Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sezamové semienka: bohatý zdroj železa

Sezamové semienka sú semenné jadierka sezamovej rastliny. Rastlina sezam je veľmi rozšírená kultúrna rastlina a pravdepodobne je to najstaršia olejová rastlina na svete.

Užitočné informácie

Sezamové semienka majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na sezamové semienka

Domovom sezamu boli pôvodne oblasti Afriky a Indie, dnes sa však pestuje vo všetkých tropických a subtropických oblastiach na zemeguli. Sezamové semienka obsahujú cenný sezamový olej s množstvom nenasýtených mastných kyselín. Môžu mať krémovú, hnedastú alebo čiernu farbu. Pražené alebo nepražené semienka slúžia v kuchyni ako prísada do sladkých či korenených jedál. Zdravý sezamový olej slúži predovšetkým na varenie. Sezamové semienka patria k potravinám s najväčším obsahom selénu a obsahujú veľa železa a vápnika.

Nové varianty uľahčujú zber

Samotný sezam sa veľmi podobá, keď je v plnom kvete, na náprstník. Po asi troch mesiacoch sa vyvinú tobolky, v ktorých sa nachádzajú zrelé sezamové semienka. Pri novších variantoch sa podarilo dosiahnuť to, aby tobolky nepraskali a semienka sa nekontrolovane neuvoľňovali. V súčasnosti sa žatva semienok podobá žatve obilia v strednej Európe. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú sezamové semienka?

Sezamové semienka pochádzajú z divorastúcej rastliny z južnej Ázie (Indie). Nálezy z dnešného Pakistanu a Mezopotámie ukazujú, ako sa jeho pestovanie postupne šírilo počas 3. a 2. tisícročia pred Kristom. Neskôr boli dokázateľné aj stopy v Afrike. Dnes sezam rastie v tropickej a subtropickej klíme po celom svete. Najväčším producentom sezamu je Sudán, za ním nasleduje Mjanmarsko a na treťom mieste je India.

Semienkam bolo možné pripísať dokonca aj kultové použitie: V pyramíde egyptského faraóna Tutanchamóna sa našli sezamové semienka ako pohrebný dar. Známa veta „Sezam otvor sa!“ z Rozprávok tisíc a jednej noci sa odvoláva na veľké bohatstvo, s ktorým boli sezamové semienka v arabskom svete porovnávané.


Sezónnosť

Kedy majú sezamové semienka svoju sezónu?

Doba zberu sezamových semienok je v septembri, kúpiť ich však možno počas celého roka. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sezamové semienka použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na sezamové semienka

Sezamové semienka sa spracovávajú na sezamový olej, ktorý sa používa pri varení. Slúži aj ako prísada na pečenie a ako toping na šaláty alebo müsli. Známe sú aj sezamové tyčinky s medom a cukrom. Obľúbený sladký výrobok halva sa skladá zo sezamu. V arabskej kuchyni je tahin cestovina z najemno pomletých sezamových semienok. Sezamové semienka je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Ako všetky semená a orechy obsahujú olej, ktorý môže pri dlhom skladovaní stuchnúť. Dodržujte tiež vytlačenú trvanlivosť.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v sezamových semienkach

Sezamové semienka obsahujú veľa vápnika a fosforu, ktorý je dôležitý pre kosti a zuby. Okrem toho obsahujú veľa nenasýtených mastných kyselín, ktoré chránia srdce a cievy. Pre vegánov je zaujímavý vysoký obsah železa a bielkovín. Mimoriadne vysoký je obsah horčíka a zaručuje tak dostatočné zásobovanie nervom a svalom.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 565 kcal

Sacharidy: 10,2 g

Bielkoviny: 17,7 g

Tuky: 50,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 7 µg

Vitamín B1: 0,8 mg

Vitamín B2: 0,25 mg

Vitamín B6: 0,79 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 2,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 783 mg

Železo: 10 mg

Draslík: 458 mg

Horčík: 347 mg

Sodík: 45 mg