Mišpuľa: sladké aromatické ovocie
Mišpuľa je pekný strom s všestranne použiteľnými a chutnými plodmi. Tie sa používajú najmä na výrobu želé a marmelád. S obľubou sa konzumujú aj surové. Strom má rád vlhké ílovité pôdy, dorastá priemerne do výšky 4,5 metrov a má rozložitý vzrast.
Mišpuľa má tieto špeciálne vlastnosti
Mišpuľa patrí do čeľade ružovitých a kvitne bielymi až ružovými kvetmi od mája do júna. Samostatné kvety majú priemer až do štyroch centimetrov. Charakteristické sú kališné lístky, ktoré zostávajú na plode aj po odkvitnutí a vyzerajú ako malé korunky. Podlhovasté plstnaté listy stromu mišpule sú na vrchnej strane tmavozelené, na spodnej strane sú svetlejšie a na jeseň sa sfarbia do červenohneda. Mladé vetvičky sú tiež chlpaté a čiastočne černejú. Kôra na kmeňoch a konároch mišpule sa často odlupuje. Okrúhle plody majú červenohnedú kožovitú a drsnú šupu.
Odkiaľ pôvodne pochádza mišpuľa?
Mišpuľa pôvodne pochádza z juhovýchodnej Európy a Ázie (Kaukazu a Perzie). Neskôr sa prostredníctvom Rimanov dostala do Európy a tam bola pestovaná. Ešte v stredoveku bola mišpuľa ceneným plodom. Dnes už dopyt po nej nie je tak výrazný. Plody, ktoré sa k nám dostanú, pochádzajú väčšinou z juhovýchodnej Ázie.
Kedy má mišpuľa svoju sezónu?
Mišpuľa sa zbiera od konca októbra predovšetkým v juhovýchodnej Ázii.
Na čo sa môže použiť mišpuľa a ako sa má skladovať?
Mišpule sa môžu konzumovať surové. Kvôli tomu ich treba rozrezať, odstrániť z nich kôstky a ich dužinu nakrájať na kúsky veľkosti sústa alebo ju jednoducho pomocou lyžice vybrať zo šupky. Spolu s jablkami a hruškami sú vynikajúce na prípravu marmelád, kompótov alebo ovocného pyré. Delikatesou sú mišpule nakladané v octe a cukre. Ďalším variantom je mišpuľová múka. Získava sa zo sušených mišpúľ a obsahuje veľa škrobu.
Skladovanie mišpúľ
Mišpule je potrebné na určitý čas uskladniť. Pred uskladnením ich poukladajte v jednej vrstve „okom“ smerom nadol. Na uskladnenie je vhodná napr. polica v studenej pivnici, najlepšie je však uložiť ich na vrstvu kremičitého piesku, na ktorom plody mišpule úplne dozrejú a budú jedlé. Trvá to dva až tri týždne. Plod je zrelý vtedy, keď je jeho dužina pastovitá. Vtedy budú chutiť aromaticky sladko.
Čo sa skrýva v mišpuli
Mišpule sú bohaté na cukor a obsahujú veľa vitamínov a minerálnych látok, najmä draslíka. Sú považované za veľmi zdravé. Prítomné triesloviny možno využiť pri poruchách tráviaceho systému. Mišpuľa obsahuje aj veľké množstvo vlákniny, napr. pektín. Mišpule majú protizápalové a močopudné účinky.
Kalórie: 44 kcal
Sacharidy: 10,6 g
Bielkoviny: 0,5 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 133 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,2 mg
Vitamín B6: 0,04 mg
Vitamín C: 2 mg
Vitamín E: 0 mg
Vápnik: 30 mg
Železo: 0,5 mg
Draslík: 250 mg
Horčík: 11 mg
Sodík: 6 mg