Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ovsené vločky: zdravá základná potravina

Ovsené vločky sú dôležitou základnou potravinou pre všetky životné fázy, od piateho mesiaca života až do vysokej staroby, a možno ich rozhodne prijať do skupiny superpotravín, ako sú chia semienka, quinoa a pod. 

Užitočné informácie

Ovsené vločky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na ovsené vločky

Ovsené vločky patria k celozrnným produktom, pretože pri ich výrobe sa odstraňujú iba nejedlé časti. Potom sa zrno pripravuje rôznymi spôsobmi a nakoniec sa v rezačke krúp rozdrví a vo vločkovacom lise sa lisuje naplocho. Ovsené vločky sú bohaté na vlákninu, pričom je nutné spomenúť hlavne beta glukán.

Ovos nie je bezlepkový, avšak má veľmi kvalitné sacharidy a bielkoviny. 75 percent obsiahnutých tukov sú nenasýtené mastné kyseliny. Obvykle sú v predaji tri druhy ovsených vločiek: jemné ovsené vločky, jadrové ovsené vločky, ktoré pučia pomalšie a zostávajú pevné na zahryznutie, a rozpustné ovsené vločky, ktoré možno rozmiešať v kvapalinách. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú ovsené vločky?

Ovsené vločky sa už stáročia konzumujú ako výživné jedlo chudobných alebo zdravé jedlo pre chorých. Ale toto spracované zrno sa v posledných rokoch osvedčilo aj z kulinárskeho hľadiska, napríklad ako müsli, alebo kvôli množstvu živín, ktoré sú cenené predovšetkým vo svete fitness. Vďaka tomu sa táto obilnina dostala do kategórie superpotravín. Najstarší dôkaz o pestovaní ovsa pochádza zo Švajčiarska a z Germánie spred viac ako 7000 rokov. 


Sezónnosť

Kedy majú ovsené vločky svoju sezónu?

Ovsené vločky možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu ovsené vločky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na ovsené vločky

Ako müsli na raňajky, overnight-oats, kaša, müsli tyčinky, panády, frikadely alebo mufiny, ovsené vločky sú strašne mnohostranné. Možno ich preto tiež používať pri pečení. Ovos zomletý na múku je síce menej vhodný na pečenie, ale hodí sa ako prímes k iným múkam a aj ako spojivo do omáčok. Ovsené vločky je najlepšie skladovať v tme a vo vzduchotesne uzatvorenej nádobe.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ovsených vločkách

Zatiaľ čo hlavne ovsená kaša hrala dôležitú úlohu v britských robotníckych rodinách ako hlavné jedlo, ovsené vločky sú dnes cenené v rámci moderných výživových koncepcii kvôli ich cenným živinám. Ide preto o lacnú, sýtu potravinu, ktorú možno mnohostranne použiť a ktorá pritom poskytuje mnohé makroživiny a vlákninu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 348 kcal

Sacharidy: 58,7 g

Bielkoviny: 12,5 g

Tuky: 7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,55 mg

Vitamín B2: 0,15 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 57 mg

Železo: 5,1 mg

Draslík: 397 mg

Horčík: 140 mg

Sodík: 5 mg