Sušené ovocie: zdravá alternatíva sladkostí
Sušené ovocie je skutočnou zásobárňou energie a zdravou alternatívou sladkostí. Obsahujú dôležité živiny, vitamíny a minerálne látky. Ich vysoký podiel vlákniny vás zasýti na dlhý čas a zabráni atakom vlčieho hladu.
Sušené ovocie má tieto špecifické vlastnosti
Pri sušenom ovocí ide o vysušené ovocie s intenzívnou ovocnou chuťou. Ovocie pri sušení stráca svoju vlhkosť. Obsah cukru v ňom sa zvýši a má dlhšiu trvanlivosť. Dostupné sú sírené a nesírené varianty sušeného ovocia. Sušené ovocie sa síri, aby nehnilo a zachovalo si svoju intenzívnu farbu. Obľúbené sú najmä sušené datle, marhule, banány, hrozienka, figy, mango, slivky a mnoho iných.
Chutné ako malé občerstvenie
V minulosti bolo sušené ovocie dôležitou základnou potravinou. Dnes ľudia sušené ovocie považujú skôr za zdravú maškrtu. Na rozdiel od rafinovaného cukru sa fruktóza nedostáva tak rýchlo do krvi a my zostávame dlhšie výkonní. Okrem toho sa so sušeným ovocím môžu vytvoriť chutné müsli alebo ovocné tyčinky.
Výroba sušeného ovocia
Na výrobu sušeného ovocia existujú viaceré metódy. Tradične sa ovocie pokrája na malé kúsky a nechá sa sušiť na slnku, tzv. sušenie na vzduchu. Prirodzený proces sušenia sa môže urýchliť tým, že ovocie sa ponorí do roztoku uhličitanu draselného, aby zmäkla nepriepustná vosková vrstva na vonkajšej strane plodov a urýchlil sa tým proces sušenia. Tento postup je bežný najmä pri sultánkach. Existujú však aj pomocné technické metódy, pri ktorých sa pomocou sušiarní ovocie suší pri teplote od 60 do 75 stupňov v závislosti od druhu ovocia. Teoreticky sa dá sušiť každé ovocie a vyrobiť z neho sušené ovocie. Ďalšou metódou je sušenie mrazom, pri ktorom sa ovocie zbavuje vody.
Odkiaľ sušené ovocie pôvodne pochádza?
Sušené ovocie pochádza z Blízkeho východu, predovšetkým z Iránu, Iraku, Sýrie a Turecka. Kedysi sa tu ovocie konzervovalo sušením. Bolo to prvé konzervovanie potravín, aké poznáme. Známe boli sušené datle a figy v Mezopotámii a sušené hrozno v Arménsku. V Grécku patrili sušené figy dokonca k základným potravinám. Neskôr sa tento druh konzervovania dostal z Blízkeho východu cez Grécko aj do Talianska. Tam sa figy a hrozienka používali ako obľúbené sušené ovocie a základné potraviny; považovali sa za špeciálnu prílohu k jedlám. V Ázii sa naopak sušili slivky, broskyne a marhule.
Kedy má sušené ovocie svoju sezónu?
Sušené ovocie je dostupné po celý rok.
Na čo sa môže sušené ovocie použiť a ako sa má skladovať?
Sušené ovocie je v surovom stave zdravou maškrtou. Okrem toho je dôležitou súčasťou ovocného müsli alebo ovocných tyčiniek. Na sušenie sú vhodné najmä slivy, slivky, jablká, hrušky, hrozno, jahody, kivi, marhule a broskyne. Malé bobule, ako sú kľukva alebo šípky, sa môžu sušiť tiež.
V sušenej forme sú dostupné aj južné plody a exotické ovocie. Sú to datle a figy, ananás, banány, mango a papája. Zo sušeného ovocia sa dajú vyrobiť smoothies a dezerty. Sušené ovocie nájdete aj v ovocnom chlebíku. Iným chutným variantom je kandizované sušené ovocie alebo sušené ovocie v čokoláde. Vďaka svojmu podielu cukru je pre deti a športovcov rýchlo dostupným zdrojom energie.
Sušené ovocie si takto zachová dlho svoju čerstvosť
Sušené ovocie sa dá bez problémov skladovať. Malo by sa skladovať v suchu, chlade a na mieste chránenom pred svetlom. Po otvorení sa musí obal opäť dobre uzavrieť. Vhodné sú na to uzatvárateľné obaly. Hoci má sušené ovocie so zníženým obsahom vody relatívne dlhú trvanlivosť, nie je možné tvrdiť, že sa nepokazí. Kvôli dlhšej trvanlivosti je ovocie ošetrené plynom alebo sírou, aby bolo chránené pred parazitmi. Metóda s menším množstvom chemických látok je konzervovanie parou.
Čo sa skrýva v sušenom ovocí
Sušené ovocie je zdravým a sladkým občerstvením. Dodáva telu viac a dlhšie energiu ako sladkosti. Okrem toho je v sušenom ovocí koncentrácia živín vyššia ako pri čerstvom ovocí. Sušené ovocie je bohaté na vitamíny a je cenným zdrojom minerálov. Výnimkou je iba vitamín C, ktorý je citlivý na teplo. Obsah železa je v sušenom ovocí mimoriadne vysoký, napr. v marhuliach, ostružinách, datliach, figách a slivkách. Najmä figy, slivky a hrušky pomáhajú regulovať činnosť čriev a sú mierne laxatívne. Sušené ovocie je väčšinou silne zásadité, čo stimuluje látkovú výmenu. Podiel uhľohydrátov a najmä cukru je relatívne vysoký.