Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kešu oriešky: drobné potešenie

Kešu oriešky sú doma hlavne v Afrike a Ázii. Pretože sú veľmi nenáročné, rastú aj na zlej pôde. Kešu oriešky sú kôstkové ovocie a patria k škrupinovému ovociu.

Užitočné informácie

Kešu oriešky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na kešu oriešky

Kešu oriešky sa tešia od 20. storočia veľkej obľube a rastúcemu dopytu. Oriešky boli pôvodne privezené v 16. storočí z Brazílie do Mozambiku a Indie a v 19. storočí sa veľkoplošne pestovali v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. 

Kešu oriešky obsahujú relatívne málo tuku a s 20 % podielom proteínov sú hodnotným rastlinným zdrojom proteínov. Z botanického hľadiska je to kôstkové ovocie, podobne ako pistácie alebo mandle. Z proteínov obsahujú napríklad aminokyselinu L-tryptofán, z ktorej si telo vytvára hormón šťastia sérotonín. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú kešu oriešky?

Brazília a India sú dnes s veľkým náskokom najväčšími producentmi kešu orieškov. Potom nasleduje Vietnam, Indonézia, Thajsko, Tanzánia, Guinea-Bissau, Mozambik a Nigéria. Lúskanie orieškov je v niektorých krajinách ešte stále ručnou prácou. Ale v súčasnosti existujú aj stroje, ktoré túto prácu pri zbere kešu orieškov preberajú.


Sezónnosť

Kedy majú kešu oriešky svoju sezónu?

Hlavné obdobie zberu kešu orieškov je približne medzi februárom a koncom apríla. Vďaka ich dobrej trvanlivosti sú v predaji po celý rok. Keďže sú stromy kešu veľmi nenáročné a nevyžadujú si ani veľa starostlivosti a zavlažovania, veľmi ľahko sa pestujú a veľmi zriedkavo uhynú. Zber kešu orieškov je rovnako jednoduchý ako starostlivosť o stromy. Keď sú kešu oriešky zrelé, jednoducho spadnú zo stromu, podobne ako gaštany. Potom ich stačí jednoducho pozbierať.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu kešu oriešky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na kešu oriešky

Kešu oriešky možno jednoducho konzumovať ako občerstvenie. V ázijskej kuchyni, predovšetkým pri pokrmoch z ryže, sú kešu oriešky podstatnou zložkou. Dodávajú pokrmom jedinečnú chuť. Z jadierok kešu orieškov sa pripravujú aj chutné dezerty. Pri skladovaní je potrebné dbať na to, aby boli oriešky skladované na vetranom a suchom mieste, pretože veľmi rýchlo plesnivejú alebo môžu chutiť stuchnuto.  Účinné zložky

Čo sa skrýva v kešu orieškoch

Kešu oriešky poskytujú ľudskému organizmu niečo výnimočné, a to veľmi veľký podiel esenciálnej aminokyseliny tryptofán. V takom množstve sa nenachádza v žiadnej potravine okrem kešu orieškov. Tryptofán je nevyhnutný pri tvorbe sérotonínu v ľudskom organizme. V medicíne možno pomocou tryptofánu a komplexov vitamínu B6 bojovať proti depresiám.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 571 kcal

Sacharidy: 30,5 g

Bielkoviny: 17,2 g

Tuky: 42,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 10 µg

Vitamín B1: 0,63 mg

Vitamín B2: 0,25 mg

Vitamín B6: 0,42 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 31 mg

Železo: 2,8 mg

Draslík: 552 mg

Horčík: 270 mg

Sodík: 15 mg