Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Duly: zlatožlté a aromatické

Duly patria k jadrovému ovociu a rozlišuje sa medzi jablkovými a hruškovými dulami. Jablkové duly chutia skôr trpko, kým hruškové duly sa vyznačujú jemnou chuťou. Samotný dulový strom sa dá tiež porovnávať s jabloňami a hruškami. Botanicky patrí do čeľade ružovitých.

Užitočné informácie

Dula má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé duly

Dula patrí do čeľade jadrovín. Toto ovocie sa pestuje ako ovocný strom alebo krík. Môže trvať až štyri roky, kým mladý strom prinesie prvé plody. Dula má zlatožltú farbu. V dužine sa nachádzajú tzv. kamenné bunky alebo sklereidy. Dula má príjemnú intenzívnu vôňu. Dužina je obklopená plstnatou šupkou. 

Čo sa skrýva v dule

Dula je bohatá na vitamín C, okrem toho obsahuje v dostatočnom množstve železo, flór, triesloviny, draslík, meď, mangán, sodík, pektín a zinok. Na základe vysokého obsahu vitamínov, minerálov a stopových prvkov sa dula okrem spracovania na potraviny používa aj v oblasti prírodného liečiteľstva.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza dula?

Duly pochádzajú pôvodne z východného Kaukazu a Zakaukazska. Neskôr ju pestovali aj v oblasti od Turecka po Afganistan. V strednej Európe sa vyskytujú od 9. storočia. Pestovali sa tam predovšetkým v teplých regiónoch zameraných na vinohradníctvo. Dnes sa duly dovážajú z Ázie a Európy. Väčšina dúl sa však pestuje v Uzbekistane. Druhým najväčším producentom je Turecko, nasleduje Čína a potom Irán.


Sezónnosť

Kedy má dula svoju sezónu?

Plody sa zbierajú koncom jesene, čiže v čase od októbra približne do polovice novembra. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť dula a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé duly

V surovom stave majú duly väčšinou trpkú chuť. Preto sú najvhodnejšie na prípravu marmelád a želé. Používajú sa aj na výdatné jedlá, ako je jahňací tažin alebo orientálne dusené teľacie mäso. Ich úprava je rovnaká ako pri jablkách alebo hruškách, ale najskôr sa musí odstrániť plstnatá koža. 

Takto zostane dula čerstvá

Duly majú veľmi citlivú vonkajšiu šupku, takže ľahko môžu vzniknúť otlačené miesta. Kvôli optimálnemu uskladneniu by sa mali duly uložiť v jednej vrstve na mäkkej podložke. Ak sa s nimi zaobchádza opatrne, pri nízkej teplote sa môžu skladovať niekoľko mesiacov. Duly nie sú citlivé na chlad.


Zloženie

Čo sa skrýva v dule

Detailný pohľad na čerstvé duly

Dula je bohatá na vlákninu a pozitívne ovplyvňuje činnosť čriev. Obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ako sú železo, zinok, draslík a sodík. Okrem toho má nízky obsah kalórií – asi 40 kcal na 100 gramov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 38 kcal

Sacharidy: 7,3 g

Bielkoviny: 0,4 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 6 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 14 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 10 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 183 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 2 mg