Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sucháre: chrumkavé občerstvenie

Sucháre sú dvakrát pečený chlieb a ich dejiny siahajú až do rímskych čias. Vtedy sa chlieb piekol dvakrát z dvoch dôvodov: musel byť podľa možnosti veľmi trvanlivý a ako proviant pre legionárov musel byť podľa možnosti ľahký.

Užitočné informácie

Sucháre majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na sucháre

Sucháre pozná väčšina ľudí ako chrumkavú pochúťku z detstva. Je to jemné pečivo podobné chlebu, ktoré možno kúpiť v rôznych variantoch. Toto pečivo, známe už v rímskych časoch, má za sebou v priebehu stáročí skutočne úspešnú históriu. Bol obľúbeným proviantom pre vojakov na pochode alebo expedície a aj moreplavci si ho brávali so sebou na lode. Goethe jedol tento chrumkavý chlieb s veľkou obľubou namáčaný v čokoláde a aj cisári na dvoroch v Berlíne, Viedni, Konštantinopole a v Rusku si nechávali posielať sucháre z nemeckých firiem.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú sucháre?

História suchárov siaha až do rímskych čias, kedy boli známe ako „panis frixus“. Tento tvrdý chlieb sa pred konzumáciou namáčal do vody, aby sa ľahšie jedol. Aj starovekí Gréci poznali sucháre. Nazývali ich „dipyritai“. V Nemecku sa sucháre objavili prvý raz v 15. storočí v okolí Kolína.


Sezónnosť

Kedy majú sucháre svoju sezónu?

Sucháre sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sucháre použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sucháre

Sucháre sa v súčasnosti používajú veľmi rôznorodo. Možno ich konzumovať s rôznymi nátierkami alebo obložením ako desiatu, ale tiež namáčať v mlieku alebo čokoláde ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami. Sucháre sú tiež dlho známe ako výživa pre bábätká. Mnoho rodičov dáva svojim deťom na hryzkanie kus suchára alebo zo suchárov a mlieka či šťavy vytvára výživnú kašu. Aj pri žalúdočných problémoch alebo pri žalúdočno-črevných ochoreniach sú sucháre obľúbenou potravinou, pretože žalúdok veľmi nedráždia a sú veľmi dobre stráviteľné.

Ako sucháre najlepšie skladovať

Sucháre sú v predaji obvykle zavarené v obale, pretože takto vydržia dlhšie. Po otvorení je ich potrebné skladovať v chlade a na suchom mieste. Otvorené sucháre možno kvôli dehydratácii počas výroby aj naďalej uchovávať takmer 4 týždne. 



Účinné zložky

Čo sa skrýva v suchároch

Sucháre sú veľmi dobre stráviteľné, predovšetkým ak máte citlivý tráviaci trakt. Sucháre navyše poskytujú telu najdôležitejšie živiny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 368 kcal

Sacharidy: 73,1 g

Bielkoviny: 10 g

Tuky: 4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 1,5 mg

Draslík: 160 mg

Horčík: 16 mg

Sodík: 265 mg