Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pšeničná krupica: mnohostranné využitie

Krupica sa vyrába z obilia. Pšeničná krupica je nahrubo zomletá pšenica. Zrnitosť je rôzna a pohybuje sa od 1,0 do 0,25 milimetra. Zrnká krupice môžu byť okrúhle alebo hranaté a sú biele až mierne svetlohnedé.

Užitočné informácie

Pšeničná krupica má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na pšeničnú krupicu

Obvykle sa rozlišuje krupica z tvrdej pšenice a krupica z mäkkej pšenice. Krupica z tvrdej pšenice má pritom vyšší obsah gluténu, teda lepku. Ten zabezpečuje pevnejšiu štruktúru krupice, ktorá sa vďaka tomu lepšie viaže. Preto sa krupica z tvrdej pšenice používa aj pri výrobe cestovín. Z cesta možno vďaka pevnejšej štruktúre lepšie tvarovať jednotlivé druhy cestovín. Vyšší podiel lepku v krupici z tvrdej pšenice pôsobí tiež priaznivo aj pri neskoršom varení cestovín, pretože vďaka súdržnosti škrobu sú cestoviny pevné na zahryznutie a nelepia sa.

Krupica z mäkkej pšenice sa zas hodí na výrobu pečiva, ako sú koláče alebo žemle. Okrem toho sa často vyskytuje pojem „instantná detská krupica“. Je to mimoriadne jemná pšeničná krupica, ktorú možno bez varenia jednoducho rozmiešať v mlieku na krupičnú kašu. V zásade však možno väčšinu receptov pripraviť jednoducho z krupice z tvrdej pšenice.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pšeničná krupica?

V prípade pšeničnej krupice ide o mletý produkt z pšenice. Výroba je podobná ako pri múke, pričom sa mlyn nastaví inak. Vzniká pritom krupica s obsahom múky, ktorá sa počas tohto postupu preoseje. 


Sezónnosť

Kedy má pšeničná krupica svoju sezónu?

Pšeničná krupica je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pšeničná krupica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na pšeničnú krupicu

Pšeničná krupica má zvláštny význam pri výrobe rôznych cestovín, od rezancov až po halušky. Dôležitú úlohu pritom hrá prítomný lepok. Lepšie drží cesto pohromade, súčasne však vzniká kyprejšia konzistencia ako napríklad pri múke. Keďže sa pšeničná krupica okrem toho vyrába podobne ako múka a odlišuje sa iba väčšou zrnitosťou, možno ju tiež používať ako náhradu pšeničnej múky. Možno ju tak vymeniť za pšeničnú krupicu a cesto použiť na chlieb a iné pečivo, ako sú koláče. Pšeničná krupica sa tiež hodí na zahusťovanie

Ako pšeničnú krupicu skladovať

Pšeničnú krupicu je nutné, podobne ako iné druhy obilnín, skladovať vzduchotesne uzatvorenú a v suchu. Ide tu predovšetkým o to, aby sa zabránilo napadnutiu moľami. Pri vlhkosti zrnká krupice napučia a zlepia sa.


Recepty

Čo možno pripraviť z pšeničnej krupice


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pšeničnej krupici

Pri každodennej výžive nemá pšeničná krupica zo zdravotného hľadiska žiadnu mimoriadnu hodnotu. Väčšinou je súčasťou hotových výrobkov, ako sú cestoviny. Kvôli vysokému obsahu lepku nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia celiakiou. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 328 kcal

Sacharidy: 69 g

Bielkoviny: 10,8 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,12 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 112 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 1 mg