Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vaječné cestoviny: k výdatným omáčkam

Vaječné cestoviny sa pôvodne vyrábali z mäkkej pšenice. Mäkká pšenica má však príliš veľa škrobu a príliš málo lepku. Na spojenie škrobu tak slúžia vajíčka. Vaječné cestoviny voňajú po vajíčkach a tiež tak chutia. Za svoju žltú farbu vďačia žĺtku.

Užitočné informácie

Vaječné cestoviny majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na vaječné cestoviny

Existujú v najrôznejších tvaroch a farbách. Obsahujú múku z tvrdej pšenice, olej, soľ a vajíčka. Okrem toho obsahujú 70 percent sacharidov, ktoré sú obsiahnuté v škrobe. Pri varení je nutné dbať na to, aby bol v hrnci dostatok vody. Ak sa cestoviny varia v malom množstve vody, začnú sa lepiť, pretože vo vode je príliš veľa škrobu. Vaječné cestoviny by sa tiež nemali zalievať studenou vodou, pretože omáčka sa pri konzumácii lepšie prichytáva vďaka tenkej škrobovej vrstve.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú vaječné cestoviny?

Vaječné cestoviny sú u väčšiny ľudí veľmi obľúbené a možno ich kúpiť po celý rok. Sú základnou potravinou a chutia kedykoľvek bez ohľadu na ročné obdobie. Cestoviny sa prvýkrát objavili v talianskej kuchyni v 12. storočí, ale známe už boli aj predtým. Existujú totiž dôkazy, ktoré naznačujú, že sa cestoviny vyrábali a konzumovali už v starovekej Číne. Poznali ich však aj antickí Rimania a Gréci. Preto je ťažké povedať, kto presne cestoviny vymyslel.


Sezónnosť

Kedy majú vaječné cestoviny svoju sezónu?

Vaječné cestoviny sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu vaječné cestoviny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na vaječné cestoviny

Vaječné cestoviny majú veľmi mnohostranné využitie. Kreativite sa nekladú žiadne medze. Konzumujú sa napríklad v polievkach, v nákypoch alebo jednoducho ako príloha. Vaječné cestoviny je dobré uchovávať na tmavom mieste.

Sklenené nádoby, ktoré sú priehľadné a stoja v kuchyni, vyzerajú síce dekoratívne, sú však na uchovávanie cestovín nesprávnym miestom. Miesto skladovania by malo byť chladné, suché a tmavé. Za týchto podmienok ich možno skladovať až dva roky. Uvarené cestoviny sa však nesmú v chladničke uchovávať dlhšie ako tri až štyri dni. Uvarené cestoviny možno aj zamraziť a držať až približne štyri mesiace.



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vaječných cestovinách

Vaječné cestoviny majú priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Tento účinok sa zosilňuje, keď sa cestoviny uvaria tak, že sú pevné na zahryznutie. Uvoľní sa tým menej škrobu, čo má priaznivý účinok na trávenie. Okrem toho obsahujú železo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 354 kcal

Sacharidy: 69,9 g

Bielkoviny: 12,3 g

Tuky: 2,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 60 µg

Vitamín B1: 0,17 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 23 mg

Železo: 3 mg

Draslík: 219 mg

Horčík: 42 mg

Sodík: 17 mg