Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Šľahačková torta: výdatná pochúťka

Torta je mimoriadne jemný koláč, ktorý sa väčšinou skladá z podkladovej vrstvy a jednej alebo niekoľkých medzivrstiev cesta. Šľahačková torta je zasa torta, ktorej hlavnou zložkou je popri ceste smotana. 

Užitočné informácie

Šľahačková torta má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na šľahačkovú tortu

Šľahačkovú tortu tvorí cesto a smotana. Často sa torta skladá z niekoľkých vrstiev. Patria k nim okrúhly, plochý tortový korpus, ktorý sa môže skladať z rôznych ciest a plnky. Šľahačková torta je na pohľad nápadná náročnou výzdobou z nápisov, marcipánu, ovocia, krému a šľahačkových pusiniek.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza šľahačková torta?

Prvé šľahačkové torty boli vytvorené v 19. a 20. storočí K nim patria aj čokoládové a krémové torty. Šľahanie smotany nebolo predtým také jednoduché, pretože chýbali potrebné kuchynské spotrebiče. Smotana sa kedysi šľahala metličkou na sneh, čo bolo veľmi namáhavé. Neskôr pri príprave šľahačky pomáhali elektrická habarka alebo ručný mixér, ktoré zabezpečovali potrebnú pevnosť.


Sezónnosť

Kedy má šľahačková torta svoju sezónu?

Šľahačkové torty možno kúpiť v rôznych veľkostiach a pečú sa po celý rok. Uchovávajú sa v chlade, ale možno ich kúpiť aj zamrazené. To, aké čerstvé ovocie sa používa na dekoráciu alebo plnku, závisí od ročného obdobia. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže šľahačková torta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na šľahačkovú tortu

Či k nedeľnej káve alebo na slávnostné príležitosti, šľahačkové torty chutia vždy. Základný recept na šľahačkovú tortu je korpus z krehkého cesta alebo piškótového cesta. Plnka obsahuje aspoň 60 percent smotany. K tomu sa pridáva napríklad kakao, ovocie alebo alkohol. Často je plnka zároveň aj vrchnou vrstvou torty. K tomu sa pridáva dekorácia z marcipánu, čokolády alebo sypané ozdoby. Príkladom typickej šľahačkovej torty je Schwarzwaldská čerešňová torta, ktoré je dnes známa na celom svete.

Ako uchovať šľahačkovú tortu čerstvú

Čerstvá šľahačková torta by sa mala čo najskôr zjesť, ale možno ju uchovávať jeden až dva dni v chladničke. Možno ju tiež samozrejme zamraziť. Či je šľahačková torta v chladničke alebo stojí v kuchyni na stole, mala by byť zakrytá. Na tento účel možno v obchodoch kúpiť sklenené alebo plastové zvony. Koláč tak zostane čerstvý, šťavnatý a šľahačka neoschne. Prikrytá torta tiež nenaberie cudzie zápachy a nemôžu na ňu sadať muchy ani osy.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v šľahačkovej torte

Torty existujú v okrúhlom, hranatom alebo srdiečkovom tvare, pre deti i dospelých. Detské narodeninové torty majú lákavý motív a torty pre dospelých obsahujú čiastočne alkohol. Šľahačkové torty možno pripraviť čerstvé alebo sa dajú kúpiť hotové. Ak sa rozhodnete piecť, viete presne, aké prísady a živiny torta obsahuje. To je užitočné pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou na niektoré potraviny. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 365 kcal

Sacharidy: 30 g

Bielkoviny: 5 g

Tuky: 25 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 110 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 55 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 99 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 71 mg