Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čerešne: červené, okrúhle a zdravé

Čerešne patria k rodu ružovitých rastlín. Existuje viac ako 200 druhov stromov a kríkov, ktoré patria k tomuto rodu. Divé formy čerešní sa vyskytovali v Ázii a miernych klimatických oblastiach Európy už v pradávnych dobách. Pôvod kultúrnych odrôd čerešní je však na Kaukaze a neskôr ich Rimania priviezli do Európy.

Užitočné informácie

Čerešne majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé čerešne

Sladké čerešne patria ku kôstkovému ovociu a majú tmavočervenú až čiernu farbu s masívnymi okrúhlymi plodmi na dlhých zelených stopkách. Existujú sladké čerešne s mäkkou dužinou, ktoré dozrievajú trochu skôr, a chrupavčité čerešne s tvrdou dužinou, ktoré sú citlivé na dážď a dozrievajú trochu neskôr. Jedlé čerešne sú plne vyvinuté, ale môžu ešte dozrievať. Čerstvé sladké čerešne rozpoznáte podľa hladkej, zelenej stopky. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú čerešne?

Pôvodnou domovinou čerešní je Turecko. Odtiaľ sa čerešne dostali do Talianska a rozšírili sa do celej Európy. 


Sezónnosť

Kedy majú čerešne svoju sezónu?

Sladké čerešne majú svoju sezónu v letných mesiacoch od júna do augusta.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť čerešne a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé čerešne

Sladké čerešne sú veľmi obľúbené ako malé občerstvenie medzi jedlami. Najlepšie je konzumovať ich čerstvé, v chladničke ich však možno uchovávať asi päť dní – najlepšie v uzatvárateľnej nádobe, pretože ľahko pohlcujú cudzie vône. 

Dobre sa hodia do ovocných šalátov a možno ich tiež použiť do zmrzliny a krémov. Kyslé odrody (višne) sú aromatickejšie a ich chuť je po spracovaní výraznejšia. Surové chutia iba málokomu, ale o to lepšie sa dajú použiť na varenie a pečenie – napríklad na torty, koláče a džemy. Višne sa okrem toho veľmi dobre hodia do výdatnej kuchyne – napríklad k hydine a divine alebo do korenistých čatní a omáčok. Čerešne sa predávajú aj nakladané. Známe sú nakladané talianske višne Amarene, ktoré slúžia ako náplň do praliniek. 


Recepty

Čo možno pripraviť z čerešní


Zloženie

Čo sa skrýva v čerešniach

Čerešne sú bohaté na vitamín C a vitamíny B. Vďaka ich sekundárnym rastlinným zložkám dokážu plody viazať voľné radikály a tak pôsobiť proti vysokému krvnému tlaku. V 100 gramoch čerešní je približne 60 kilokalórií. Sú bohaté na draslík, vápnik, horčík, meď, fluoridy a síru.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 63 kcal

Sacharidy: 13,3 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 6 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 15 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 229 mg

Horčík:  11 mg

Sodík: 3 mg