Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Semená a orechy: zdroje energie

Semená a orechy sú veľmi zdravé a mali by sa konzumovať pravidelne. Semená a orechy dodávajú telu životnú energiu, udržiavajú v kondícii nervy a svalové bunky, zasýtia vás a viažu toxíny. Skrátka: Sú nevyhnutnou súčasťou ľudskej výživy.

Užitočné informácie

Semená a orechy majú tieto špecifické vlastnosti

Semená a orechy obsahujú popri mineráloch veľa vitamínov, bielkovín, sacharidov a predovšetkým rastlinné tuky a sú tak veľmi dobrým a zdravým doplnkom výživy. Okrem toho sú vraj vďaka ich obsahu B vitamínov vynikajúcou výživou pre nervy a mozog.

Detailný pohľad na rôzne semená a orechy

Semená

Jedlé semená obsahujú priemerne 30 až 45 percent tuku vo forme hodnotných olejov s mnohými esenciálnymi mastnými kyselinami, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť z iných živín. Sú cenným zdrojom bielkovín a poskytujú takmer kompletné spektrum aminokyselín, chýba iba aminokyselina lyzín. 

Semená sa používajú na výrobu hodnotných jedlých olejov, celé semená a šrot nájdeme v chlebe a inom pečive, v müsli a chrumkavých tyčinkách. Semená poskytujú s obsahom 400 až 550 kcal na 100 gramov veľa energie, prekonávajú ich iba orechy so 600 kcal na 100 gramov. Cenné bielkoviny s optimálnou štruktúrou, mnoho vlákniny, vitamíny, minerály a stopové prvky dopĺňajú výhody jedlých semien.

Orechy

Orechy majú nelúpané dlhú trvanlivosť a patria preto k historicky najstarším potravinám človeka. Poskytujú veľa energie a zatieňujú tak väčšinu plodov. Makadamové orechy, lieskové oriešky, vlašské orechy, jedlé gaštany, mandle, pekanové orechy, pistácie, všetky sú aj vďaka vysokému obsahu bielkovín prvotriednymi zdrojmi proteínov. Pred nimi sú len strukoviny. Orechy vynikajúco obstoja aj v porovnaní s mäsom a rybami, pričom ich bielkoviny sú lepšie stráviteľné. S výnimkou gaštanov poskytujú orechy mnoho nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyselinu linolovú. Preto má ich konzumácia priaznivý účinok pri srdcovo-cievnych problémoch.


Recepty

Čo možno pripraviť zo semien a orechov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v semenách a orechoch

Detailný pohľad na rôzne semená a orechy

Pravidelná konzumácia semien a orechov dokáže znížiť hladinu cholesterolu. Jednotlivé semená a orechy navyše obsahujú rôzne minerály a živiny a dôležité nenasýtené mastné kyseliny. Kvôli vysokému obsahu rastlinného tuku je pri konzumácii dobré dbať na množstvo. Semená a orechy sú v predaji často solené, pražené alebo korenené, v takom prípade je vhodné bližšie si preštudovať živiny.