Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sultánky: sušené hroznové bobule

Sultánky, ktoré patria k sušenému ovociu, majú svoj pôvod pri Kaspickom mori. Patria k ovociu z čeľade viničovitých. Sultánky sa získavajú zo svetlých odrôd viniča Sultana. Z neho sa vyrábajú aj hrozienka. 

Užitočné informácie

Sultánky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na sultánky

Sultánky sú rovnako ako hrozienkaa korintkysušené hroznové bobule. Zbierajú sa v štádiu prezretia a po umytí sa sušia buď na vzduchu, alebo v špeciálnych sušičkách. Rozdiel medzi hrozienkami a sultánkami je iba v spôsobe ich sušenia. Pretože sa bio sultánky pred sušením postriekajú lúhom z olivového oleja, uhličitanu draselného a vody, skráti sa tým doba ich sušenia a sultánky získajú svoju charakteristickú svetlú farbu. Sultánky sú svetlé a bez jadier, zatiaľ čo korintky sú skôr tmavé a majú výraznejšiu chuť. Sultánky sa pestujú v Európe, USA, Kalifornii, Austrálii a Južnej Afrike.


Pôvod

Odkiaľ sultánky pôvodne pochádzajú?

Sultánky sa k nám dovážajú z Turecka, Grécka, južnej Afriky, Ameriky alebo Austrálie. 


Sezónnosť

Kedy majú sultánky svoju sezónu?

Sultánky patria k sušenému ovociu a dostupné sú celoročne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sultánky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sultánky

Sultánky sa môžu konzumovať v surovom stave a sú zdravou alternatívou sladkostí. Môžu sa konzumovať aj spoločne s orechmi a dodávajú telu zdravú energiu. Používajú sa aj ako prísada pri pečení a varení pokrmov.

Sultánky sú bohaté na minerály a stopové prvky a ponúkajú skvelý pôžitok. S obľubou sa miešajú s orechmi. Sultánky sú neodmysliteľnou súčasťou kuchyne ako jej chutné obohatenie. Do müsli vnášajú svoju sladkosť, špeciálnym polievkam dodajú ten správny šmrnc. Koláče, štóly a muffiny sú s nimi lahodnejšie a omáčkam dodávajú zaujímavú chuť.

Takto zostanú sultánky čerstvé

Aby sa zvýšila trvanlivosť sultánok po ich usušení a zabránilo sa neskoršej zmene ich farby, plody sa tiež bielia a síria. Informáciu o tom nájdete na obale. Sultánky majú svetlé a zlatožlté sfarbenie a chutia ako med, sú veľmi sladké a lahodné. Aby sa predišlo kontaminácii červami a roztočmi, hnilobe alebo plesniam, potravina sa musí skladovať na suchom a čistom mieste a po otvorení sa musí opäť dobre uzavrieť.


Recepty

Čo si môžete pripraviť so sultánkami


Zloženie

Čo sa skrýva v sultánkach

Sultánky sú zdravé a vysokoenergetické. Na rozdiel od bežných sladkostí sa fruktóza, ktorá je v nich obsiahnutá, dostáva do krvi pomaly, takže zostanete dlhšie fit a nedôjde u vás k náhlemu poklesu výkonu. Okrem toho poskytujú sultánky dostatok vlákniny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 266 kcal

Sacharidy: 64,7 g

Bielkoviny: 1,8 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 30 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 52 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 860 mg

Horčík: 35 mg

Sodík: 53 mg