Sušené broskyne: maškrta
Ako sušené ovocie sú broskyne – na rozdiel napríklad od fíg, datlí, sliviek či hrozienok – zatiaľ relatívne málo známe. Napriek tomu sú dostupné samostatne aj ako súčasť ovocných zmesí.
Sušené broskyne majú tieto špecifické vlastnosti
Sušené broskyne sú, ako každé sušené ovocie, bohaté na vlákniny a živiny. Je dôležité vedieť, že existujú sírené a nesírené sušené broskyne. Pridanie síry bráni tomu, aby sušené ovocie stratilo svoj pekný vzhľad. Zachováva si tak jasnú oranžovožltú farbu dužiny, zatiaľ čo nesírené ovocie získava sušením skôr nevýraznú zlatohnedú farbu. Sírené ovocie môže u citlivých osôb vyvolať intoleranciu alebo alergické reakcie. Alergici a spotrebitelia, ktorí kladú dôraz na prírodné produkty, by preto mali radšej siahnuť po nesírenom sušenom ovocí.
Odkiaľ pochádzajú sušené broskyne?
Broskyne rastú v Španielsku, Taliansku, Grécku, Turecku, Južnej Amerike, USA a Južnej Afrike. Odtiaľ sa k nám dostanú väčšinou už sušené. Kedysi bolo sušenie ovocia predovšetkým konzervačným prostriedkom. Dnes sa naproti tomu používa prevažne na kulinárske účely. Sušené broskyne sú, ako ostatné sušené ovocie, maškrtou pre spotrebiteľov, ktorí sa chcú zdravo stravovať.
Kedy majú sušené broskyne svoju sezónu?
Sušené broskyne možno zakúpiť po celý rok.
Na čo sa môžu sušené broskyne použiť a ako sa majú skladovať?
Sušené broskyne možno konzumovať samotné medzi jedlami. Chutia ovocne sladko a nadrobno narezané sa tiež veľmi dobre hodia ako prísada do müsli, na pečenie, do výdatných jedál a do rôznych pikantných zmesí, ako je napríklad čatní. Pri konzumácii sušených broskýň by ste mali vedieť, že sušené ovocie obsahuje oveľa viac cukru ako čerstvé. To je dôležité nielen vzhľadom na výživové hodnoty, ale aj vzhľadom na zdravie zubov. Sušené broskyne skladujte vždy dobre uzatvorené.
Čo možno pripraviť zo sušených broskyne
Čo sa skrýva v sušených broskyniach
Sušené broskyne sú mimoriadnym občerstvením medzi jedlami. Sú zdravé a obsahujú dôležité látky ako vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, vápnik, fosfor a zinok.
Kalórie: 244 kcal
Sacharidy: 53,9 g
Bielkoviny: 3,1 g
Tuky: 0,6 g
Vitamín A: 83 µg
Vitamín B1: 0,01 mg
Vitamín B2: 0,14 mg
Vitamín B6: 0,15 mg
Vitamín C: 17 mg
Vitamín E: 5,3 mg
Vápnik: 46 mg
Železo: 6,5 mg
Draslík: 1340 mg
Horčík: 54 mg
Sodík: 9 mg