Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Korintské hrozienka: sušené ovocie z Grécka

Tieto malé a tmavé sušené hrozienka sú sladké a aromatické, vďaka čomu ide o obľúbenú súčasť pečiva či müsli, ale vynikajúco chutia aj samotné. Ako však rozpoznať toto sušené ovocie od bežných hrozienok a sultánok? Tu sa dočítate viac o korintkách.

Definícia

Čo sú korintské hrozienka?

Detailný pohľad na korintské hrozienka

Korintské hrozienka sú sušené tmavé hrozienka, presnejšie povedané, plody odrody hrozna Korinthiaki. Ako už naznačuje ich pomenovanie podľa mesta Korint, pochádzajú z Grécka. Korintské hrozienka sú nesmierne obľúbené v severoafrických jedlách, ako aj v britskej kuchyni.


Pôvod

Odkiaľ korintské hrozienka pôvodne pochádzajú?

Domovinou čiernych a červených korintských hrozienok je mesto Korint v Grécku. Popri Grécku sa táto odroda hrozna pestuje aj v Austrálii, Južnej Afrike a americkej Kalifornii, kde sa spracúva na známe a veľmi obľúbené sušené korintské hrozienka.


Sezónnosť

Kedy majú korintské hrozienka svoju sezónu?

Odroda hrozna Korinthiaki dozrieva skoro a v Grécku ju možno zbierať už v auguste. Korintky sú však v ponuke obchodov celoročne, pretože u nás sa predávajú v sušenej forme.


Vymedzenie

Korintky, sultánky a hrozienka: aký je medzi nimi rozdiel?

Sú drobné a vráskavé a vznikajú sušením čerstvého hrozna. Málokto ich však dokáže odlíšiť od iných druhov. My vás to však naučíme!

Rozdiel medzi korintkami a bežnými hrozienkami

Pojem hrozienka sa všeobecne používa pre všetky druhy sušeného hrozna. Platí však jedno: Hrozienka sa vyrábajú z bielej, bezsemennej odrody hrozna Sultana, väčšinou v Turecku. Charakteristické je pre ne hnedé sfarbenie, ktoré vzniká sušením bobúľ na slnku. Tento proces trvá približne jeden týždeň. Pojmom korintské hrozienka sa označujú drobné tmavé hrozienka, ktoré sa vyrábajú z fialového hrozna.

Rozdiel medzi korintkami a sultánkami

Aj sultánky sa vyrábajú z hrozna Sultana, v dôsledku odlišného procesu sušenia majú však plody svetlejšiu farbu. Taktiež sa „namáčajú“, čo znamená, že sa na ne nanáša uhličitan draselný a olivový olej, v dôsledku čoho potom rýchlejšie schnú. Sú mäkšie a svetlejšie ako hrozienka a vzhľadom na kratší čas sušenia sú väčšinou aj lacnejšie.


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v korintských hrozienkach: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Korintské hrozienka majú sladkú chuť, ktorá je spôsobená relatívne vysokým obsahom ovocného cukru. Poďme sa však pozrieť na to, čo ďalšie sa skrýva v tomto sušenom ovocí.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 259 kcal

Sacharidy: 63,1 g

Bielkoviny: 1,7 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 5 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 95 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 710 mg

Horčík: 36 mg

Sodík: 20 mg


Zdravotný aspekt

Sú korintské hrozienka zdravé?

Ak ich konzumujete s mierou, korintské hrozienka sú zdravé, pretože obsahujú cenné živiny. V dôsledku sušenia sa však znižuje obsah vody v hrozienkach a stúpa podiel cukru.

Korintské hrozienka obsahujú cenné živiny

Korintské hrozienka v sebe skrývajú množstvo dôležitých minerálnych látok ako železo, draslík a horčík. Prispievajú tak k zdravej krvotvorbe, regulácii krvného tlaku a normálnej funkcii svalov a nervov. V korintských hrozienkach nechýba ani vláknina, ktorá je dôležitá pre zdravé trávenie.

Pozor: korintské hrozienka majú veľa ovocného cukru

Rovnica je jednoduchá: menej vody znamená vyššiu koncentráciu živín, ale aj vyšší podiel cukru. Cukor tvorí viac ako polovicu korintských hrozienok! V dôsledku ich drobných rozmerov to človeka okrem toho často láka ku konzumácii oveľa väčšieho množstva ako v prípade čerstvého ovocia. Sušené ovocie ako korintské hrozienka by ste si preto mali vychutnávať len v malých porciách. To platí ešte viac pre osoby, ktoré si musia strážiť každodenný príjem cukru.


Nákup a skladovanie

Nákup a správne skladovanie korintských hrozienok

Chcete si ozvláštniť müsli alebo upiecť lahodnú štólu? Prezradíme vám, kde zohnať korintské hrozienka a na čo dbať pri ich nákupe.

Dajú sa kúpiť čerstvé korintské hrozienka?

Ak sa neocitnete uprostred leta na výlete v Grécku, bude veľmi náročné dostať sa po čerstvé korintské hrozienka. Môžete si však jednoducho kúpiť červené stolové hrozno. Sušené korintské hrozienka nájdete v každom kvalitnom supermarkete v oddelení prísad na pečenie alebo v regáli so sušeným ovocím.

Nákup korintských hrozienok: na čo si dať pozor

Máme však dobrú správu: na rozdiel od väčšiny sušeného ovocia sa do korintských hrozienok zvyčajne nepridáva síra. V prípade pochybností skontrolujte údaje na obale. Ekologické je pritom nakupovať sušené ovocie z Európy, ktoré nemuselo prekonať dlhé trasy pri prevoze. Našťastie, väčšina korintských hrozienok sa k nám dováža z Grécka. Kúpiť si ich môžete dokonca aj v biokvalite.

Skladovanie korintských hrozienok: tipy

Sušené ovocie má zvyčajne dlhú trvanlivosť a platí to aj pre korintské hrozienka. Dôležité je, aby neboli vystavené vlhkosti, inak môžu začať plesnivieť. Ak ich ale budete skladovať otvorené na príliš suchom mieste, rýchlo stvrdnú. Najlepšie je preto uchovávať ich vo vzduchotesne uzatvárateľnom pohári alebo plastovej nádobe.


Použitie

Používanie korintských hrozienok v kuchyni: ako na to

Korintské hrozienka sú ideálne ako drobné občerstvenie, do müsli, na varenie a pečenie. Po zapečení do piškótových koláčov poskytujú korintské hrozienka typickú sladkú chuť hrozna a pri žuvaní možno cítiť na jazyku sladkú šťavu. Existuje však tiež pečivo, pri príprave ktorého sa korintské hrozienka nielen zapekajú dovnútra, ale sú tiež posypané na povrchu. Korintské hrozienka možno pridávať aj do sladkých jedál, ako je mliečna ryža.

Aj v ázijskej kuchyni je toto ovocie obľúbené – napríklad v sladkokyslých pokrmoch. Korintskými hrozienkami sa tiež dochucujú sladké omáčky, aby im dodali zvláštnu chuť. Korintské hrozienka sa ideálne skladujú, pretože sú sušené. Preto ich môžete použiť v kuchyni kedykoľvek. Pri ideálnom skladovaní by mali byť chránené pred vlhkosťou.

Korintské hrozienka na pečenie

Ak do piškótového cesta primiešate korintské hrozienka, dodáte koláču typickú sladkú chuť hrozna. Pri každom zahryznutí sa vám na jazyku rozplynie sladká šťava hrozienka. Existuje aj pečivo, pri príprave ktorého sa korintské hrozienka nielen zapekajú dovnútra, ale sú tiež posypané na povrchu. Klasikou je vianočná štóla, ale vynikajúci chuťový zážitok vám poskytnú sušené hrozienka aj v spojení s marcipánom a orechmi v pečených jablkách.

Varenie s korintskými hrozienkami

Korintské hrozienka sa často pridávajú do kuskusu, klasického jedla severoafrickej kuchyne. To je jednoznačný dôkaz o tom, že sušené hrozienka sa hodia aj do slaných jedál. Jemne sladká chuť sa vynikajúco hodí najmä ku kuraciemu mäsu a ryži. Samozrejme, korintské hrozienka možno používať aj tradične a ozvláštniť nimi sladké jedlá, napríklad mliečnu ryžu.


Recepty

Čo možno pripraviť z korintských hrozienok



Ďalšie zaujímavé články