Pečivo: raňajková klasika
Oficiálne sa pod bežným pečivom rozumie všetko pečivo s hmotnosťou nižšou ako 250 gramov. Patria sem napríklad žemle. Pečivo sa vyrába z celozrnnej aj pšeničnej múky.
Pečivo má tieto špecifické vlastnosti
K bežnému pečivu patria žemle aj praclíky, nie však sladké jemné pečivo, ktoré do tejto skupiny nepatrí bez ohľadu na hmotnosť. Pečivo sa navzájom veľmi líši z hľadiska prísad a spracovania. Preto nemožno napríklad navzájom porovnávať žemle z bielej múky s celozrnnými žemľami s olejovými semenami.
Odkiaľ pôvodne pochádza pečivo?
Každý región má vlastné špecifické pečivo. Bežné pečivo rozlišujeme podľa spôsobu výroby, vzhľadu a zloženia s prísadami ako hrozienka, olejové semienka, celozrnné produkty, otruby, posypané žemle, lúhované pečivo, tvarované pečivo (napríklad žemle s výrazným vrúbkovaním) a pečivo s hladkým povrchom.
Kedy má pečivo svoju sezónu?
Pečivo nie je sezónna potravina a preto je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže pečivo použiť a ako sa má skladovať
Žemle patria, rovnako ako chlieb, k základným potravinám, ktoré možno podľa potreby rôzne kombinovať. Ich chuť siaha od sladkej po slanú a pikantnú. Pečivo sa s obľubou kombinuje s marmeládou, syrom alebo údeninami.
Ako pečivo skladovať
Pečivo možno zamraziť a ako cestový polotovar čerstvo upiecť. Ako hotovú čerstvú potravinu ho však možno aj pri ideálnom skladovaní držať iba niekoľko dní a malo by sa skonzumovať najlepšie čerstvé. Na krátke uskladnenie sa odporúča skladovanie na chladnom, suchom mieste v nádobe na chlieb.
Čo sa skrýva v pečive
Výrobky z bielej múky sú zdrojom kalórií, celozrnné výrobky sú bohaté na živiny a účinné zložky, ako sú nenasýtené mastné kyseliny, vláknina, vitamíny a minerálne látky. Celozrnné výrobky by mali byť súčasťou vyváženej výživy.
Kalórie: 515 kcal
Sacharidy: 62 g
Bielkoviny: 6,7 g
Tuky: 26,7 g
Vitamín A: 173 µg
Vitamín B1: 0,14 mg
Vitamín B2: 0,19 mg
Vitamín B6: 0,18 mg
Vitamín C: 1 mg
Vitamín E: 0,8 mg
Vápnik: 136 mg
Železo: 1,6 mg
Draslík: 257 mg
Horčík: 43 mg
Sodík: 266 mg