.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú rigatoni?

Rigatoni pochádzajú pôvodne z Ríma, sú však obľúbenou cestovinou aj v južnom Taliansku a na Sicílii. 


Sezónnosť

Kedy majú rigatoni svoju sezónu?

Rigatoni sa väčšinou predávajú sušené a preto sú v predaji v rovnakej kvalite počas celého roka. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu rigatoni použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na rigatoni

Vďaka ich veľkému priemeru, dutine v strede a ryhám sú rigatoni skutočným „magnetom na omáčku“. Hrubé cestoviny sa tak vynikajúco hodia k omáčkam na báze paradajok alebo smotany. Napríklad k výrazným ragú, hubovo-smotanovým alebo smotanovým omáčkam a prirodzene aj k vegetariánskym alebo vegánskym variantom so zeleninou.

Rigatoni sú však aj prvou voľbou pre nákypy a gratinády „al forno“. Krátke, hrubé rúrky sa vynikajúco hodia na to, aby ste ich navrstvili do nákypovej formy a zapiekli s pikantným syrom, ako napríklad pecorinom. Pri príprave rigatoni je nutné dbať na to, aby sa cestoviny varili v dostatočnom množstve vriacej slanej vody. Po dobe varenia asi jedenásť minút sú al dente, teda pevné na zahryznutie.

Ako rigatoni uchovávať

Ako väčšinu suchých cestovín možno rigatoni držať takmer bez obmedzenia. Rozhodujúce je, aby ste už otvorené balenia z plastovej fólie opäť starostlivo uzatvorili. Rigatoni kúpené v papierovom obale je po otvorení obalu najlepšie skladovať vo vzduchotesných sklenených nádobách, ktoré neprepúšťajú vlhkosť. Tak zabránite tomu, aby cestoviny nasávali vlhkosť a začali plesnivieť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v rigatoni

Ako všetky cestoviny, aj rigatoni obsahujú veľa sacharidov, trochu bielkovín, cukru a vlákniny. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 349 kcal

Sacharidy: 74,5 g

Bielkoviny: 8,9 g

Tuky: 1,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg