Pistáciové orechy: kráľovská pochúťka
Kráľovná zo Sáby musela pistáciové orechy veľmi milovať, pretože vraj vyhlásila túto chutnú lahôdku za kráľovské plody a zakázala ju konzumovať bežným ľuďom. Pistáciové orechy sú plody rovnomenného stromu.
Pistáciové orechy majú tieto špecifické vlastnosti
Pistáciové orechy chutia mierne sladkasto, podobne ako mandle, ale aj korenisto. V predaji sú v lúpané i nelúpané. S obľubou sa chrumkajú pražené a solené varianty. Čisté sa však tiež hodia na pečenie alebo ako prísada do zmrzliny a údenín. Mimochodom: Za „pravú pistáciu“ sa považuje iba strom, ktorý má iba samičie alebo samčie kvety, nie oboje.
Odkiaľ pochádzajú pistáciové orechy?
Pistáciové orechy pôvodne pochádzajú z Iránu a Afganistanu. Tam boli pestované už v 2. storočí pred Kristom. Dnes je hlavným producentom pistáciových orechov Irán. Druhým najväčším producentom je Kalifornia a za ňou nasleduje Turecko. V Európe sa pestujú okrem iného v Grécku, Taliansku a Španielsku.
Kedy majú pistáciové orechy svoju sezónu?
Pistáciové orechy sú v predaji po celý rok. Zberajú sa však na začiatku jesene.
Na čo sa môžu pistáciové orechy použiť a ako sa majú skladovať?
Ak chcete pistáciové orechy chrumkať, musíte ich najprv olúpať. Orechy sa väčšinou konzumujú pražené a solené. Pistáciové orechy sa ako prísada nachádzajú tiež v pralinkách, pečive z lístkového cesta, zmrzline a údeninách. Pistáciové orechy sa spracovávajú na marcipán a obalené do nugátu sa používajú ako náplň do Mozartových gulí. Obľúbenou prísadou sú tiež v sladkých jedlách orientálnej kuchyne, ako napríklad v baklave. Pistáciové orechy je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Ďalšou možnosťou je uchovávať lúpané pistáciové orechy v chladničke.
Čo sa skrýva v pistáciových orechoch
Pistáciové orechy sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny a môžu mať preto priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu. Štúdie ukázali, že vďaka týmto orechom možno i chudnúť, pretože obsahujú zdravé tuky. So 130 miligramami vápnika tiež posilňujú kosti a zuby. Kto je často v strese, mal by takisto jesť pistáciové orechy, pretože poskytujú B vitamíny, tryptofán a horčík. Konzumácia jednej hrste pistáciových orechov bráni, podľa torontských vedcov, aj zvýšenej hladine cukru v krvi. Dôsledkom je to, že nedostanete tak rýchlo opäť hlad a preto menej jete.
Kalórie: 594 kcal
Sacharidy: 11,6 g
Bielkoviny: 20,8 g
Tuky: 51,6 g
Vitamín A: 25 µg
Vitamín B1: 0,69 mg
Vitamín B2: 0,2 mg
Vitamín B6: 0,25 mg
Vitamín C: 7 mg
Vitamín E: 5,2 mg
Vápnik: 130 mg
Železo: 7,3 mg
Draslík: 1020 mg
Horčík: 160 mg
Sodík: 6 mg