Čerešne: červené, okrúhle a zdravé
Čerešne patria k rodu ružovitých rastlín. Existuje viac ako 200 druhov stromov a kríkov, ktoré patria k tomuto rodu. Divé formy čerešní sa vyskytovali v Ázii a miernych klimatických oblastiach Európy už v pradávnych dobách. Pôvod kultúrnych odrôd čerešní je však na Kaukaze a neskôr ich Rimania priviezli do Európy.
Čerešne majú tieto špecifické vlastnosti
Sladké čerešne patria ku kôstkovému ovociu a majú tmavočervenú až čiernu farbu s masívnymi okrúhlymi plodmi na dlhých zelených stopkách. Existujú sladké čerešne s mäkkou dužinou, ktoré dozrievajú trochu skôr, a chrupavčité čerešne s tvrdou dužinou, ktoré sú citlivé na dážď a dozrievajú trochu neskôr. Jedlé čerešne sú plne vyvinuté, ale môžu ešte dozrievať. Čerstvé sladké čerešne rozpoznáte podľa hladkej, zelenej stopky.
Odkiaľ pochádzajú čerešne?
Pôvodnou domovinou čerešní je Turecko. Odtiaľ sa čerešne dostali do Talianska a rozšírili sa do celej Európy.
Kedy majú čerešne svoju sezónu?
Sladké čerešne majú svoju sezónu v letných mesiacoch od júna do augusta.
Na čo sa môžu použiť čerešne a ako sa majú skladovať?
Sladké čerešne sú veľmi obľúbené ako malé občerstvenie medzi jedlami. Najlepšie je konzumovať ich čerstvé, v chladničke ich však možno uchovávať asi päť dní – najlepšie v uzatvárateľnej nádobe, pretože ľahko pohlcujú cudzie vône.
Dobre sa hodia do ovocných šalátov a možno ich tiež použiť do zmrzliny a krémov. Kyslé odrody (višne) sú aromatickejšie a ich chuť je po spracovaní výraznejšia. Surové chutia iba málokomu, ale o to lepšie sa dajú použiť na varenie a pečenie – napríklad na torty, koláče a džemy. Višne sa okrem toho veľmi dobre hodia do výdatnej kuchyne – napríklad k hydine a divine alebo do korenistých čatní a omáčok. Čerešne sa predávajú aj nakladané. Známe sú nakladané talianske višne Amarene, ktoré slúžia ako náplň do praliniek.
Čo sa skrýva v čerešniach
Čerešne sú bohaté na vitamín C a vitamíny B. Vďaka ich sekundárnym rastlinným zložkám dokážu plody viazať voľné radikály a tak pôsobiť proti vysokému krvnému tlaku. V 100 gramoch čerešní je približne 60 kilokalórií. Sú bohaté na draslík, vápnik, horčík, meď, fluoridy a síru.
Kalórie: 63 kcal
Sacharidy: 13,3 g
Bielkoviny: 0,9 g
Tuky: 0,3 g
Vitamín A: 6 µg
Vitamín B1: 0,04 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 15 mg
Vitamín E: 0,1 mg
Vápnik: 17 mg
Železo: 0,4 mg
Draslík: 229 mg
Horčík: 11 mg
Sodík: 3 mg