Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tortový korpus: základ chutných koláčov

Tortové korpusy majú rôzne príchute a sú z rôznych typov cesta. Mimoriadne obľúbené sú varianty z krehkého alebo piškótového cesta. Ako obloženie sú podľa ročného obdobia k dispozícii rôzne druhy ovocia. K tomu sa hodí šľahačka.

Užitočné informácie

Tortový korpus má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na tortový korpus

Tortový korpus je prevažne plochý a okrúhly, lebo sa pečie v okrúhlej forme alebo tortovom kruhovom ráme. Okraj korpusu je trochu vyvýšený, takže sa plocha lepšie spracováva a ovocné obloženie alebo krém lepšie držia. Avšak existujú aj korpusy bez okraja, ktoré sa na seba ukladajú v kombinácii s maslovým krémom alebo smotanou, ako je to napríklad pri Schwarzwaldskej čerešňovej torte.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza tortový korpus?

Základ pre dnešné piškótové cesto bol položený v 17. storočí. Rozhodujúcim faktorom úspešnej prípravy je oddelené spracovanie bielka na sneh, na penu vyšľahaný žĺtok a neskoré pridanie múky. Až tak vznikne ľahká, vzdušná hmota, ktorá môže rýchlo zľahnúť. Hotovú piškótovú hmotu je nutné ihneď upiecť.


Sezónnosť

Kedy má tortový korpus svoju sezónu?

Tortový korpus si môžete urobiť kedykoľvek sami alebo ho môžete kúpiť hotový. Je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tortový korpus použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na tortový korpus

Tortový korpus sa pečie z cesta a potom sa ďalej spracováva. Obloženie piškótového korpusu môže byť napríklad z pudingu, ovocia a tortovej polevy. Ak sa pripraví niekoľko korpusov v kombinácii s maslovým krémom alebo smotanou, ktoré sa vrstvia na seba, vznikne napríklad svadobná torta. 

Tortičky a koláče z krehkého cesta sa tak rýchlo nerozmočia, keď sú obložené ovocím. Okrem toho možno obloženie obmeniť pridaním strúhaných orieškov a korenia. Krehké cesto je tiež vhodným podkladom pre tortu, quiche alebo paštétu. Paštéta sa vyznačuje svojou korenistou chuťou a výraznými prísadami. 

Ako uchovať tortový korpus čerstvý

Hotové výrobky majú dlhú dobu spotreby, teda aj hotové tortové korpusy, ktoré sú dobre chránené plastovým obalom. Malé tortičky sú obvykle balené vo vreckách. Hotové cesto z chladiaceho regálu však nemá dlhú trvanlivosť. Zamrazené tortové korpusy z piškótového alebo krehkého cesta možno držať až tri mesiace. Stačí cesto zabaliť do hliníkovej fólie a vložiť do mrazničky.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v tortovom korpuse

Z hotových tortových korpusov vytvoríte koláče a torty šmahom ruky. Avšak ani doma pripravené cesto nemusí zabrať veľa času a prísady sú často už poruke. Výhodou je to, že presne viete, aké prísady výrobok obsahuje. To je dôležité predovšetkým pre alergikov alebo pre ľudí, ktorí sa chcú napríklad vyhnúť cukru. Takto je možné upiecť zdravý tortový korpus, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 346 kcal

Sacharidy: 68,3 g

Bielkoviny: 6,5 g

Tuky: 5,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 0 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg