Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zelená špalda: základ vegetariánskych pokrmov

Zelená špalda je sušené, ešte nezrelé zrno špaldy. Špalda je blízkym príbuzným pšenice a patrí k oziminám. Sadí sa teda v jeseni.

Užitočné informácie

Zelená špalda má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na zelenú špaldu

Špalda určená na výsadbu zelenej špaldy sa zberá polozrelá už v júli a potom sa suší. Tento postup sušenia, nazývaný aj praženie, sa robí podľa starej tradície pomocou pekáča, ktorý sa upevní nad oheň z bukového dreva.

Vďaka nemu získa zrno svoju charakteristickú chuť a súčasne sa konzervuje. Dnes sa na sušenie používajú aj moderné teplovzdušné zariadenia. Po sušení možno podľa farby zelenej špaldy spoznať, o akú kvalitu ide. Olivovozelená farba znamená vysokú kvalitu, hnedastá farba znamená nižšiu kvalitu. Aby bolo možné zelenú špaldu ďalej spracovávať, je nutné ešte pomocou lúpacieho stroja odstrániť plevy. Plevami sa nazýva obal zrna.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza zelená špalda?

Zelenú špaldu vytvorili už pred niekoľkými storočiami v južnom Nemecku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1660 z kláštora Amorbach. „Heimat des Grünkerns“ a „Fränkischer Grünkern“ sú od roku 2015 chránené označenia pôvodu. Zelená špalda sa tiež nazýva „Badischer Reis“ .


Sezónnosť

Kedy má zelená špalda svoju sezónu?

Zelená špalda pochádza zo špaldy pestovanej ako ozimina, ktorá sa zberá už koncom júla a potom sa praží. Dnes sa to robí v moderných teplovzdušných zariadeniach. V minulosti sa sušila nad ohňom z bukového dreva. Zelená špalda je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže zelená špalda použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na zelenú špaldu

Zelená špalda sa používa vo forme krúp alebo krupice, a tiež ako vločky zo zelenej špaldy alebo ako múka. Možno ju používať ako prídavok do polievok alebo spracovať na halušky. Je tiež základom pre mnoho vegetariánskych receptov, napríklad na fašírky. Zelenú špaldu možno spracovať na múku a použiť ju ako základ pre recepty z múky. Zabalenú zelenú špaldu možno držať skutočne dlho. Skladovať by sa mala v chlade, suchu a tme.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v zelenej špalde

Zelená špalda je cennou potravinou, bohatou na vitamíny a minerálne látky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 320 kcal

Sacharidy: 63,2 g

Bielkoviny: 10,8 g

Tuky: 2,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,3 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 20 mg

Železo: 4,2 mg

Draslík: 445 mg

Horčík: 130 mg

Sodík: 3 mg