Sušené slivky: udržiavajú črevá v pohybe
Sušené slivky sa tiež nazývajú pečené alebo pražené slivky. Sú veľmi mäkké a šťavnaté a pochádzajú často z Kalifornie, kde sa pestujú a oberajú priemyselne. V kuchyni sú sušené slivky veľmi obľúbené na jeseň a v zime.
Sušené slivky majú tieto špecifické vlastnosti
Sušené slivky sú mimoriadne bohaté na živiny a vyznačujú sa, ako mnoho iného sušeného ovocia, veľkým obsahom vlákniny – tá udržiava v správnej činnosti predovšetkým črevá. Sušené slivky sú modročierne, lesklé a čiastočne potiahnuté bielym povlakom. Ten nie je vôbec škodlivý, pretože nejde o nič iné ako o vykryštalizovaný cukor.
Ako sa slivky sušia
Pri sušení sa slivky nechajú na strome na prudkom slnku dozrievať podľa možnosti dovtedy, kým nie sú trochu vráskavé. Na sušenie sú vhodné iba bezchybné, zrelé plody a po vysušení poskytujú najlepšie výsledky. Fľakaté a červivé ovocie sa vytriedi.
Odkiaľ pochádzajú sušené slivky?
Slivky sú rastlinný druh, ktorý patrí k ružovitým rastlinám. Rastlina pôvodne pochádza z Malej Ázie. Dokázateľne bola pestovaná v Grécku už pred 2500 rokmi. Dnes pochádzajú dve tretiny celosvetovej produkcie sušených sliviek z Kalifornie.
Kedy majú sušené slivky svoju sezónu?
Sušené slivky majú svoju sezónu po celý rok, pretože ich možno vďaka sušeniu dlho skladovať.
Na čo sa môžu sušené slivky použiť a ako sa majú skladovať?
Sušené slivky sa ideálne hodia ako zdravé občerstvenie medzi jedlami. Takisto ich možno dobre používať aj do müsli, na pečenie a pre zvláštne pokrmy. Sušené slivky však tiež možno nájsť aj v mnohých cukrovinkách alebo v plnených bravčových rebierkach. Pri slivkových špízoch sa sušené slivky zabalia do tenkých plátkov slaniny a mierne opečú. Sladkým variantom je slivkovo-oriešková cukrovinka, pri ktorej sa slivky spolu s orieškami, hrozienkami a trochou octu upravia na pyré.
Ako skladovať sušené slivky
Sušené slivky možno skladovať v neotvorenom obale približne dva roky. Je nutné ich skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste. Sírené sušené slivky možno uchovávať dlhšie ako nesírené. Po otvorení je ich nutné spotrebovať do niekoľkých týždňov.
Čo možno pripraviť zo sušených sliviek
Čo sa skrýva v sušených slivkách
Sušené slivky sú bohaté na vlákninu. Udržujú správnu činnosť čriev a môžu pomôcť pri zápche. Navyše poskytujú telu rýchlo energiu a sú preto ideálne medzi hlavnými jedlami. Sušené slivky sú mimoriadne bohaté na živiny a obsahujú veľa vitamínu E a minerálnych látok.
Kalórie: 222 kcal
Sacharidy: 47,4 g
Bielkoviny: 2,3 g
Tuky: 0,6 g
Vitamín A: 23 µg
Vitamín B1: 0,15 mg
Vitamín B2: 0,12 mg
Vitamín B6: 0,15 mg
Vitamín C: 4 mg
Vitamín E: 4,3 mg
Vápnik: 41 mg
Železo: 2,3 mg
Draslík: 824 mg
Horčík: 27 mg
Sodík: 8 mg