Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pistáciové orechy: kráľovská pochúťka

Kráľovná zo Sáby musela pistáciové orechy veľmi milovať, pretože vraj vyhlásila túto chutnú lahôdku za kráľovské plody a zakázala ju konzumovať bežným ľuďom. Pistáciové orechy sú plody rovnomenného stromu.

Užitočné informácie

Pistáciové orechy majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na pistáciové orechy

Pistáciové orechy chutia mierne sladkasto, podobne ako mandle, ale aj korenisto. V predaji sú v lúpané i nelúpané. S obľubou sa chrumkajú pražené a solené varianty. Čisté sa však tiež hodia na pečenie alebo ako prísada do zmrzliny a údenín. Mimochodom: Za „pravú pistáciu“ sa považuje iba strom, ktorý má iba samičie alebo samčie kvety, nie oboje.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú pistáciové orechy?

Pistáciové orechy pôvodne pochádzajú z Iránu a Afganistanu. Tam boli pestované už v 2. storočí pred Kristom. Dnes je hlavným producentom pistáciových orechov Irán. Druhým najväčším producentom je Kalifornia a za ňou nasleduje Turecko. V Európe sa pestujú okrem iného v Grécku, Taliansku a Španielsku.


Sezónnosť

Kedy majú pistáciové orechy svoju sezónu?

Pistáciové orechy sú v predaji po celý rok. Zberajú sa však na začiatku jesene. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu pistáciové orechy použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na pistáciové orechy

Ak chcete pistáciové orechy chrumkať, musíte ich najprv olúpať. Orechy sa väčšinou konzumujú pražené a solené. Pistáciové orechy sa ako prísada nachádzajú tiež v pralinkách, pečive z lístkového cesta, zmrzline a údeninách. Pistáciové orechy sa spracovávajú na marcipán a obalené do nugátu sa používajú ako náplň do Mozartových gulí. Obľúbenou prísadou sú tiež v sladkých jedlách orientálnej kuchyne, ako napríklad v baklave. Pistáciové orechy je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Ďalšou možnosťou je uchovávať lúpané pistáciové orechy v chladničke. 


Recepty

Čo možno pripraviť z pistáciových orechov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pistáciových orechoch

Pistáciové orechy sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny a môžu mať preto priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu. Štúdie ukázali, že vďaka týmto orechom možno i chudnúť, pretože obsahujú zdravé tuky. So 130 miligramami vápnika tiež posilňujú kosti a zuby. Kto je často v strese, mal by takisto jesť pistáciové orechy, pretože poskytujú B vitamíny, tryptofán a horčík. Konzumácia jednej hrste pistáciových orechov bráni, podľa torontských vedcov, aj zvýšenej hladine cukru v krvi. Dôsledkom je to, že nedostanete tak rýchlo opäť hlad a preto menej jete.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 594 kcal

Sacharidy: 11,6 g

Bielkoviny: 20,8 g

Tuky: 51,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 25 µg

Vitamín B1: 0,69 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,25 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 5,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 130 mg

Železo: 7,3 mg

Draslík: 1020 mg

Horčík: 160 mg

Sodík: 6 mg