Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mišpuľa: sladké aromatické ovocie

Mišpuľa je pekný strom s všestranne použiteľnými a chutnými plodmi. Tie sa používajú najmä na výrobu želé a marmelád. S obľubou sa konzumujú aj surové. Strom má rád vlhké ílovité pôdy, dorastá priemerne do výšky 4,5 metrov a má rozložitý vzrast. 

Užitočné informácie

Mišpuľa má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé mišpule

Mišpuľa patrí do čeľade ružovitých a kvitne bielymi až ružovými kvetmi od mája do júna. Samostatné kvety majú priemer až do štyroch centimetrov. Charakteristické sú kališné lístky, ktoré zostávajú na plode aj po odkvitnutí a vyzerajú ako malé korunky. Podlhovasté plstnaté listy stromu mišpule sú na vrchnej strane tmavozelené, na spodnej strane sú svetlejšie a na jeseň sa sfarbia do červenohneda. Mladé vetvičky sú tiež chlpaté a čiastočne černejú. Kôra na kmeňoch a konároch mišpule sa často odlupuje. Okrúhle plody majú červenohnedú kožovitú a drsnú šupu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza mišpuľa?

Mišpuľa pôvodne pochádza z juhovýchodnej Európy a Ázie (Kaukazu a Perzie). Neskôr sa prostredníctvom Rimanov dostala do Európy a tam bola pestovaná. Ešte v stredoveku bola mišpuľa ceneným plodom. Dnes už dopyt po nej nie je tak výrazný. Plody, ktoré sa k nám dostanú, pochádzajú väčšinou z juhovýchodnej Ázie.


Sezónnosť

Kedy má mišpuľa svoju sezónu?

Mišpuľa sa zbiera od konca októbra predovšetkým v juhovýchodnej Ázii.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť mišpuľa a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé mišpule

Mišpule sa môžu konzumovať surové. Kvôli tomu ich treba rozrezať, odstrániť z nich kôstky a ich dužinu nakrájať na kúsky veľkosti sústa alebo ju jednoducho pomocou lyžice vybrať zo šupky. Spolu s jablkami a hruškami sú vynikajúce na prípravu marmelád, kompótov alebo ovocného pyré. Delikatesou sú mišpule nakladané v octe a cukre. Ďalším variantom je mišpuľová múka. Získava sa zo sušených mišpúľ a obsahuje veľa škrobu.

Skladovanie mišpúľ

Mišpule je potrebné na určitý čas uskladniť. Pred uskladnením ich poukladajte v jednej vrstve „okom“ smerom nadol. Na uskladnenie je vhodná napr. polica v studenej pivnici, najlepšie je však uložiť ich na vrstvu kremičitého piesku, na ktorom plody mišpule úplne dozrejú a budú jedlé. Trvá to dva až tri týždne. Plod je zrelý vtedy, keď je jeho dužina pastovitá. Vtedy budú chutiť aromaticky sladko. 


Zloženie

Čo sa skrýva v mišpuli

Mišpule sú bohaté na cukor a obsahujú veľa vitamínov a minerálnych látok, najmä draslíka. Sú považované za veľmi zdravé. Prítomné triesloviny možno využiť pri poruchách tráviaceho systému. Mišpuľa obsahuje aj veľké množstvo vlákniny, napr. pektín. Mišpule majú protizápalové a močopudné účinky. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 44 kcal

Sacharidy: 10,6 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 133 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 30 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 6 mg