Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pekanové orechy: bohaté na bielkoviny

Pekanové stromy pochádzajú z južných štátov USA a vyskytujú sa tiež v Austrálii a Mexiku. Vedeli ste, že pekanový strom je v Texase dokonca oficiálnym štátnym stromom? Jeho plody, pekanové orechy, sú obľúbené najmä vďaka ich jemnej orechovo-sladkej chuti.

Užitočné informácie

Pekanové orechy majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na pekanové orechy

Podlhovastá škrupina pekanových orechov je mierne lesklá a hladká. Pekanové orechy sa vďaka ich tenkej škrupine ľahko lúskajú. Možno to pokojne skúsiť rukou. Vlastné, dva až štyri centimetrov dlhé orechové jadrá sa skladajú, podobne ako pri vlašských orechoch, z dvoch polovíc. Tenkú, hnedú šupku orecha možno tiež bez problémov konzumovať. 

Z botanického hľadiska nie sú pekanové orechy pravé orechy, ale kôstkové ovocie. Sú výdatným zdrojom kvalitných bielkovín a cenných živín a okrem toho tiež obsahujú veľa vitamínov, minerálnych látok a sekundárnych rastlinných zložiek. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú pekanové orechy?

Pekanové orechy pochádzajú pôvodne z južných častí Severnej Ameriky, USA a Mexika. Už pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky, Algonkinovia, si pekanové orechy cenili. Vtedy bolo pekanových stromov také množstvo, že strom nemal ani svoj názov. Strom dokáže vydržať zimu do -20 stupňov Celzia a pôvodným obyvateľom tak zaručoval prežitie zimy.


Sezónnosť

Kedy majú pekanové orechy svoju sezónu?

Plody tohto stromu, ktorý dorastá do 30 metrov, dozrievajú na jar. Doba zberu je v októbri až novembri.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu pekanové orechy použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na pekanové orechy

Pekanové orechy sa často konzumujú surové, veľmi obľúbené sú však aj pražené a solené. Pekanové orechy sa však používajú aj do pokrmov, ako sú palacinky, plnky do hydiny alebo priamo do omáčok a jedál pripravovaných na panvici. Kvôli ich mäkkej škrupine možno pekanové orechy lúskať bez problémov aj bez luskáča. Pre priaznivcov rastlinných tukov a olejov je veľmi vhodný pekanový olej. Má intenzívnu arómu vlašských orechov a dobre sa hodí do šalátov, k mäsu a rybám. Keď sa pekanové orechy skladujú v suchu a chlade, vydržia pri optimálnych skladovacích podmienkach približne jeden rok.


Recepty

Čo možno pripraviť z pekanových orechov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pekanových orechoch

Pekanové orechy sú extrémne výživné. 100 gramov orechov zodpovedá približne 700 kalóriám. Obsah dôležitých nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pri srdcovo-cievnych ochoreniach, je viac ako 70 percent, a k tomu sa ešte pridávajú sacharidy ako výživa nervov. Ako minerály priaznivé pre látkovú výmenu a kosti sú prítomné vápnik, draslík, železo, horčík, fosfor a vitamíny B2 a E. Vďaka extrémne vysokému obsahu vitamínu B1 (pre energiu) a zinku (pre tkanivo) pokrýva hrsť týchto orechov dennú potrebu. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 703 kcal

Sacharidy: 4,4 g

Bielkoviny: 9,3 g

Tuky: 72 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 1 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 7,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 130 mg

Železo: 3,4 mg

Draslík: 604 mg

Horčík: 160 mg

Sodík: 3 mg