Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vianočná štóla: sladká špecialita

Vianočná štóla je tradičným nemeckým vianočným pečivom, ktoré sa vyrába prevažne z kysnutého cesta. Polkruhový tvar vianočnej štóly má pritom pripomínať Ježiška v jasličkách.

Užitočné informácie

Vianočná štóla má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na vianočnú štólu

Vianočná štóla sa tradične pečie z kysnutého cesta s relatívne vysokým obsahom tuku a cukru. Do kysnutého cesta sa pridávajú ešte ďalšie prísady, ktoré štóle dodávajú jej charakteristickú chuť: sušené ovocie, mandle, kandizovaná citrónová a/alebo pomarančová kôra. Po upečení sa štóla potrie tukom a obalí do práškového cukru.

Zvláštnosť: Drážďanská štóla

V 15. storočí sa v oblasti Drážďan štóla volala pôvodne „Streizel“, čo sa vzťahovalo na najstarší vianočný trh v Nemecku, drážďanský Streizelmarkt. Od prelomu storočia sa toto tradičné pečivo ponúkalo a predávalo na tomto trhu v adventnom čase každý rok. Časom sa tiež stalo zvykom piecť panovníkom obrovské štóly, ktoré často dosahovali dĺžku jedného metra a hmotnosť niekoľkých kilogramov. August Mocný zo Saska dal v roku 1730 dokonca upiecť obrovskú štólu s hmotnosťou 1,8 tony a dal ju nakrájať na 20 000 porcií. Odvtedy sa na trhu Striezelmarkt na 2. adventnú nedeľu oslavuje sviatok štóly.

Chránená značka

V novoveku sa Drážďanská štóla stala medzinárodne známou a pri znovuzjednotení v roku 1990 bola vyhlásená za chránenú značku. Ale aj v regiónoch ako Krušnohorie, Harz, Meißen a v Erfurte a okolí je štóla už dlho známa. Tam majú vlastné tradičné recepty a odbytiská. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza vianočná štóla?

Tradičný vonkajší tvar tohto adventného pečiva sa už 700 rokov nezmenil. Vianočná štóla sa písomne prvý raz spomína už v roku 1329 ako adventný dar biskupovi Heinrichovi I. von Grünberg v Naumburgu (Saale). V tých časoch boli štóly ešte maximálne nízkotučným pečivom, určeným na pôst v adventnom čase. Dnes bežné prísady ako maslo a mlieko sa objavili až v 15. storočí vďaka výnosu („Butterbrief“ - „maslový list“) pápeža Innocenta VIII., ktorý dovolil používať namiesto vody a oleja mlieko a maslo. Až dvorný kuchár Heinrich Drasdo z Torgau (Sasko) pridal do receptu ďalšie, dnes bežné, prísady, vďaka čomu nízkotučné adventné pečivo nakoniec získalo svoju známu podobu.


Sezónnosť

Kedy má vianočná štóla svoju sezónu?

Vianočná štóla je, ako napovedá jej názov, vianočným sezónnym pečivom. Väčšinou ju možno kúpiť od októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže vianočná štóla použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na vianočnú štólu

Vianočná štóla je veľmi výdatná a možno ju hneď konzumovať. Obvykle sa podáva popoludní k šálke kávy. Vianočnú štólu možno v zásade držať niekoľko týždňov, ak ju skladujete v chlade a suchu. 



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vianočnej štóle

Dobrá vianočná štóla obsahuje maslo a veľa sušeného ovocia. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 346 kcal

Sacharidy: 51,5 g

Bielkoviny: 5,8 g

Tuky: 13 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 142 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,12 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 2,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 58 mg

Železo: 2 mg

Draslík: 226 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 17 mg