Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Marhule: sladké ovocie

Mimoriadne obľúbené ovocie je ovocie marhuľového stromu. Ten patrí do čeľade ružovitých rastlín. V prípade marhule ide o ovocie s kôstkou.

Užitočné informácie

Marhule majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé marhule

Marhule sú v zrelom stave žlté až oranžové a na strane obrátenej k slnku sú často mierne červenkasté. Šupka marhule je hladká a takmer bez chĺpkov, čo ju výrazne odlišuje od iného ovocia, napríklad od nektárinky. Marhule obsahujú vitamín C, vitamíny B1 a B2 a tiež vápnik a fosfor. Okrem toho sú bohaté na minerálne látky, ako je vápnik, železo či karotén. Karotén po premene na vitamín A je dobrý na pokožku a oči.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú marhule?

Aj keď sa v súčastnosti vyskytujú po celom svete, marhule pôvodne pochádzajú zo severovýchodnej Číny, z hraničnej oblasti s Ruskom. Medzičasom sa tradičnou pestovateľskou oblasťou stali aj maďarské nížiny, ktoré sú známe svojimi mimoriadne šťavnatými marhuľami. Dnes pochádza väčšina marhúľ zo Španielska, Talianska a Turecka.


Sezónnosť

Kedy majú marhule svoju sezónu?

Doba zberu je od júna do marca.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť marhule a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé marhule

Čerstvé marhule je najlepšie konzumovať surové, vhodné sú však aj na pečenie, na dezerty alebo marhuľové zaváraniny. V japonskej kuchyni sa marhule nakladajú, takže ich možno uchovávať dlhú dobu. Veľmi obľúbený je tiež marhuľový džem, ktorý sa získava z dužiny marhúľ. Tento marhuľový džem sa používa na výrobu Sacherovej torty alebo plnenie fašiangových šišiek. V rakúskej kuchyni sú tiež známe takzvané „Wiener Wäschermädeln“ – ide o múčnik, ktorého hlavnou prísadou sú marhule.

Chutné aj ako nápoj

Marhule sú chutné nielen ako jedlo, ale aj ako nápoj. Ovocie sa totiž tiež používa na výrobu marhuľovice. Okrem toho sa semeno plodu, ktoré sa nachádza v kôstke marhule, používa kvôli svojej horkej chuti a veľmi silnej marcipánovej aróme na výrobu amareta. Marhule je najlepšie konzumovať čerstvé. Krátke skladovanie je najlepšie v papierovom vrecku v priehradke chladničky na čerstvé potraviny.Zloženie

Čo sa skrýva v marhuli

Marhule sú bohaté na vitamín A a preto sú dobré na pokožku a na oči. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 43 kcal

Sacharidy: 8,5 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 280 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 17 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 280 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 2 mg