Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Olivy: Ovocie s dlhou históriou

Po celom svete existuje takmer 300 druhov olív. Farba olív indikuje stupeň zrelosti. Na začiatku je každá oliva zelená, potom dozrieva ďalej, mení sa na fialovú a až na úplnom konci je čierna. Olivy, ktoré sa zberajú už ako zelené alebo fialové, sú pevnejšie a tvrdšie ako čierne.

Užitočné informácie

Oliva má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na olivy

Olivy patria k malému kôstkovému ovociu, ktoré je vo veľkosti článku prsta a má nejedlú tvrdú kôstku. Gumovitá dužina chutí mimoriadne výdatne, a preto je ideálna ako prísada do rôznych jedál. Vyzdvihnúť treba najmä vysokú výživovú hodnotu, ktorú zrelé olivy majú. Toto kôstkové ovocie je plné dôležitých vitamínov a minerálnych látok a obsahuje množstvo esenciálnych makroživín, ktoré perfektne dopĺňajú výživovú hodnotu olív. Olivy sa dostanú do obchodu buď v zelenom, alebo v čierno-fialovom stave. Nakladané olivy sa zvyčajne predávajú odkôstkované.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza oliva?

Oliva sa spomína už v Biblii, kde holubica po potope prináša Noemovi olivovú vetvičku, ktorá mu signalizuje, že sa v diaľke objavila súš. Počiatky olív siahajú do oblasti Strednej Ázie, kde sa najskôr pestovali a potom sa odtiaľ pomaly rozšírili do východného Stredomoria. Dnes sa však olivy pestujú takmer v celej oblasti Stredomoria. Hlavnými exportnými krajinami olív a výrobkov z olív sú dnes Taliansko, Španielsko, Grécko, Libanon a Turecko. Aby sa olivám darilo, potrebujú stredomorské až horúce a suché podnebie, no za istých okolností sa môžu pestovať aj v severnejších oblastiach, ako sú napríklad južné časti Rakúska a juhozápadné Nemecko. Úroda tu však nie je ani zďaleka taká vysoká, ako pri olivovníkoch v stredomorskom regióne.


Sezónnosť

Kedy má oliva svoju sezónu?

Olivy uprednostňujú horúce suché podnebie, preto najlepšie dozrievajú v letných mesiacoch. Po skončení letných mesiacov sa môžu na jeseň pozbierať. Sezónou olív sú mesiace október až december. Kým pri olivovníkoch južne od Álp sa na zber používajú komplexné metódy, na plantážach s nižšími výnosmi nad hranicou Álp stačí ručný zber. V maloobchode sú zrelé olivy dostupné celoročne. Kvôli lepšiemu zakonzervovaniu sa olivy často nakladajú do oleja alebo slaného nálevu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť olivy a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na olivy

Olivy sa môžu konzumovať buď surové, alebo sa predávajú nakladané. Okrem toho sú olivy chutnou prísadou do stredomorských pokrmov a šalátov. Ďalšie hlavné využitie olív je pri výrobe olivového oleja, kde ide o olej lisovaný za studena a o tuk z olív spracovaný na olej.

Olivy by sa mali skladovať na tmavom a chladnom mieste chránenom pred pôsobením svetla. Najlepšie je, ak sa olivy aj po otvorení uchovávajú v uzavretej nádobe. Za optimálnych podmienok sa olivy po otvorení môžu skladovať približne dva týždne.



Zloženie

Čo sa skrýva v olivách

Olivám sa pripisujú mnohé pozitívne zdravotné účinky, preto sa odporúča ich pravidelná konzumácia. Dôležité sú najmä nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v olivách, ktoré prospievajú srdcovo-cievnemu systému a predlžujú život. Okrem toho olivy obsahujú množstvo horkých látok, ktoré pôsobia antibakteriálne a podporujú detoxikáciu pečene. Olivy pomáhajú aj pri dne.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 115 kcal

Sacharidy: 6 g

Bielkoviny: 0,8 g

Tuky: 11 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 96 mg

Železo: 3,3 mg

Draslík: 8 mg

Horčík: 4 mg

Sodík: 735 mg