Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Celozrnné sucháre: variant plný vlákniny

Celozrnné sucháre sú variantom bežných suchárov, ktorý je bohatý na vlákninu. Chuťovo sa hodia skôr k slaným než sladkým prílohám. Ako všetky celozrnné výrobky, aj celozrnné sucháre zasýtia na dlhšiu dobu ako bežné sucháre.

Užitočné informácie

Celozrnné sucháre majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na celozrnné sucháre

Sucháre sa najprv vyrábali ako sladké, bielemu chlebu podobné pečivo z ľahkého kysnutého vianočkového cesta, ktoré sa v ďalších krokoch stále viac sušilo a opekalo. Pri celozrnných suchároch sa používa pšeničná múka s vysokým typovým číslom. Preto je v ceste prítomný vyšší podiel zrna. Čiastočne sa používajú aj iné druhy múky, napr. špaldová alebo celozrnná múka.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú celozrnné sucháre?

Názov suchár vychádza zo slova sušiť, teda sušený chlieb, pretože sa počas výroby pri druhom pečení suší. Cieľom dvojstupňového pečenia bolo vytvoriť chlieb s dlhou trvanlivosťou, ktorý obsahuje málo vody, a ktorý by bolo možné vziať na dlhé cesty bez toho, aby sa pokazil. Už v antickom Grécku poznali dvakrát pečený chlieb, ktorý volali dipyritai. V Rímskej ríši bol známy ako panis frixus. V priebehu storočí sa sucháre chuťovo menili a získavali stále väčší význam vo výžive.


Sezónnosť

Kedy majú celozrnné sucháre svoju sezónu?

Celozrnné sucháre sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu celozrnné sucháre použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na celozrnné sucháre

Celozrnné sucháre sa vynikajúco hodia k šalátom a zelenine, ako sú paradajky, uhorky alebo reďkovky. Sú vhodné pri diéte, pretože zasýtia na dlhú dobu a hodia sa k zdravým nátierkam a prílohám. Vďaka svojej konzistencii nespôsobujú pocit preplnenosti a vďaka vláknine podporujú trávenie. Sucháre sú chlieb s nízkym obsahom vody, ktorý je vďaka tejto skutočnosti veľmi trvanlivý. Je bezpodmienečne nutné skladovať ich na suchom a chladnom mieste. Ak zvlhnú, rýchlo sa skazia. 


Účinné zložky

Čo sa skrýva v celozrnných suchároch

Sucháre sú správnym prostriedkom na pokazený žalúdok alebo pri slabosti počas choroby. Ak potrebujete znova nabrať sily a upokojiť žalúdok, sucháre sú väčšinou to prvé, čo dokážete opäť zniesť. Hlavne deti, ktoré v takom prípade odmietajú pevnú stravu, sucháre väčšinou s radosťou prijmú. Organizmus navyše získa vlákninu, ktorá priaznivo pôsobí na trávenie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 364 kcal

Sacharidy: 56 g

Bielkoviny: 17 g

Tuky: 8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,57 mg

Vitamín B2: 0,63 mg

Vitamín B6: 0,32 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 4,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 73 mg

Železo: 6,2 mg

Draslík: 704 mg

Horčík: 178 mg

Sodík: 226 mg