Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Celozrnné sušienky: obľúbená pochúťka

Celozrnné sušienky sú obľúbeným občerstvením medzi hlavnými jedlami. Preto v súčasnosti existuje, ako pri svetlých druhoch sušienok, tiež veľký výber rôznych druhov, napríklad s čokoládou alebo orieškami.

Užitočné informácie

Celozrnné sušienky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na celozrnné sušienky

Celozrnné sušienky, rovnako ako sušienky zo svetlej múky, sú z cesta, ktoré je vytvorené väčšinou z pšeničnej alebo špaldovej celozrnnej múky, tuku, vajec a cukru. Existuje veľa rôznych druhov, ktoré sú dochutené napríklad mletými orieškami, kúskami čokolády, bobuľovým ovocím alebo čokoládovou polevou. Sušienky majú väčšinou krehkú konzistenciu a v tekutine, ako je čaj alebo káva, sa rozpúšťajú na odrobinky.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú celozrnné sušienky?

Sušienky sú pôvodne anglickým pečivom, ktoré sa ešte aj dnes s obľubou podáva k čaju alebo ku káve. Známym druhom anglických sušienok sú napríklad takzvané Shortbread. Zo sušienkovej kultúry, ktorá bola do zvyšku Európy privezená z Veľkej Británie, vzniklo mnoho nových druhov sušienok, ku ktorým patria aj celozrnné sušienky.


Sezónnosť

Kedy majú celozrnné sušienky svoju sezónu?

Celozrnné sušienky sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu celozrnné sušienky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na celozrnné sušienky

Celozrnné sušienky sa s obľubou podávajú k čaju alebo ku káve. Pritom majú trochu intenzívnejšiu chuť ako bežné sušienky a preto sa dobre hodia k intenzívnejším druhom kávy alebo k silným čiernym či ovocným čajom. Pre deti v materskej škole alebo školákov sú celozrnné sušienky obľúbeným občerstvením cez prestávky. Spolu s trochou ovocia sa tiež s obľubou dávajú ako desiata na veľkú prestávku. Niekedy sú celozrnné sušienky potrebné aj v receptoch na koláče alebo dezerty, napríklad na koláčový korpus zo sušienkových odrobiniek alebo ako topping pre ovocný tvaroh či jogurtový dezert.

Ako celozrnné sušienky najlepšie uchovávať

Ako väčšinu suchých potravín je celozrnné sušienky potrebné skladovať v chlade a suchu. Po otvorení obalu odporúčame sušienky spotrebovať v priebehu niekoľkých dní a obal zatiaľ dobre zatvárať alebo ich uchovávať v nádobe, pretože inak stratia chuť, navlhnú a zmäknú.


Recepty

Čo možno pripraviť z celozrnných sušienok


Účinné zložky

Čo sa skrýva v celozrnných sušienkach

Celozrnné sušienky sú zdravou alternatívou, ak chcete vyváženú stravu, pretože obsahujú väčšinou menej cukru a viac živín ako sušienky zo svetlej múky. Navyše rýchlo zasýtia a zabezpečujú trvalý prísun energie. Pre ľudí, ktorí sa chcú stravovať úplne bez priemyselne vyrábaného cukru, existujú aj druhy, ktoré sú sladené iba medom a datľami. Často sa celozrnné sušienky vyrábajú z biologicky pestovaného obilia. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 440 kcal

Sacharidy: 55 g

Bielkoviny: 10 g

Tuky: 20 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 8 µg

Vitamín B1: 0,64 mg

Vitamín B2: 0,82 mg

Vitamín B6: 0,25 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 15,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 4,3 mg

Draslík: 317 mg

Horčík: 86 mg

Sodík: 333 mg