Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Linguine: chutné dlhé rezance

Linguine sú veľmi úzke rezance, ktoré sú po uvarení široké iba tri až štyri milimetre. Na prvý pohľad pripomínajú trochu naplocho zlisované špagety. Úzke a jemné linguinové rezance sú prvou voľbou, ak ich chcete servírovať s tradične pripraveným pestom, ako napríklad pesto alla genovese.

Užitočné informácie

Linguine majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na linguine

Linguine (z talianskeho slova lingua – „jazyk“) alebo linguini („jazýčky“) sú približne také dlhé ako špagety, na ktoré sa podobajú aj svojím obsahom a spôsobom prípravy. Vložte linguine jednoducho do hrnca s veľmi vriacou vodou. Po asi desaťminútovom varení sú cestoviny „al dente“.

Keďže sú linguine sušené cestoviny, smú sa podľa jedného, dodnes platného predpisu z roku 1547 skladať iba z krupice z tvrdej pšenice a vody. Iba ako „pasta fresca“, ako čerstvé cestoviny, smú linguine obsahovať vajcia. V tradičných podnikoch sa linguine ešte aj dnes vyrábajú v bronzových formách. Tie poskytujú cestovinám trochu drsný povrch, na ktorý sa lepšie prichytáva omáčka. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú linguine?

Za vlasť linguín, ktoré sa v okolí Janova mimochodom nazývajú trenette alebo bavette, sa považuje taliansky región Kampánia s hlavným mestom Neapol. Kampánia je skutočnou baštou cestovín. Popri linguinách z tohto regiónu tiež pochádzajú špagety a makaróny a s nimi spojené pokrmy ako špagety carbonara a špagety al pomodoro.


Sezónnosť

Kedy majú linguine svoju sezónu?

Linguine možno kúpiť po celý rok, predovšetkým sušené, často však aj čerstvé a vo veľkej rozmanitosti a kvalite. 

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu linguine použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na linguine

Linguine sú ideálne do korenistých omáčok a pesta. Vďaka ich drsnému povrchu na nich korenie a omáčky dobre držia. Linguine sa tradične konzumujú prednostne ako Pesto alla Genovese s bazalkou, ako Linguine alle vongole s mušľami alebo ako Linguine aglio e olio s cesnakom a olivovým olejom. Rovnako minimalistické, ale predovšetkým v lete veľmi chutné, sú Linguine al limone s citrónovou šťavou a parmezánom.

K linguinám sa vynikajúco hodí veľa vegetariánskych omáčok na báze šošovice, papriky alebo tekvice. Ak máte radšej mäso alebo morské plody, môžete si pripraviť pastu s krabmi alebo krevetami v citrónovo-smotanovej omáčke alebo s mäsovými omáčkami s teľacinou, hydinou alebo mletým mäsom.

Ako linguine skladovať

Sušené linguine možno držať takmer večnosť. Otvorené balenie cestovín je však potrebné opäť starostlivo a vzduchotesne zatvoriť alebo cestoviny presypať do vzduchotesnej nádoby, napríklad zo skla. Takto chránené možno tieto cestoviny uchovávať optimálne v skrini, zásuvke alebo v komore až do prípravy ďalšieho cestovinového jedla.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v linguinách

Ako všetky cestoviny, aj linguine sú potravinou bohatou na energiu s množstvom sacharidov, trochou bielkovín, cukru a vlákniny. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 350 kcal

Sacharidy: 71,8 g

Bielkoviny: 11,5 g

Tuky: 1,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg