Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Nektárinky: Príbuzné broskyne

Nektárinky patria do čeľade ružovité. Stromy môžu dorastať do výšky šesť metrov a majú bieloružové kvety. Strom nektárinky sa vizuálne nedá odlíšiť od stromu broskyne. Oba stromy majú rovnaké listy a kvety.

Užitočné informácie

Nektárinka má tieto špeciálne vlastnosti  

Detailný pohľad na čerstvé nektárinky

Nektárinka je kôstkové ovocie a jej kôstka je takmer na nerozoznanie od kôstky v broskyni. Mylne sa predpokladá, že nektárinka je kríženec slivky a broskyne. Nie je to však tak. V prípade nektárinky ide o mutáciu broskyne, čiže ide o poddruh. Existuje približne 100 rôznych druhov. Nektárinka má namiesto chlpatej hladkú šupku. Dužina je žltá alebo svetložltá, v závislosti od druhu. Na rozdiel od broskýň obsahujú nektárinky viac kalórií, ale aj približne šesťnásobné množstvo vitamínu A. Všetky ostatné látky sú v podobnom množstve ako v broskyni. Neskoro zrejúce nektárinky majú intenzívnejšiu arómu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza nektárinka?

Nektárinka pochádza rovnako ako broskyňa z Číny a odtiaľ sa dostala do Perzie a Grécka. Dnes rastie v Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Grécku, Kalifornii, Čile a Južnej Afrike. Ovocný druh nektárinka existuje už od 17. storočia. Pôvodne sa pestovala len v Grécku, Perzii a Číne. Až v posledných desaťročiach vzrástla popularita nektáriniek aj v Amerike a Európe.


Sezónnosť

Kedy má nektárinka svoju sezónu?

Nektárinky sú k dispozícii takmer po celý rok. V apríli dozrievajú v Španielsku a Taliansku. Hlavné obdobie zberu sa začína v letných mesiacoch a trvá od júla do septembra. Nektárinky sa zberajú, keď sú ich plody sfarbené žltooranžovo až do červena. Dozrievajú relatívne rýchlo a z tohto dôvodu sa zbierajú v tvrdom stave. Spotrebovať by sa mali do týždňa od zakúpenia alebo vlastného zberu. Väčšinou sú určené na konzumáciu v čerstvom stave. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť nektárinka a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé nektárinky

Nektárinky sa jedia väčšinou surové a čerstvé, a to s kožou alebo bez nej. Ako prísada do ovocných šalátov, k zmrzline, tvarohovým pokrmom alebo ako náplň do torty si nektárinka získala svoje pevné miesto v jedálničku. Okrem toho sa používa nielen vo forme štiav, ale ja vo forme džemov a marmelád. Ak majú nektárinky ešte dozrieť, nechajte ich optimálne postáť pri izbovej teplote. Zrelé nektárinky by sa však mali rýchlo skonzumovať, lebo môžu rýchlo zhniť.


Recepty

Čo možno pripraviť zo sušených nektárinka


Zloženie

Čo sa skrýva v nektárinke

Nektárinky sú zdravé: Sú bohaté na vitamíny a minerálne látky. Obsiahnuté sú vitamíny B, vitamín C a A, vápnik, železo a draslík, všetky živiny pre silný imunitný systém. Používajú sa aj na detoxikáciu organizmu a čistenie krvi a podporujú krvný obeh.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 53 kcal

Sacharidy: 12,4 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 73 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 8 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 4 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 270 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 9 mg