Sušené jablká: obľúbené občerstvenie
Už v dávnych časoch bolo sušenie obľúbenou metódou na konzerváciu ovocia, ktoré sa nehodilo na uloženie do pivnice alebo ktoré muselo vydržať dlhší čas. Aj jablká sa ošúpali a sušili na šnúrach. To bola popri zaváraní jedna z obľúbených metód, ako uchovať jablká po celú zimu.
Sušené jablká majú tieto špecifické vlastnosti
V zásade je jablko všestranným ovocím, ktoré je aj vo vysušenom stave hodnotným energetickým zdrojom a poskytuje tiež vlákninu a železo. Napriek určitej strate živín sú sušené jablká vďaka vysokému podielu rastlinných vlákien, flavonoidov a B vitamínov ideálnym doplnkom zdravej výživy. Sírené sušené ovocie si zachováva spravidla svoju prírodnú farbu lepšie ako nesírené, ktoré preto viac zhnedne. Mimochodom: Na výrobu jedného kilogramu sušených jabĺk je potrebných približne desať kilogramov čerstvých jabĺk.
Odkiaľ pochádzajú sušené jablká?
Jablko pôvodne pochádza zo strednej a západnej Ázie. Podľa historických záznamov sa jablká vyskytujú mimoriadne dlho v Kazachstane. Po obchodných trasách historickej Hodvábnej cesty sa toto obľúbené ovocie dostalo do Talianska. Asi 100 rokov pred Kr. sa toto ovocie dostalo vďaka rímskym vojenským ťaženiam nakoniec do severnej Európy. U germánskych kmeňov boli jablká veľmi obľúbené, pretože sa im pripisovali mimoriadne schopnosti. Preto sa toto jadrové ovocie nachádza v mytológii a tiež v mnohých ságach. Často sa jablko považovalo za symbol bohatstva, lásky a plodnosti.
Kedy majú sušené jablká svoju sezónu?
Jablká sú ako sušené ovocie v predaji po celý rok.
Na čo sa môžu sušené jablká použiť a ako sa majú skladovať?
Jablká sú ako sušené ovocie mimoriadne vhodné ako občerstvenie medzi jedlami. Sú veľmi obľúbené a väčšinou aj veľmi chutné a zdravé. Zo sušených jabĺk možno tiež robiť dezerty alebo napríklad aj ovocný chlebík. Sú vhodné ako vrchná vrstva na pečivo a koláče. Sušené ovocie obsahuje málo vody, preto sa pri konzumácii odporúča zapíjať ho vodou. Sušené jablká možno uzatvorené optimálne skladovať. V obchodoch sú k dispozícii sírené a nesírené plody. Sírené plody možno uchovávať dlhšie.
Čo sa skrýva v sušených jablkách
Jablká ako sušené ovocie obsahujú veľa vitamínov a stopových prvkov dôležitých pre telo. Treba spomenúť minerálne látky draslík, fosfor, horčík a vápnik. Jedno jablko má približne len 60 kilokalórií. Sušené jablká navyše znižujú nadmernú kyslosť v tele, pretože obsahujú zásadité látky. Nadmerne kyslý žalúdok tak možno neutralizovať. Prekyslenie negatívne ovplyvňuje prenos živín.
Kalórie: 255 kcal
Sacharidy: 57 g
Bielkoviny: 1,4 g
Tuky: 1,6 g
Vitamín A: 32 µg
Vitamín B1: 0,1 mg
Vitamín B2: 0,11 mg
Vitamín B6: 0,16 mg
Vitamín C: 11 mg
Vitamín E: 1,8 mg
Vápnik: 31 mg
Železo: 1,2 mg
Draslík: 622 mg
Horčík: 32 mg
Sodík: 10 mg