Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Krekry: obľúbené párty občerstvenie

Krekry sú obvykle slané pečivo zo sušienkového cesta. Niektoré varianty sú dochutené syrom a inými prísadami, napr. korením. Sú obľúbené ako príloha k rôznym dipom a omáčkam a často sa ponúkajú ako občerstvenie na párty.

Užitočné informácie

Krekry majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na krekry

Krekry sú vysokokalorické a na 100 gramov obsahujú 450 kilokalórií, 14 gramov tuku, 11 gramov proteínov a 70 gramov sacharidov. Krekry neobsahujú žiadne vitamíny, avšak minerálne látky ako sodík, draslík, vápnik a horčík. Ak sa cesto, z ktorého sú krekry vyrobené, skladá z inej múky, napríklad celozrnnej, príslušne sa menia aj výživové hodnoty.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú krekry?

Krekry sú tenké, chrumkavé a suché slané pečivo. Toto sušienkové cesto je obmenou cesta na sucháre alebo na tvrdé sušienky. Výraz krekry bol prevzatý z angličtiny.


Sezónnosť

Kedy majú krekry svoju sezónu?

Krekry sú výrobok, ktorý je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu krekry použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na krekry

Krekry sú obľúbené ako jednohubky, slané občerstvenie a jedlo, ktoré sa je rukami. Pomocou rôznych byliniek a korenia ich možno nápadito ozdobiť. Aj z hotových kúpených krekrov možno vytvoriť originálnu pochúťku. A to prípravou rôznych omáčok a dipov. Chutným variantom je jednoduchý bylinkový dip. Z jedného téglika smotany crème fraîche a čerstvých nakrájaných byliniek možno rýchlo pripraviť výdatný dip. Ako čerstvá prísada sa hodia napríklad nasekaná pažítka, petržlen, žerucha, kôpor a lisovaný cesnak.

Kvôli nízkemu obsahu vody možno krekry bez problémov skladovať, ak ich uchovávate v suchu. Po otvorení by sa mali uchovávať v uzatvárateľnej nádobe, aby nenasávali vlhkosť.


Recepty

Čo možno pripraviť z krekrov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v krekroch

Krekry sú chrumkavé pečivo, ktoré možno s mierou konzumovať ako občerstvenie. Účinné zložky vychádzajú zo základného receptu múka, droždie, tuk, soľ a voda. Tukom môže byť rastlinný olej. Pri korenistých variantoch sa používajú bylinky ako rozmarín, tymián alebo iné korenie. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 450 kcal

Sacharidy: 70 g

Bielkoviny: 11 g

Tuky: 14 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 16 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 64 mg

Železo: 1,6 mg

Draslík: 141 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 977 mg