Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Špagety: talianska klasika

Špagety! Popri makarónoch a penne je to najobľúbenejší druh cestovín. Jednotné číslo od špagiet je mimochodom „spaghetto“. Ale kto by jedol iba jeden rezanec? Pozor: Špagety sa jedia vždy a výlučne s vidličkou. Naberte vidličkou malú časť, na okraji taniera ju stočte do sústa a vložte do úst!

Užitočné informácie

Špagety majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na špagety

Názov špagety je odvodený od talianskeho slova „spago“ (šnúra). Veľmi hrubé špagety sa v Taliansku volajú spaghettoni, veľmi tenké spaghettini. Ešte tenšie ako spaghettini sú jemné capellini.

Špagety sa tradične vyrábajú iba z krupice z tvrdej pšenice a vody. Cestovinové cesto sa lisuje vo formách, potom sa špagety vysušia a narežú na dĺžku asi 25 centimetrov. Tradicionalisti kladú dôraz na to, aby bola lisovacia forma z bronzu, pretože ten dodáva špagetám drsnejší povrch, vďaka čomu omáčka na nich lepšie drží.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú špagety?

Podľa legendy doniesol nápad na predchodcu špagiet Marco Polo z Číny. Tam sa dokázateľne vyrábali tenké rezance z prosnej múky už pred približne 2000 rokmi. Po jeho návrate z Ríše stredu v roku 1295 vraj boli Benátčania prví, kto vyrobil cestoviny z krupice z tvrdej pšenice.


Sezónnosť

Kedy majú špagety svoju sezónu?

Ak sa opýtate detí, odpoveď je celkom jasná: vždy! Skutočne, k dispozícii sú sušené a čerstvé špagety v nespočetných variantoch a samozrejme po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu špagety použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na špagety

Všetci milovníci bolonských špagiet musia byť teraz veľmi silní: tieto dlhé cestoviny sa vlastne najviac hodia na hladké omáčky, ako je paradajková omáčka alebo pesto. Mimoriadne chutné sú tiež Spaghetti alla carbonara (so slaninou a vajcom) alebo Spaghetti aglio e olio (s cesnakom a olejom). Pri príprave špagiet je potrebné cestoviny variť v dostatočnom množstve veľmi vriacej slanej vody. Na 100 gramov cestovín potrebujete asi jeden liter vody a jednu zarovnanú lyžicu soli. Po varení asi sedem až deväť minút sú al dente, teda pevné na zahryznutie, a vodu možno zliať.

Ako špagety skladovať

Ako väčšinu suchých cestovín možno špagety držať takmer bez obmedzenia. Rozhodujúce je, aby ste už otvorené balenia z fólie opäť starostlivo uzatvorili. Špagety v papierovom obale je po otvorení obalu najlepšie skladovať vo vzduchotesných sklenených nádobách, ktoré neprepúšťajú vlhkosť. Tak zabránite tomu, aby cestoviny nasávali vlhkosť a začali plesnivieť.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v špagetách

Špagety majú málo rastlinných bielkovín a tuku, avšak veľa sacharidov. Čo sa ešte v špagetách skrýva, sa dozviete tu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 350 kcal

Sacharidy: 71,8 g

Bielkoviny: 11,5 g

Tuky: 1,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg