Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ovocný koláč: veľmi aromatická pochúťka

Či už upečený doma alebo kúpený: ovocný koláč je pre väčšinu ľudí veľkou lahôdkou. Len keby nebol taký problém vybrať si. Lebo v súčasnosti je v obchodoch obrovský výber čerstvého i mrazeného tovaru. 

Užitočné informácie

Ovocný koláč má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na ovocný koláč

Ovocný koláč je jedným z najobľúbenejších koláčov, ktorý prvý raz upiekli už pred niekoľkými storočiami. Na jeho prípravu sa používajú rôzne cestá, ako sú krehké, kysnuté alebo miešané cesto. Ovocie sa obvykle nachádza na koláči alebo je zapracované do koláča, podľa daného receptu a druhu ovocia. Pri rôznych variantoch ovocného koláča sa používajú aj rôzne druhy ovocia. Ovocný koláč môže mať tiež rôzne tvary a veľkosť, napríklad môže byť okrúhly alebo hranatý, môže byť z malého alebo veľkého korpusu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza ovocný koláč?

Ovocný koláč sa začal pripravovať najprv v európskych krajinách. Predovšetkým Nemecko patrí ku krajinám, z ktorých pochádza väčšina celosvetovo najobľúbenejších ovocných koláčov. Ale aj zo Severnej Ameriky pochádza veľa obľúbených ovocných koláčov, ako napríklad jablkové koláče. Mnoho západných krajín obvykle vlastní vlastné recepty, preto nemožno uviesť žiaden pôvod.


Sezónnosť

Kedy má ovocný koláč svoju sezónu?

Keďže existuje veľa rôznych variantov ovocných koláčov, nie je možné uviesť pre nich špeciálnu sezónu. Ak sa ovocné koláče pripravujú z čerstvého ovocia, ich sezóna je potom spravidla od leta do neskorej jesene. Ovocné koláče s čerstvými jahodami, malinami alebo čerešňami sa pečú v skorých letných mesiacoch. Ovocné koláče s jablkami sa pečú skôr v jeseni, avšak kvôli celoročnému skladovaniu jabĺk ich možno piecť, kedykoľvek. Ak sa ovocné koláče pečú z konzervovaného ovocia, ich sezóna trvá celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ovocný koláč použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na ovocný koláč

Ovocný koláč sa obvykle servíruje ako lahôdka medzi hlavnými jedlami, pretože plnohodnotné hlavné jedlo nenahradí. Ide skôr o sladkosť, ktorá sa neje každý deň. Mimoriadne obľúbený je ovocný koláč prirodzene aj ku káve. Preto sa na celom svete servíruje aj v kaviarňach. Ovocný koláč je teda dezert. Ovocný koláč je ideálne uchovávať v uzatvorenej nádobe v chlade. Je nutné ho spotrebovať do niekoľkých dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ovocnom koláči

Ovocný koláč obsahuje veľa cukru a tuku, preto by sa mal konzumovať iba v obmedzenej miere.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 176 kcal

Sacharidy: 32,2 g

Bielkoviny: 3,9 g

Tuky: 3,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 30 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 22 mg

Železo: 0,8 mg

Draslík: 10 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 10 mg