Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hrušky: na zahryznutie!

Alexander Lucas, Santa Maria alebo Williams Christ – na celom svete existuje niekoľko tisíc odrôd hrušiek. Tieto významné mená si toto ovocie statočne zaslúžilo. Hrušky poskytujú nielen veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ale majú tiež svoje mnohostranné využitie v kuchyni.

Užitočné informácie

Hrušky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú hrušku

Hruška patrí k jadrovému ovociu a radí sa do čeľade ružovitých rastlín. Hruška je rozšírená v severnej Afrike, v západnej a východnej Ázii a v častiach Európy okrem severnej Európy. Väčšina odrôd hrušiek má plody, ktoré sa jedia buď surové ako ovocie, alebo sa pije ich šťava. Obvykle sa hrušky zberajú krátko pred dozretím, aby sa zaistila ich lepšia kvalita, pretože úplne zrelé hrušky sa len ťažko zberajú bez otlačenín. Doba zberu hrušiek začína niekedy v auguste a končí v októbri. 

Pestované druhy hrušiek

Hruškové stromy sa pestujú kvôli ovociu. Ďalej sa používajú kvety a plody ako ozdoba. V Európe sa pestujú odrody takzvanej Pyrus communis, v Ázii sa však pestujú skôr odrody takzvanej Pyrus pyrifolia. Stromy hrušky sú veľmi citlivé na sucho a mráz. Preto je nutné hlavne v lete dbať na dostatočné zavlažovanie. V lete je takisto nutné dbať na včasné presvetlenie, aby sa zaručil správny vývoj ovocia. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú hrušky?

Hrušky pôvodne pochádzajú z Eurázie. V 18. a 19. storočí sa pestovali predovšetkým vo Francúzsku a Belgicku. Dnes existuje takmer 2500 odrôd hrušiek. Odrody Williams Christ, Conference a Alexander Lucas pochádzajú z Nemecka.


Sezónnosť

Kedy majú hrušky svoju sezónu?

Hlavná sezóna hrušiek siaha od augusta do novembra. Od decembra do marca sú však tiež v predaji.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť hrušky a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé hrušky

Hrušky majú mnohostranné uplatnenie v kuchyni. Buď ako surové ovocie, sušené ovocie, pri varení a pečení alebo pri odšťavovaní. Klasickým dezertom z hrušiek je takzvaný Birne Helene (Hruška Helena). Dnes sa pod názvom dezert Birne Helene rozumie už len varená hruška alebo v konzerve naložená hruška, ktorá sa poleje studenou alebo teplou čokoládovou polevou. Hrušky možno najlepšie skladovať na chladnom mieste alebo v chladničke. Niektoré druhy, ako Alexander Lucas a Conference, možno dokonca skladovať dva mesiace, iné iba krátky čas.



Zloženie

Čo sa skrýva v hruške

Detailný pohľad na čerstvé hrušky

Hrušky poskytujú veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Za zmienku stoja železo, draslík, meď, horčík, fosfáty, jód a zinok. Hrušky okrem toho pomáhajú pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom. Hrušky, podobne ako jablká, obsahujú veľa pektínu, ktorý blahodarne pôsobí na črevá.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 55 kcal

Sacharidy: 12,4 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 2 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 5 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 9 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 128 mg

Horčík: 8 mg

Sodík: 2 mg