Mak: nezameniteľná aróma
Mak je známy už od antiky. O Grékoch vieme, že mak dávali svojim deťom a používali ho rovnako, ako ho zvykneme používať dnes. Existujú rôzne druhy maku, nie všetky sú jedlé.
Mak má tieto špecifické vlastnosti
Druhy maku, ktoré sa používajú v potravinách, sú modročierny (Nemecko), sivý (Rakúsko) a biely mak (India). Mak možno používať ako potravinu alebo olej. Obsahuje približne 50 percent oleja. V Európe sa olej získava zo sivého maku. Pri šetrnom lisovaní za studena sa získa nezameniteľná aróma.
Pozor na vlčí mak
Vlčí mak, ktorý krásne kvitne na okrajoch ciest, nie je jedlý, a dokonca aj pri jedlých odrodách sú jedlé iba semená maku, samotná rastlina je jedovatá. Pestovanie maku podlieha štátnej kontrole, pretože nespracovaný mak obsahuje v rôznych množstvách morfium a kodeín. Z tohto dôvodu by ste mali mak kupovať v obchode. Tak máte istotu, že mak zodpovedá predpisom platným pre potraviny a je vhodný na konzumáciu.
Odkiaľ pochádza mak?
Mak pochádza pôvodne z južnej Európy, kde bol známy už 6000 rokov pred Kristom. Obľúbený bol v Egypte a Grécku. Rozlišujeme tri druhy: Modročierny a sivý mak pochádza z Európy a biely z Indie.
Kedy má mak svoju sezónu?
Zber sa v Európe uskutočňuje v auguste alebo septembri. Zberá sa približne štyri až šesť týždňov po zakvitnutí.
Na čo sa môže mak použiť a ako sa má skladovať?
Najemno pomletý mak sa v indickej kuchyni používa ako múka na zahusťovanie jedál. Keďže mak obsahuje veľa oleja, vyrába sa z neho aj veľmi dobrý olej. Ten sa lisuje za studena a mal by sa tiež používať studený, pretože neznáša veľké teplo. Preto sa používa predovšetkým do šalátov a studených jedál a dodáva im špeciálnu príchuť. Pri makovom oleji je potrebné mimoriadne dbať na trvanlivosť, pretože môže rýchlo stuchnúť. Známe a obľúbené sú aj makové koláče a makové žemle.
Ako mak skladovať
Otvorené balenie sa odporúča použiť do štyroch týždňov. Pomletý mak je nutné spotrebovať čo najskôr, pretože môže kvôli veľkému obsahu oleja rýchlo stuchnúť. (Celý) mak, skladovaný v dobre zatvorených sklíčkach a v tme, možno držať niekoľko mesiacov. Pomletý mak možno tiež zamraziť.
Čo sa skrýva v maku
Mak je bohatý na cenné minerálne látky, ako je železo, horčík, vápnik, draslík a mnoho nenasýtených mastných kyselín. Chráni tak srdce, nervy a svaly. Okrem toho obsahuje dôležitý vitamín B1, ktorý je zodpovedný za látkovú výmenu v bunkách. Mak bol odjakživa používaný ako liek (predovšetkým ako liek na spanie a tlmenie bolestí) alebo sa spracovával na rastlinný olej.
Kalórie: 477 kcal
Sacharidy: 4,2 g
Bielkoviny: 20,2 g
Tuky: 42,2 g
Vitamín A: 5 µg
Vitamín B1: 0,86 mg
Vitamín B2: 0,17 mg
Vitamín B6: 0,44 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 4 mg
Vápnik: 1460 mg
Železo: 9,5 mg
Draslík: 705 mg
Horčík: 333 mg
Sodík: 21 mg