Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mirabelka: sladká lahôdka

Mirabelka, známa aj ako žltá slivka, je kôstkovým ovocím, ktoré bolo pestované v Malej Ázii. Od roku 1490 sa pestuje v najväčšej pestovateľskej oblasti, vo francúzskom regióne Lotrinsko. Ročne sa tam zozbiera 18 000 ton, čiže 80 percent svetovej produkcie tohto sladkého ovocia. Ďalšie pestovateľské oblasti môžete nájsť v strednej a južnej Európe a v Severnej Amerike.

Užitočné informácie

Mirabelka má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé mirabelky

Mirabelka je odrodou slivky a často sa aj označuje ako žltá slivka. Jej plody sú veľké približne tri centimetre, guľatého tvaru, žltej alebo zelenej farby. Sladká dužina obsahuje kôstku, ktorá sa dá dobre oddeliť. Mirabelky sa zbierajú v závislosti od podnebia od júla do septembra.

Mirabelka rastie takto

Aby sa rozvinula naplno ich vôňa, mirabelky potrebujú viac slnka ako slivy alebo pravé slivky, aj druh pôdy je veľmi dôležitý. Strom rastie najlepšie v teplých piesčitých pôdach, ktoré nesmú preschnúť. Na jar sa na strome mirabelky, ktorý je bez tŕňov, objaví more bielych kvetov. Tradične sa plody zbierajú trasením stromu. Zachytávajú sa do siete napnutej pod stromom, aby sa na nich nevytvárali otlačené miesta. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza mirabelka?

Mirabelka pochádza pôvodne z Malej Ázie a severnej Perzie. Predpokladá sa, že vznikla krížením slivky a čerešne alebo slivky a trnky. Mirabelka dnes rastie v strednej a južnej Európe aj v Severnej Amerike. Veľká časť úrody však pochádza z Lotrinska, oblasti na severovýchode Francúzska.


Sezónnosť

Kedy má mirabelka svoju sezónu?

Obdobím zberu mirabeliek je neskoré leto a zber trvá od júla do septembra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť mirabelka a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé mirabelky

Mirabelky majú lahodne sladkú chuť. Ideálne sú aj na výrobu marmelády, kompótu alebo šťavy. Okrem toho sa mirabelky používajú do koláčov a tort, dezertov, smoothies a ako sušené ovocie. Z mirabelky sa vyrába aj ovocná pálenka. Najlepšie je mirabelky skladovať v chlade. V chladničke vydržia až tri dni. Keďže mirabelky sú citlivým ovocím, mali by sa skonzumovať čerstvé čo najskôr. Okrem toho sa plody dajú mraziť.


Zloženie

Čo sa skrýva v mirabelke

Mirabelky obsahujú mimoriadne veľa draslíka, pribl. 230 miigramov na 100 gramov. Draslík je životne dôležitou minerálnou látkou. Podieľa sa na regulácii krvného tlaku, v dôsledku čoho znižuje riziko mozgovej mŕtvice. Ak budete pravidelne jesť mirabelky, posilníte si srdce a nervy a prirodzene budete predchádzať chorobám.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 67 kcal

Sacharidy: 15 g

Bielkoviny: 0,7 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 42 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 230 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 0 mg