Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mandle: mnohostranné a chutné

Mandle patria do rodu ružovitých rastlín. Ľudia ich pestujú už približne 4000 rokov a dnes je to hlavne v Kalifornii, ale aj v Pakistane, Iráne a v stredomorskej oblasti. Rozlišujeme sladké a horké mandle.

Užitočné informácie

Mandle majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na mandle

Sladké mandle majú škoricovo hnedú, drsnú šupku a sú to mandle, ktoré väčšinou poznáme. Možno ich konzumovať surové, ale aj v likéroch, marcipáne a múčnych jedlách. Horké mandle nie sú vhodné na konzumáciu za surova, lebo obsahujú glykozid produkujúci kyselinu kyanidovú.  Vedeli ste, že mandle z botanického hľadiska nie sú orechy, ale takzvané kôstkové ovocie?

Čo sa skrýva v mandliach

Mandle obsahujú veľa mandľového oleja, ale aj stopy cukru a vitamíny, ako je vitamín A a vitamín E. Vo veľkej miere obsahujú aj minerály. Podiel vápnika na 100 gramov je približne 252 miligramov, horčíka okolo 170 miligramov a draslíka okolo 835 miligramov. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú mandle?

Mandľovník ľudia pestujú už viac ako 4000 rokov. Hlavné oblasti pestovania mandľovníkov sú prevažne v Kalifornii, stredomorskej oblasti, Iráne a tiež v Pakistane a Číne. V mnohých nemeckých vinohradníckych oblastiach dozrievajú mandle, ktoré pravdepodobne priniesli Rimania spolu s vínom.


Sezónnosť

Kedy majú mandle svoju sezónu?

Mandle sa zberajú od augusta do začiatku októbra. Plody je však možné kúpiť po celý rok. 

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu mandle použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na mandle

Sladké mandle sa väčšinou konzumujú surové, ale tiež sa používajú na pečenie a na výrobu marcipánu a likérov. Pred konzumáciou sa mandle obaria horúcou vodou, aby bolo možné ľahko odstrániť šupku, ktorá chutí mierne horko. Po usušení ich možno rozdrviť a spracovať na múčku alebo nastrúhať. V tejto forme sa používajú na zdobenie alebo pečenie. V jarmočných stánkoch možno sladké mandle kúpiť ako obľúbené, v cukre karamelizované „pražené mandle“. Mandle je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme.Účinné zložky

Čo sa skrýva v mandliach

Konzumácia mandlí poskytuje ľudskému organizmu dôležité vitamíny a minerálne látky. Okrem toho obsahujú zdravé tuky, bielkoviny a vlákninu. Chránia srdce, svaly a nervy. Antioxidanty, ktoré mandle obsahujú, chránia pred voľnými radikálmi. Štúdie ukazujú, že mandle dokonca dokážu znížiť hladinu cholesterolu. Takisto obsahujú veľa kyseliny listovej, ktorá je veľmi dôležitá predovšetkým v tehotenstve.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 583 kcal

Sacharidy: 5,4 g

Bielkoviny: 18,7 g

Tuky: 54,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 23 µg

Vitamín B1: 0,22 mg

Vitamín B2: 0,6 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 25,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 252 mg

Železo: 4,1 mg

Draslík: 835 mg

Horčík: 170 mg

Sodík: 20 mg