Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pečivo: raňajková klasika

Oficiálne sa pod bežným pečivom rozumie všetko pečivo s hmotnosťou nižšou ako 250 gramov. Patria sem napríklad žemle. Pečivo sa vyrába z celozrnnej aj pšeničnej múky.

Užitočné informácie

Pečivo má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na pečivo

K bežnému pečivu patria žemle aj praclíky, nie však sladké jemné pečivo, ktoré do tejto skupiny nepatrí bez ohľadu na hmotnosť. Pečivo sa navzájom veľmi líši z hľadiska prísad a spracovania. Preto nemožno napríklad navzájom porovnávať žemle z bielej múky s celozrnnými žemľami s olejovými semenami.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pečivo?

Každý región má vlastné špecifické pečivo. Bežné pečivo rozlišujeme podľa spôsobu výroby, vzhľadu a zloženia s prísadami ako hrozienka, olejové semienka, celozrnné produkty, otruby, posypané žemle, lúhované pečivo, tvarované pečivo (napríklad žemle s výrazným vrúbkovaním) a pečivo s hladkým povrchom.


Sezónnosť

Kedy má pečivo svoju sezónu?

Pečivo nie je sezónna potravina a preto je v predaji po celý rok.

Naša ponuka pečiva

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pečivo použiť a ako sa má skladovať

Detailný pohľad na pečivo

Žemle patria, rovnako ako chlieb, k základným potravinám, ktoré možno podľa potreby rôzne kombinovať. Ich chuť siaha od sladkej po slanú a pikantnú. Pečivo sa s obľubou kombinuje s marmeládou, syrom alebo údeninami.

Ako pečivo skladovať

Pečivo možno zamraziť a ako cestový polotovar čerstvo upiecť. Ako hotovú čerstvú potravinu ho však možno aj pri ideálnom skladovaní držať iba niekoľko dní a malo by sa skonzumovať najlepšie čerstvé. Na krátke uskladnenie sa odporúča skladovanie na chladnom, suchom mieste v nádobe na chlieb.


Recepty

Čo možno pripraviť z pečiva


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pečive

Výrobky z bielej múky sú zdrojom kalórií, celozrnné výrobky sú bohaté na živiny a účinné zložky, ako sú nenasýtené mastné kyseliny, vláknina, vitamíny a minerálne látky. Celozrnné výrobky by mali byť súčasťou vyváženej výživy.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 515 kcal

Sacharidy: 62 g

Bielkoviny: 6,7 g

Tuky: 26,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 173 µg

Vitamín B1: 0,14 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,18 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 136 mg

Železo: 1,6 mg

Draslík: 257 mg

Horčík: 43 mg

Sodík: 266 mg