Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ryžové rezance: pôvod, príprava a recepty

Ich tvar pripomína tagliatelle, sú však oveľa svetlejšie, príčinou je použitá ryžová múka. Tieto bezlepkové rezance sa vyskytujú v mnohých ázijských krajinách: Vietnamci používajú ázijské rezance napríklad do polievky Pho Bo, Thajčania na Pad Thai, jedlo s rybou omáčkou, vajíčkom a arašidmi.

Užitočné informácie

Ryžové rezance majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na ryžové rezance

Ako ryžové rezance sa označujú rezance, ktoré sa vyrábajú z ryžovej múky. Ryžové rezance sú tenké. Ich maximálna hrúbka je od jedného do dvoch milimetrov. Z tohto dôvodu je tiež doba varenia iba do dvoch minút. Často dochádza k zámene ryžových rezancov so sklenenými rezancami. Sklenené rezance tiež pochádzajú z Ázie, nevyrábajú sa však z ryžovej múky, ale z vody a škrobu fazule mungo.

Ako ich pripraviť

Pri príprave stačí ryžové rezance väčšinou iba namočiť do vody, hoci ich možno aj variť. Pri namáčaní sa rezance dajú do veľkej misy a zalejú sa čerstvo uvarenou, horúcou vodou. Na misu sa položí pokrievka, rezance sa nejaký čas močia, potom sa scedia a používajú. Pri varení ryžové rezance získajú mliečne bielu farbu. Chutia mierne za ryžou.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú ryžové rezance?

Ryžové rezance pochádzajú z Ázie. Pravdepodobne pochádzajú z Číny, krajiny vynájdenia rezancov. Pravdepodobne sa tam konzumovali už pred 4000 rokmi. Presne to však nevieme. Ryžové rezance sa však tešia veľkej obľube aj v Indonézii, Vietname, Thajsku a ostatných ázijských krajinách. Kým väčšina rezancov obsahuje krupicu z tvrdej pšenice, ryžové rezance sa vyrábajú z ryžovej múky. Ryžová múka patrí v Ázii k najvýznamnejším druhom múky.


Sezónnosť

Kedy majú ryžové rezance svoju sezónu?

Ryžové rezance nemajú svoju špeciálnu sezónu. Možno ich konzumovať po celý rok.

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu ryžové rezance použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na ryžové rezance

Ryžové rezance sa v Ázii používajú rôznym spôsobom, ktorý závisí od typickej kuchyne danej krajiny. V Číne sú ryžové rezance veľmi obľúbené predovšetkým na juhu. V japonskej kuchyni sa ryžové rezance tiež nazývajú bifun a v Indonézií ich volajú mihun. Mihun Goreng je variantom známeho Nasi Goreng alebo Bami Goreng. Thajčania používajú ryžové rezance ako prísadu do rezancových polievok. Takisto ich možno upiecť na rezancový pokrm Phad Thai. Ryžové rezance možno držať dlhú dobu. Dôležité je skladovať ich v suchu. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ryžových rezancoch

Ryžové rezance nie sú zdravšie ako iné druhy rezancov. Obsahujú rovnaké živiny ako ostatné druhy obilnín. K nim v prvom rade patria sacharidy a bielkoviny. Predovšetkým sacharidy sú v ryžových rezancoch bohato zastúpené. V menších množstvách obsahujú tieto ázijské rezance aj minerálne látky ako vápnik, draslík, fosfor, horčík, sodík, železo. Ďalej sa tu vyskytujú vitamíny, ako vitamín A, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6, vitamín C, vitamín E, vitamín K a niacín.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 360 kcal

Sacharidy: 83 g

Bielkoviny: 3,4 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 30 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 182 mg