Sušené marhule: sladké a aromatické
Všetci ich poznáme, malé, okrúhle, chutné marhule. Žiaľ, nemožno ich uchovávať dlhú dobu a je nutné ich rýchlo skonzumovať. Ako sušené ich možno skladovať dlhšie a sú tiež mimoriadne chutné.
Sušené marhule majú tieto špecifické vlastnosti
Sušené marhule patria medzi takzvané sušené ovocie. Sušia sa špeciálnym postupom v sušiarňach. Marhule poskytujú v sušenej forme dokonca viac energie ako nesušené ovocie. Obsah živín je päťkrát vyšší. Sušené marhule sú však tiež známe mierne purgatívnym účinkom. Rozlišujeme sírené a nesírené sušené marhule. Nesírené marhule už síce nemajú peknú farbu čerstvých marhúľ, sú skôr hnedasté, avšak neobsahujú žiadne konzervačné látky.
Odkiaľ pochádzajú sušené marhule?
Skutočný pôvod marhúľ je pravdepodobne v Číne alebo Indii, hoci už veľmi dlho sa marhule pestujú a kultivujú v Arménsku. Aj maďarské nížiny sú veľmi známou pestovateľskou oblasťou. Dnes sa väčšina marhúľ dováža z týchto krajín:
- Španielsko
- Taliansko
- Turecko
Kedy majú sušené marhule svoju sezónu?
Sušené marhule možno dlho skladovať a preto sú k dispozícii po celý rok.
Na čo sa môžu sušené marhule použiť a ako sa majú skladovať?
Sušené marhule sú vhodné na pečenie, ako prísada do müsli alebo ako zdravé občerstvenie medzi jedlami. Sušené marhule možno používať aj na varenie. Či už k mäsu, rybám, omáčkam alebo šalátom – jemná chuť marhúľ dodáva pokrmom primerane jemnú príchuť. Do pokrmov ich možno pridávať buď pekne nadrobno nasekané alebo jednoducho celé plody. Ale chutné sú aj ako dezert, v koláči, zmrzline alebo jednoducho samotné. Sušené marhule možno dlho skladovať. Avšak musia byť v chlade a suchu.
Čo sa skrýva v sušených marhuliach
Sušené marhule sú bohaté na vitamín A, takže sú dobré na kosti, pokožku a oči.
Kalórie: 240 kcal
Sacharidy: 47,9 g
Bielkoviny: 5 g
Tuky: 0,5 g
Vitamín A: 5800 µg
Vitamín B1: 0,01 mg
Vitamín B2: 0,11 mg
Vitamín B6: 0,17 mg
Vitamín C: 12 mg
Vitamín E: 2,7 mg
Vápnik: 82 mg
Železo: 4,4 mg
Draslík: 1370 mg
Horčík: 50 mg
Sodík: 11 mg