Mirabelka: sladká lahôdka
Mirabelka, známa aj ako žltá slivka, je kôstkovým ovocím, ktoré bolo pestované v Malej Ázii. Od roku 1490 sa pestuje v najväčšej pestovateľskej oblasti, vo francúzskom regióne Lotrinsko. Ročne sa tam zozbiera 18 000 ton, čiže 80 percent svetovej produkcie tohto sladkého ovocia. Medzi ďalšie oblasti pestovania patrí stredná a južná Európa a severná Afrika.
Čo sú mirabelky?
Mirabelka je odrodou slivky a často sa označuje ako žltá slivka. Jej plody sú veľké približne tri centimetre, guľatého tvaru, žltej alebo zelenej farby. Sladká dužina obsahuje kôstku, ktorá sa dá dobre oddeliť. Mirabelky sa zbierajú v závislosti od podnebia od júla do septembra.
Botanická klasifikácia a pôvod mirabeliek
Prezradíme vám, odkiaľ získala mirabelka svoje meno a s ktorým kôstkovým ovocím je spríbuznená. Možno budú tieto zaujímavosti pre vás novinkou.
Botanická klasifikácia mirabelky
Latinské meno mirabelky je Prunus domestica susp. syriaca. V našom jazyku to znamená, že mirabelka je odroda slivky, rovnako ako ringlota, nazývaná aj špendlík. Nie div, že mirabelka sa niekedy označuje aj ako žltá slivka. Rovnako ako slivka a ringlota, aj mirabelka patrí do čeľade Rosaceae, teda ružovitých rastlín. Strom je relatívne jednoduchý na ošetrovanie a darí sa mu takmer v každej záhrade. Názov mirabelka je okrem toho odvodený od talianskeho slova „Mirabella“, čo znamená „nádherná“.
Odkiaľ pôvodne pochádza mirabelka?
Mirabelka pochádza pôvodne z Malej Ázie a severnej Perzie. Predpokladá sa, že vznikla krížením slivky a čerešne alebo slivky a trnky. Mirabelka dnes rastie v strednej a južnej Európe a dokonca aj v Severnej Amerike. Veľká časť úrody však pochádza z Lotrinska, oblasti na severovýchode Francúzska.
Je mirabelka a marhuľa to isté?
Vzhľadom na guľatý tvar a žltú farbu šupky či dužiny by ľahko mohlo dôjsť k dojmu že mirabelka je vlastne marhuľa. Hoci sa vzájomne podobajú a na prvý pohľad vidno ich príbuznosť, mirabelka a marhuľa nie je to isté ovocie. Mirabelka sa podobá aj zelenožltej ringlote, ktorej latinský názov je Prunus domestica subsp. Italica. Ani v tomto prípade však nejde o tú istú rastlinu.
Všetky užitočné informácie o mirabelke
Mirabelky obsahujú mimoriadne veľa draslíka, až 230 miligramov na 100 gramov. Draslík je životne dôležitou minerálnou látkou. Podieľa sa na regulácii krvného tlaku, v dôsledku čoho môže znížiť riziko mozgovej mŕtvice.
Kalórie: 67 kcal
Sacharidy: 15 g
Bielkoviny: 0,7 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 42 µg
Vitamín B1: 0,06 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 7 mg
Vitamín E: 0,5 mg
Vápnik: 12 mg
Železo: 0,5 mg
Draslík: 230 mg
Horčík: 15 mg
Sodík: 0 mg
Aké odrody mirabeliek existujú?
V prípade mirabelky rozhodne neplatí, že ak človek spozná jednu, pozná ich všetky. Vedeli ste, že existujú rozmanité odrody tejto plodiny?
Existujú červené mirabelky?
Možno ste už niekedy videli červenú mirabelku a možno ste ju dokonca ochutnali. V skutočnosti však neexistuje. Znie to neuveriteľne? To, čo sa hovorovo označuje ako červená mirabelka, je v podstate slivka čerešňoplodá (prunus cerasifera). Až keď sa zahryznete do plodu, zistíte, o aký druh kôstkového ovocia vlastne ide.
Obľúbenkyňa: mirabelka Nancy
Táto odroda je zrejme najrozšírenejšia a označuje sa aj ako mirabelka z Nancy, Drap d’Or alebo Nancyská mirabelka. Plody sú veľké tri až päť centimetrov, sfarbujú sa do červeno-žlta a často majú červené bodky. Pevná žltá dužina je sladká a šťavnatá a skvele sa hodí na pečenie a do marmelád. Strom tvorí veľmi veľa plodov a potrebuje málo miesta, takže ide o ideálnu drevinu aj do menšej záhrady.
Mirabelka Bellamira
Veľmi robustná odroda, ktorá nie je veľmi náchylná na ochorenia a rodí veľké a pevné plody. Chuť týchto svetložltých až zelenkastých plodov pripomína ringloty.
Veľké plody mirabelky: Miragrande
Približne tri centimetre veľké plody odrody Miragrande často majú na slnečnej strane červené bodky a dozrievajú relatívne skoro. Dužina je zlatožltá a veľmi aromatická. Táto odroda pochádza z Nemecka a je ešte pomerne mladá: existuje od roku 2006.
Mirabelky Metzer
Táto odroda vďačí za svoje meno miestu nálezu v blízkosti francúzskeho mesta Metz. Plodí veľa plodov, ktoré sú malé až stredne veľké a majú svetlo- alebo tmavožltú farbu. Tieto mirabelky majú vysoký obsah cukru a sú vynikajúce na výrobu likérov a ovocnej pálenky.
Marhuľová mirabelka Aprimira
Táto odroda sa nazýva aj Miracose či Apribelle. Názov naznačuje, akoby šlo o kríženca marhule a mirabelky. V skutočnosti je odroda Aprimira strom mirabelky, ktorý bol opelený slivkou. Plody sú žlto-oranžové a ich slnečná strana je ružovo-fialová. Mierne podlhovastý tvar pripomína slivku, žltá a pevná dužina chuťou pripomína med a má jemnú arómu marhule. Je väčšia a chutí ešte jemnejšie ako obľúbená mirabelka Nancy.
Sú mirabelky zdravé?
Samozrejme! Aké živiny toto kôstkové ovocie vlastne dodáva ľudskému telu? Pozrime sa na to bližšie.
Bohatstvo minerálnych látok a vitamínov
Tieto malé sladké plody nám okrem iného dodávajú draslík, horčík a vitamín C. Môžu tiež prispieť k posilneniu nervov, zachovaniu zdravia kostí a zubov, ako aj k dobrej funkcii imunitného systému.
Pektín v mirabelkách stimuluje trávenie
Pektín je rozpustná vláknina, ktorá sa nachádza aj v jablkách a citrusových plodoch. Pôsobí antioxidačne, znižuje hladinu cholesterolu a má aj probiotické účinky. To znamená, že má pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru. Rovnako ako iné druhy vlákniny, aj pektín v mirabelkách stimuluje črevnú peristaltiku, a tým aj trávenie.
Sú nezrelé mirabelky jedovaté?
Nadmerná konzumácia nezrelých mirabeliek (alebo iného kôstkového ovocia, ako sú slivky) môže spôsobiť bolesti žalúdka a hnačku. Nezrelé plody sú však dosť kyslé, takže toto riziko je relatívne nízke. Jednoducho nechutia tak lahodne, aby ich človek chcel konzumovať vo väčších množstvách.
Ako rastú mirabelky
Aby sa rozvinula naplno ich vôňa, mirabelky potrebujú viac slnka ako slivy alebo pravé slivky, aj druh pôdy je veľmi dôležitý. Strom rastie najlepšie v teplých piesčitých pôdach, ktoré nesmú preschnúť. Na jar sa na strome mirabelky, ktorý je bez tŕňov, objaví more bielych kvetov. Tradične sa plody zbierajú trasením stromu. Zachytávajú sa do siete napnutej pod stromom, aby sa na nich nevytvárali otlačené miesta.
Kedy má mirabelka svoju sezónu?
Obdobím zberu mirabeliek je neskoré leto a zber trvá od júla do septembra.
Ako spoznať zrelé mirabelky?
V závislosti od odrody sa možno pri určovaní zrelosti orientovať podľa zlatožltej farby šupky a/alebo červených plôch na šupke. U odrôd, ktoré majú svetložltú farbu, je trochu ťažšie určiť, či sú už zrelé. Aj v prípade sliviek, ringlot a iného kôstkového ovocia vám však pomôžu nasledujúce tipy:
- Stopka sa dá ľahko odstrániť.
- Dužina je pevná a pri jemnom zatlačení prstom je pružná.
- Dužina sa ľahko oddeľuje od kôstky.
Prečítajte si o všetkých špeciálnych vlastnostiach, pôvode a sezónnosti, aj o použití a skladovaní mirabeliek.
Mirabelky majú lahodne sladkú chuť. Ideálne sú aj na výrobu marmelády, kompótu alebo šťavy. Okrem toho sa mirabelky používajú do koláčov a tort, dezertov, smoothie nápojov a ako sušené ovocie. Z mirabelky sa vyrába aj ovocná pálenka. Najlepšie je mirabelky skladovať v chlade. V chladničke vydržia až tri dni. Keďže mirabelky sú citlivým ovocím, mali by sa skonzumovať čerstvé čo najskôr. Okrem toho sa plody dajú mraziť.
Dajú sa mirabelky zamraziť?
Keďže tieto žlté slivky nie sú v predaji po celý rok, dáva zmysel zamraziť si toto lahodné ovocie. Postupujte pritom rovnako ako pri inom kôstkovom ovocí: Najprv mirabelky dôkladne umyte, nechajte vyschnúť a potom z nich odstráňte kôstky. Potom ich položte na podnos tak, aby sa vzájomne nedotýkali. Vložte ich do mrazničky na jednu hodinu. Vďaka tomuto kroku zabránite tomu, aby zmrzli do jednej veľkej hrudy. V plastovej dóze alebo mraziacom vrecku vydržia mirabelky približne desať mesiacov.
Ako zavárať mirabelky
Pri zaváraní sa potraviny sterilizujú v pohári. Keď poháre skladujete na chladnom a suchom mieste, zavarená pochúťka vám vydrží najmenej jeden rok.
- Teplou vodou dôkladne očistite 600 gramov mirabeliek, odstráňte z nich kôstku a vyraďte hnilé plody.
- Odstráňte stopky.
- Dajte variť 500 mililitrov vody a rozpustite v nej 150 gramov cukru.
- Navrstvite mirabelky do sterilných zaváracích pohárov.
- Prelejte ich cukrovým roztokom a od okraja nechajte asi dva centimetre voľného miesta.
- Poháre uzatvorte.
- Poháre s mirabelkami zavárajte v špeciálnom zaváracom hrnci pol hodinu.
Jednoduché varenie mirabelkovej marmelády
Zrejme najlahodnejší spôsob, ako zachovať letnú arómu mirabeliek, je varenie marmelády. Je to pritom nesmierne jednoduché! Tip: Marmeládu môžete ľubovoľne dochutiť jablkami, vanilkou, škoricou alebo rumom.
- Umyte 2 kilá mirabeliek, prekrojte ich na polovicu a odstráňte kôstku.
- Vo veľkom hrnci ich povarte spolu s 500 gramami želírovacieho cukru (2 : 1) a šťavou z jedného citróna.
- Zmes prepasírujte cez sitko.
- Dajte ju do hrnca s ďalšími 500 gramami želírovacieho cukru a povarte štyri minúty. Pritom zmes neustále miešajte.
- Vykonajte test hotového želírovania.
- Horúcu marmeládu naplňte do čistých skrutkovacích pohárov, na päť minút ju postavte vekom nadol, potom ju znova otočte a nechajte vychladnúť.