Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Para orechy: plné selénu

Para orechy sa občas nazývajú aj brazílske orechy alebo maslové orechy. Sú to semená stromu juvia (Bertholetia excelsa), ktorému sa darí predovšetkým v tropických lesoch Amazonky v Južnej Amerike.

Užitočné informácie

Para orechy majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na para orechy

Stromy juvia (portugalsky „castanheira“), ktorých semená sú para orechy, dosahujú výšku od 30 do 45 metrov a priemer kmeňa do dvoch metrov. Patria k najväčším stromom dažďového pralesa. Podľa domorodcov žijú tieto stromy 500 rokov alebo dlhšie. Sú chránené a nesmú sa vytínať.

Cenný zdroj selénu

Orechy tohto stromu majú trojuholníkový tvar a rastú v ostnatých, desať až 15 centimetrov veľkých tobolkách. Každá tobolka môže obsahovať 15 až 40 orechov a vážiť až dva kilogramy. Potom dosahuje veľkosť kokosového orecha. Odborníci opisujú para orechy ako potravinu s najvyšším známym obsahom selénu. Selén je hlavnou zložkou enzýmu glutathion, ktorý podstatne prispieva k detoxikácii počas látkovej výmeny.  


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú para orechy?

Para orechy pôvodne pochádzajú z tropických dažďových pralesov Brazílie, preto sa tiež nazývajú „brazílske orechy“. V súčasnosti sú však rozšírené v celej Južnej Amerike a až po Mexiko.


Sezónnosť

Kedy majú para orechy svoju sezónu?

Doba od kvetu po orech trvá 14 mesiacov. Zrelé tobolky opadávajú zo stromu od januára do júna a zberajú sa. V predaji sú po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu para orechy použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na para orechy

Para orechy sa melú, krájajú, strúhajú nahrubo alebo najemno a používajú sa do koláčov, pečiva, šalátov, pudingu či orechového mlieka. Takisto sa s obľubou konzumujú pražené, solené a v prírodnej forme ako maškrta medzi hlavnými jedlami. Para orechy sa tiež používajú na výrobu oleja, kozmetiky a sladkostí. Orechy sa predávajú lúpané (potom sú biele), pražené alebo rozdrvené a obsahujú veľa proteínov, železa, tiamínu a selénu. 

Na čo treba dbať pri skladovaní para orechov

Vývozcami para orechov sú Brazília, Peru, Bolívia, Venezuela, Kolumbia, Guyana. Zákonom je tam dovolené, aby sa nová úroda miešala s orechmi z minuloročnej úrody. Pre spotrebiteľov to znamená, že para orechy je nutné spotrebovať čo najrýchlejšie. Aj pred uplynutím doby spotreby sa môže kde tu nájsť stuchnutý orech. Spoznáte ich hneď podľa zlého, olejového zápachu a vráskavej šupky.

Para orechy, ako aj ostatné druhy suchých orechov, sú ľahkým cieľom potravinových molí. Preto by sa mali skladovať v suchu, tme a vzduchotesne uzatvorené. Pri preprave sa môžu para orechy kvôli vysokému obsahu tuku a štiepeniu enzýmov pôsobením svetla a tepla samovznietiť. 


Recepty

Čo možno pripraviť z para orechov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v para orechoch

Účinné látky para orechov majú priaznivý vplyv na štítnu žľazu, kosti, nervový systém, srdcovo-cievny systém a tvorbu krvi. Takisto posilňujú vlasy, pokožku a nechty. Proteíny para orechov spôsobujú čiastočne alergické reakcie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 670 kcal

Sacharidy: 3,6 g

Bielkoviny: 13,6 g

Tuky: 66,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 1 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 7,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 130 mg

Železo: 3,4 mg

Draslík: 644 mg

Horčík: 160 mg

Sodík: 2 mg