Olivový olej: nezameniteľná chuť
Olivový olej je rastlinný olej zo stredomorskej oblasti. Lisuje sa z jadier a dužiny olív. Hlavným dodávateľom je Španielsko, za ním nasledujú Taliansko a Portugalsko.
Olivový olej má tieto špecifické vlastnosti
Olivový olej má veľmi intenzívnu chuť a mnohostranné využitie: do šalátov, na marinovanie alebo vyprážanie mäsa a rýb. Olivový olej má v súčasnosti veľmi veľa rôznych príchutí. Mnohé druhy majú intenzívnu, čiastočne zelenkavú farbu, ktorá pochádza z chlorofylu obsiahnutého v oleji. Pre chuť sú charakteristické arómy a polyfenoly. Podiel menovaných látok sa líši podľa odrody a pôvodu, preto jednotlivé olivové oleje chutia odlišne.
Odkiaľ pochádza olivový olej?
Pôvod olivy siaha k divorastúcemu olivovníku zo stredomorskej oblasti 8000 rokov do minulosti. Pestovanie a kultivácia za začali neskôr. Pôvodné divé formy pochádzajú z oblasti okolo Gibraltáru, Egejského mora a Blízkeho Východu. Po jeho kultivácii sa olivovník rozšíril do celej stredomorskej oblasti. Olivový olej je lisovaný, skladovaný a predávaný už viac ako 5000 rokov.
Kedy má olivový olej svoju sezónu?
Olivovník poskytuje približne 50 až 70 kilogramov olív ročne. Z toho možno získať päť až desať litrov olivového oleja. Doba zberu rozhoduje o kvalite olív a predovšetkým o chuti. Na to aby plody dozreli, potrebujú dostatok tepla a svetla. Prvé zrelé plody možno zberať v novembri.
Na čo sa môže olivový olej použiť a ako sa má skladovať?
Olivový olej je dôležitou súčasťou mnohých pokrmov, ako je hummus, rôzne omáčky na cestoviny, šaláty alebo nakladaná zelenina. Pozor však na zahrievanie. Za studena lisovaný olivový olej by sa v žiadnom prípade nemal používať na vyprážanie. Ten sa vynikajúco hodí do šalátových omáčok a studených jedál. Panenský olivový olej je relatívne teplovzdorný, čo je spôsobené vyšším obsahom jednoduchých nenasýtených mastných kyselín. Možno ho zahrievať až do 180 stupňov. Rafinovaný olivový olej možno dokonca zahrievať až na 210 stupňov a možno ho bez problémov používať na vyprážanie, dusenie a dokonca fritovanie.
• Za studena lisovaný olivový olej: nezohrievať, maximálne 27 stupňov
• Natívny olivový olej: možnosť zohrievať na 180 stupňov
• Rafinovaný olivový olej: možnosť zohrievať na 220 stupňov
Ako olivový olej skladovať
Olivový olej je potrebné skladovať v tme pri teplotách od desať do 16 stupňov. Pri dodržaní týchto podmienok má olivový olej trvanlivosť minimálne 18 mesiacov. Mnoho iných rastlinných tukov a olejov má väčšinou trvanlivosť iba šesť mesiacov. Otvorenú fľašu je nutné vždy opäť dobre zatvoriť a spotrebovať do dvoch mesiacov. Čím je vo fľaši menej, tým rýchlejšie je nutné olivový olej spotrebovať alebo je nutné preliať ho do menšej fľaše.
Čo sa skrýva v olivovom oleji
Zdravotné účinky olivového oleja siahajú až do antiky. Nielenže obsahuje veľa antioxidantov, takisto vraj obsahuje látku, ktorá pôsobí protizápalovo. Obsah mono a polynenasýtených mastných kyselín je v olivovom oleji veľmi vysoký, podobne ako tiež napríklad obsah vitamínu A a vitamínu E, minerálnych látok, ako železo, horčík, draslík, fosfor a vápnik.
Kalórie: 900 kcal
Sacharidy: 0 g
Bielkoviny: 0 g
Tuky: 100 g
Vitamín A: 120 µg
Vitamín B1: 0 mg
Vitamín B2: 0 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 13,2 mg
Vápnik: 1 mg
Železo: 0,1 mg
Draslík: 0 mg
Horčík: 0 mg
Sodík: 1 mg