Broskyňa: leto bez nej neexistuje!
Aromatická vôňa, zamatová jemnosť a šťavnatá sladká chuť – v lete majú broskyne vrchol svojej sezóny. Blízke príbuzné marhúľ, nektáriniek a mandlí, chutia lahodne a obsahujú značné množstvo provitamínu A, draslíka a vápnika.
Broskyne majú tieto špecifické vlastnosti
Broskyňa sa v minulosti nazývala aj perzské jablko a je plodom z čeľade ružovitých. Jej povrch je zamatovo jemný a vo vnútri plodu sa nachádza kôstka, takže patrí ku kôstkovému ovociu. Broskyne rastú na malých stromoch, ktoré dorastajú väčšinou do dvoch až šiestich metrov, ich konáre sú rovné a holé. Chutné plody sú väčšinou okrúhle, s veľkosťou do desať centimetrov. Ich vnútro tvorí šťavnatá dužina a kôstka.
Neuveriteľná rozmanitosť odrôd
Jednotlivé odrody sa odlišujú farbou dužiny. Najznámejšie spomedzi nich sú žlté a mäsité broskyne Red Haven a bieložlté broskyne South Haven. Pomerne zriedkavou odrodou je broskyňa Weinberg. Je malá a červená a má mimoriadnu arómu. V súčasnosti existuje až 3000 rôznych odrôd broskýň.
Odkiaľ broskyne pôvodne pochádzajú?
Broskyňa pochádza pôvodne z južnej Číny, kde bola aj pestovaná. Neskôr sa dostala z Perzie do Grécka a ďalej do Európy. Broskyne dnes rastú v Španielsku, Taliansku, Grécku, Turecku, Južnej Amerike, USA a Južnej Afrike. Najväčším producentom broskýň je ešte stále Čína. Na druhom mieste je Taliansko, nasleduje Grécko a Španielsko. V Európe patria k hlavným dodávateľom broskýň Španielsko, Taliansko a Grécko.
Kedy majú broskyne svoju sezónu?
Hlavná sezóna broskýň je od mája do septembra. Potom sa zbierajú v teplých stredomorských krajinách.
Na čo sa môžu broskyne použiť a ako sa majú skladovať?
Broskyne sa vďaka svojej sladkej aromatickej chuti väčšinou konzumujú čerstvé ako ovocie. Vhodné sú aj na použitie do dezertov alebo iných sladkých pokrmov. Ďalším praktickým variantom je mrazenie broskyňovej drene, ktorá vznikne po rozmixovaní dužiny. Iné chutné možnosti sú kompót, marmeláda a želé zo zrelých broskýň.
Broskyne si môžete kúpiť aj v plechovke. Tie chutia rovnako dobre a majú dlhšiu trvanlivosť ako čerstvý variant. Či už ako ovocný koláč, ovocný šalát alebo v teplých pokrmoch – pri použití broskýň sa fantázii hranice nekladú.
Skladovanie broskýň
Broskyne zostanú v chladničke dlhšie čerstvé. Broskyňa spracovaná na pretlak sa dá aj zamraziť. Dužina sa kvôli tomu musí jednoducho rozmixovať. Marmeláda a želé z broskýň predstavuje inú formu trvanlivosti.
Čo sa skrýva v broskyniach
Broskyne majú vysoký podiel živín, ktoré naše telo potrebuje, aby zostalo vo forme a zdravé. Týmito živinami sú okrem iných vitamín C, horčík, vápnik a draslík. Broskyne však obsahujú aj veľa fruktózy.
Kalórie: 42 kcal
Sacharidy: 8,9 g
Bielkoviny: 0,8 g
Tuky: 0,1 g
Vitamín A: 15 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,05 mg
Vitamín B6: 0,03 mg
Vitamín C: 10 mg
Vitamín E: 1 mg
Vápnik: 8 mg
Železo: 0,5 mg
Draslík: 194 mg
Horčík: 9 mg
Sodík: 1 mg