Duly: zlatožlté a aromatické
Duly patria k jadrovému ovociu, pričom sa rozlišuje medzi jablkovými a hruškovými dulami. Jablkové duly chutia skôr trpko, zatiaľ čo hruškové duly sa vyznačujú jemnou chuťou. Samotný dulový strom sa dá tiež porovnávať s jabloňami a hruškami. Z botanického hľadiska patrí do čeľade ružovitých.
Čo sú duly?
Dula patrí do čeľade jadrovín. Toto ovocie sa pestuje ako ovocný strom alebo krík. Môže trvať až štyri roky, kým mladý strom prinesie prvé plody. Dula má zlatožltú farbu. V dužine sa nachádzajú tzv. kamenné bunky alebo sklereidy. Dula má príjemnú intenzívnu vôňu. Dužina je obklopená plstnatou šupkou.
Odkiaľ pochádza dula?
Duly pochádzajú pôvodne z východného Kaukazu a Zakaukazska. Neskôr ich pestovali aj v oblasti od Turecka po Afganistan. V strednej Európe sa vyskytujú od 9. storočia. Duly tam rástli predovšetkým v teplých vinohradníckych oblastiach. Dnes sa duly dovážajú z Ázie a Európy. Väčšina dúl sa však pestuje v Uzbekistane. Druhým najväčším producentom je Turecko, nasleduje Čína a potom Irán.
Pestovanie a sezóna dúl
Dula je lahodný druh ovocia, ktorý možno v kuchyni všestranne využiť. Nedajú sa však kúpiť po celý rok, ale len v konkrétnych obdobiach pestovania a zberu úrody. Pestovanie dúl si vyžaduje pomerne špecifické podmienky. V tomto článku sa dočítate viac o tom, ako sa duly pestujú, zbierajú a spracúvajú v kuchyni.
Pestovanie dúl v záhrade
Duly môžete pestovať aj doma v záhrade, pretože skvele doplnia každý ovocný sad. Máme pre vás niekoľko jednoduchých krokov a tipov na úspešné pestovanie dúl v záhrade:
- Pre strom duly vyberte slnečné miesto s dobre priepustnou pôdou. Priame slnečné žiarenie je dôležité na dobrý rast a dozrievanie dúl.
- Zeminu pripravte odstránením buriny a prevzdušnením. Stromy duly potrebujú mierne kyslú pôdu s hodnotu pH v rozmedzí 6,0 až 6,5.
- Strom je dobré sadiť buď na jar, alebo v jeseni. Dbajte na to, aby bol koreňový bal dobre pokrytý zeminou a aby strom stál stabilne.
- Pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú, ale nie príliš mokrú, aby sa v nej vlhkosť nehromadila. V letných obdobiach sucha strom pravidelne polievajte.
- Strom duly tiež pravidelne hnojte vyváženým hnojivom bohatým na draslík a fosfor, čím podporíte rast a tvorbu plodov.
- Sledujte, či strom duly nejaví známky ochorení alebo napadnutia škodcami. V prípade potreby prijmite príslušné opatrenia na boj s nimi a prevenciu.
Obdobie zberu dúl: kedy zberať duly?
Plody sa zbierajú koncom jesene, čiže v čase od októbra približne do polovice novembra.
Čo sa skrýva v dule: výživové hodnoty, vitamíny a minerálne látky
Dula je bohatá na vitamín C, okrem toho obsahuje v dostatočnom množstve železo, fluór, triesloviny, draslík, meď, mangán, sodík, pektín a zinok. Na základe vysokého obsahu vitamínov, minerálov a stopových prvkov sa dula okrem spracovania na potraviny používa aj v oblasti prírodného liečiteľstva. Duly sú zdravé ovocie pre vyváženú stravu, ktoré môže prispieť k podpore zdravia čriev. Okrem toho majú nízky obsah kalórií – asi 40 kcal na 100 gramov.
Kalórie: 38 kcal
Sacharidy: 7,3 g
Bielkoviny: 0,4 g
Tuky: 0,5 g
Vitamín A: 6 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,03 mg
Vitamín B6: 0,04 mg
Vitamín C: 14 mg
Vitamín E: 0,4 mg
Vápnik: 10 mg
Železo: 0,6 mg
Draslík: 183 mg
Horčík: 8 mg
Sodík: 2 mg
Sú duly zdravé?
Duly sa pýšia nielen lahodnou chuťou, ale aj množstvom zdraviu prospešných živín. Ďalej sa dozviete viac o zdravotných aspektoch dúl, ako aj o tom, prečo môžu byť vhodným doplnkom vašej stravy. Nechýbajú podrobnosti o ich antioxidačných vlastnostiach a obsahu vlákniny a vitamínov.
Pektín v dulách: podpora trávenia
Pektín je druh vlákniny, ktorý sa v dulách vyskytuje vo vysokej koncentrácii a má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Vláknina je stráviteľný sacharid, ktorý sa vyskytuje v rastlinných potravinách, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky, a má dôležitý význam pre tráviaci trakt.
Pektín je rozpustná vláknina, ktorá dokáže viazať vodu, v dôsledku čoho získa gélovú konzistenciu. V žalúdočno-črevnom trakte tak pektín vytvára akýsi gél, ktorý môže spomaliť trávenie a regulovať vstrebávanie živín do krvi. Môže to prispieť k pomalšiemu a vyrovnanejšiemu priebehu trávenia, čo môže viesť k lepšiemu zdraviu čriev.
Zároveň môže pektín pomôcť so stimuláciou činnosti čriev a predchádzaním zápchy. Duly môžu byť preto prírodným a zdravým spôsobom podpory trávenia a prevencie prípadných tráviacich problémov.
Duly obsahujú cenné antioxidanty
Antioxidanty sú vzácne zlúčeniny vyskytujúce sa v mnohých rastlinných potravinách. Môžu pomôcť s ochranou tela pred škodlivými voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré vznikajú v dôsledku zaťaženia zo životného prostredia, stresu, fajčenia alebo nevyváženej stravy a môžu spôsobovať oxidačný stres.
Duly obsahujú rôzne druhy antioxidantov, medzi ktorými nechýba vitamín C, vitamín E a betakarotén. Tieto antioxidanty môžu pomôcť s neutralizáciou voľných radikálov, čím dochádza k ochrane buniek v tele pred poškodením. Antioxidačné vlastnosti dúl tak môžu byť pre zdravie veľmi prospešné. Môžu prispievať k posilneniu imunitného systému, zlepšeniu zdravia pokožky a zníženiu rizika chronických ochorení, ako sú srdcové ochorenia a niektoré druhy rakoviny. Antioxidanty môžu mať tiež protizápalové vlastnosti a môžu pomáhať pri prevencii vekom podmienených problémov so zrakom.
Nízky obsah ovocného cukru v dulách
Duly sa vyznačujú nízky obsahom ovocného cukru, najmä v porovnaní s inými druhmi ovocia, napríklad s jablkami alebo banánmi. Vďaka tomu sú duly vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí musia obmedzovať príjem ovocného cukru, napríklad v dôsledku intolerancie fruktózy. Napriek tomu je dôležité uvedomiť si, že nejaký ovocný cukor duly predsa len obsahujú, takže v prípade intolerancie fruktózy sa symptómy môžu prejaviť. V prípade intolerancie fruktózy sa odporúča sledovať si konzumáciu dúl aj iných potravín s obsahom ovocného cukru a prípadne sa tiež poradiť s lekárom alebo výživovým poradcom. Zistíte tak, do akej miery znášate konzumáciu dúl, a vyhnete sa nepríjemným prejavom intolerancie.
Nákup a správne skladovanie dúl: ako na to
Duly sú lahodný a všestranný druh ovocia, ktorý si môžete kúpiť v našom supermarkete. Pred nákupom dúl je dobré vedieť, na čo si dať pozor, aby ste si vybrali zrelé plody. Okrem toho je tiež dôležité správne skladovanie dúl, vďaka čomu si zachovajú sviežosť a trvanlivosť. Prinášame vám užitočné tipy a triky na správny nákup a skladovanie dúl.
Kde kúpiť duly?
Duly sú v ponuke napríklad vo vašej najbližšej predajni Kaufland.
Skladovanie dúl: ako zachovať ich čerstvosť
Duly majú veľmi citlivú vonkajšiu šupku, takže sa ľahko môžu otlačiť. Optimálne je preto skladovať ich uložené v jednej vrstve a na mäkkej podložke. Ak sa s nimi zaobchádza opatrne, pri nízkej teplote sa môžu skladovať niekoľko mesiacov. Duly nie sú citlivé na chlad.
Tip na skladovanie: mrazenie dúl
Ak chcete predĺžiť trvanlivosť dúl a uschovať si ich na neskoršie použitie, môžete ich zamraziť. Zamrazené duly môžete v mrazničke skladovať asi tri až štyri mesiace a použiť ich môžete na smoothie nápoje, dezerty, omáčky alebo marmelády. Vyskúšajte tento jednoduchý tip na zamrazenie dúl:
- Duly dôkladne opláchnite a osušte.
- Potom duly olúpte a odstráňte z nich jadrá.
- Podľa potreby ich nakrájajte na kúsky alebo plátky.
- Nakrájané duly zamrazte vo vzduchotesnej nádobe alebo v mraziacom vrecku.
- Nádobu alebo mraziace vrecko dobre uzatvorte a napíšte naň dátum, aby ste mali prehľad o trvanlivosti jednotlivých potravín v mrazničke.
Tip: Na nakrájané duly môžete dať aj citrónovú šťavu, čím ich pred zamrazením ochránite pred oxidáciou a sfarbením.
Ako dlho možno uchovávať duly?
Duly môžete pri nízkej teplote (nula až päť stupňov Celzia) alebo v priečinku na zeleninu v chladničke skladovať približne jeden týždeň. Ak ešte nie sú zrelé, vydržia vám dokonca až tri mesiace. Nechladené duly vydržia len tri dni.
Čo všetko sa dá pripraviť z dúl?
V surovom stave majú duly väčšinou trpkú chuť. Preto sú najvhodnejšie na prípravu marmelád a želé. Možno ich tiež kombinovať so slanými jedlami, ako je napríklad jahňací tajine alebo orientálne dusené teľacie mäso. Ich úprava je rovnaká ako pri jablkách alebo hruškách, ale najskôr sa musí odstrániť plstnatá koža.
Ako chutia duly?
Duly majú jedinečnú chuť, ktorá sa často opisuje ako sladko-kyslá a aromatická. Chuť dúl sa však môže líšiť podľa odrody, stupňa zrelosti aj spôsobu prípravy. Surové duly sa ale konzumovať nedajú, pretože ich dužina je tvrdá a šupka má horkú chuť. V dôsledku prípravy získajú duly typickú sladko-kyslú chuť a ich aróma sa naplno rozvinie. Chuť potom pripomína kombináciu jablka, hrušky a citróna.
Dajú sa jesť surové duly?
Surové duly sa na konzumáciu skôr neodporúčajú. Plody sú totiž tvrdé a majú nepríjemnú horkú chuť. Preto sa duly pred konzumáciou spravidla varia, pečú alebo inak tepelne upravujú, čím sa zlepší ich chuť aj konzistencia. Existuje však niekoľko odrôd dúl, ktoré možno konzumovať aj surové, ak sú úplne zrelé. Tieto odrody majú mäkkú konzistenciu a jemnú chuť. Surové chutia vynikajúco najmä odrody z Turecka a strednej Ázie, ktoré veľmi pripomínajú jablká. Pred konzumáciou odstráňte šupku a chĺpky, pretože tie sú nejedlé. To isté platí pre jedovaté jadierka.
Príprava dúl: lúpanie, krájanie a odstraňovanie jadier
Prinášame podrobný postup na správnu prípravu dúl, aby ste ich mohli následne využiť v rozmanitých receptoch:
- Duly dôkladne umyte studenou vodou, aby sa odstránili rôzne nečistoty.
- Olúpte duly ostrou škrabkou na zeleninu alebo nožom. Šupka dúl môže byť hrubá a pevná, preto budete potrebovať ostrý nástroj.
- Olúpané duly prekrojte na polovice a lyžicou alebo nožom opatrne odstráňte jadrovník. Pritom dávajte pozor, aby sa duly nepoškodili.
- Nakrájajte duly na rovnomerné kúsky alebo pásiky, podľa toho, ako ich chcete pripravovať. Môžete ich nakrájať na rozmanité veľkosti a tvary, v závislosti od konkrétneho receptu.
- Pripravené kúsky duly potom dajte do misy s vodou a citrónovou šťavou, čím zabránite ich sfarbeniu. Duly totiž rýchlo hnednú.
Blanšírovanie dúl
Blanšírovanie je užitočný spôsob šetrnej prípravy dúl, pri ktorom ich netreba dlho variť, takže sa zachová ich konzistencia aj chuť. Okrem toho blanšírovanie zlepšuje stráviteľnosť plodov a zjemňuje ich chuť.
- V hrnci nechajte zovrieť dostatok vody a pridajte štipku soli na zlepšenie chuti dúl.
- Pripravené kúsky duly dajte do vriacej vody a nechajte ich asi tri až štyri minúty blanšírovať. Presný čas varenia sa môže líšiť podľa konkrétneho receptu a požadovaného stupňa uvarenia.
- Po uplynutí času vyberte duly dierovanou naberačkou z vody a vložte ich do misy s ľadovou vodou. Tým sa zastaví proces varenia a duly sa rýchlo schladia.
- Keď duly vychladnú, vyberte ich z ľadovej vody a nechajte ich dobre odkvapkať. Blanšírované duly potom môžete ďalej spracovať pri príprave rozmanitých receptov.
Varenie dúl
Varenie dúl je obľúbená metóda na uvoľnenie ich prirodzene sladkej chuti a arómy a dosiahnutie mäkkej a krehkej konzistencie plodov. Na zjemnenie chuti môžete pri varení pridať rôzne koreniny, napríklad škoricu, klinčeky alebo vanilku.
- Naplňte hrniec vodou a pridajte štipku soli.
- Vodu priveďte k varu a pridajte pripravené kúsky dúl. Nechajte ich variť 15 až 20 minút alebo kým nezmäknú. Presný čas varenia sa môže líšiť podľa receptu. Nožom skontrolujte, či sú duly dostatočne mäkké.
- Potom vodu zlejte a nechajte duly dobre odkvapkať. Nakoniec ich použite pri príprave daného receptu.
Ako dlho treba variť duly?
Aby duly zmäkli, musia sa variť spravidla 15 až 20 minút. Presný čas varenia sa však môže líšiť podľa receptu a požadovanej konzistencie. Počas varenia je dôležité duly pravidelne kontrolovať, aby ste zistili, či sú už dostatočne mäkké. Ak sa dajú ľahko prepichnúť nožom, sú už hotové. Odporúčame sledovať čas varenia a pravidelne duly kontrolovať, aby ste ich nerozvarili alebo aby sa dokonca nepripálili.