Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jablká: skvelé na priamu konzumáciu aj na pečenie

Pod označenie jablko (malus) spadajú rôzne rastliny jadrového ovocia, ktoré rastú na stromoch a kríkoch v Ázii, Európe a Severnej Amerike. Šľachtením hybridných odrôd vznikli tisíce rôznych variácií jablka.

Užitočné informácie

Jablká majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé jablká

Jablká majú okrúhly až oválny tvar, rastú na stromoch a sú prevažne zeleno-červenej farby. Sfarbenie jablka sa môže líšiť podľa štádia zrenia a stupňa zrelosti. Kvety jablone sú ružové a voňavé. Jablká sa zberajú na ďalšie spracovanie relatívne skoro. Tak dosiahnu počas prepravy k obchodníkovi posledné štádium zrelosti. Odhaduje sa, že na celom svete existuje približne 20 000 rôznych odrôd jabĺk. Jablká obsahujú veľa dôležitých vitamínov a stopových prvkov, pritom však iba približne 60 kilokalórií.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú jablká?

Jablko má dlhú históriu. Prvý výskyt jabloní sa kladie do ázijských krajín. Jabloň musela byť prinesená do Európy už v antických časoch. V stredoveku sa potom udomácnila v záhradách strednej Európy. Dnešné pestované jablká patria do čeľade ružovitých rastlín.


Sezónnosť

Kedy majú jablká svoju sezónu?

Doba zberu jabĺk je od augusta do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu jablká použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé jablká

Ako ovocie na občerstvenie medzi jedlami alebo na koláč – jablko má veľa možností použitia. Jablká sú veľmi obľúbené a väčšinou aj veľmi zdravé. Sú veľmi vhodné na zaváranie v podobe kompótu alebo pyré, pretože obsiahnutý pektín slúži ako konzervačný a želírovací prostriedok.

Jablká možno spravidla dobre skladovať, pričom sa používajú rôzne metódy skladovania. Prirodzené dozrievanie jabĺk sa ovplyvňuje plynom eténom. To možno pri regulovanom skladovaní vedome ovládať a jablká tak možno bez problémov predávať po celý rok.   Zloženie

Čo sa skrýva v jablku

Detailný pohľad na čerstvé jablká

Jedno jablko obsahuje 30 vitamínov a rovnako veľa minerálov a stopových prvkov – sú to okrem iného provitamín A, vitamín B1, B2 a B6, vitamín C, vitamín E a tiež niacín a kyselina listová. Jedno jablko dokáže pokryť 60 percent dennej potreby vitamínu C. Predovšetkým odrody bohaté na vitamíny Jonagold, Boskop a Ontario obsahujú živiny vo veľmi vysokej koncentrácii. Jablká dokážu tiež znížiť hladinu cholesterolu – predovšetkým, ak sa pravidelne konzumujú počas dlhšieho obdobia. Keďže jablká obsahujú veľa vlákniny, sú veľmi sýte.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 54 kcal

Sacharidy: 11,4 g

Bielkoviny: 0,3 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 6 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 12 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 7 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 122 mg

Horčík: 6 mg

Sodík: 3 mg