Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Makadámiový orech: kráľ orechov

Makadámiový orech je známy ako „kráľ orechov“ a pôvodne pochádza z Austrálie. Patrí do rodu proteovitých rastlín a má uzatvorené plody, pretože vrstva oplodia je drevnatá a obsahuje iba jedno semeno.

Užitočné informácie

Makadámiové orechy majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na makadámiové orechy v okrovej mise

Makadámiové orechy patria k najdrahším orechom na svete, lebo ich pestovanie je nákladné. Škrupinou sa makadámiové orechy podobajú na naše gaštany. Ich škrupina je však veľmi tvrdá a preto sa otvára strojovo. Ich chuť je jemne oriešková. Ich cenné zložky posilňujú srdce a nervy a poskytujú telu dôležité B vitamíny. Okrem toho sú neuveriteľne výživné: so 75 percentami obsahu tuku je tento „kráľ orechov“ na čele všetkých orechov. 


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod makadámiových orechov

Makadámiové orechy pochádzajú z oblasti Oceánie. Prečítajte si o najdôležitejších vlastnostiach tohto exotického orecha, ako aj o tom, ako si našiel cestu do Európy.

Botanická klasifikácia makadámiových orechov

Viackmenný strom makadámia patrí k čeľadi proteovitých rastlín (Protoceae) a môže dorásť do výšky 18 metrov. Listy dospelého stromu sú usporiadané v praslenoch až po päť a môžu mať dĺžku 25 centimetrov a šírku sedem centimetrov. Okraje listov sú v závislosti od druhu a veku hladké alebo ostnaté a kvety majú krémovú alebo ružovú farbu. Makadámiové stromy plodia dva až štyri centimetre veľké kôstkové plody. Guľaté plody sú spočiatku svetlozelené a neskôr sa ich farba zmení na tmavohnedú. Majú hladký kožovitý povrch s rožkami navrchu. Kôstka (semeno) je jeden až tri centimetre veľká a označuje sa ako makadámiový orech. Aj tá má dva až päť milimetrov hrubú šupku, pod ktorou sa skrýva jedlé jadro – makadámiový orech.

Odkiaľ pochádzajú makadámiové orechy?

Domovom makadámiových orechov je Austrália. Tam rastú na divorastúcich stromoch dažďového pralesa. Už pôvodní obyvatelia (aborigéni) považovali tento orech za cenný a výživný zdroj a v podstate ho aj objavili. Okolo roku 1857 našiel jeden Európan prvý druh makadámie v lese pozdĺž rieky Pine River v Moreton Bay. Meno mu dal nemecko-austrálsky botanik Ferdinand von Mueller, ktorý ho pomenoval podľa svojho priateľa a kolegu Johna Macadama. Až okolo roku 1965 sa začali tiež vyvážať. Dnes sa makadámiové orechy dovážajú z týchto oblastí:

  • Austrália
  • Havaj
  • Bolívia
  • Brazília
  • Guatemala
  • Izrael
  • Kalifornia
  • Keňa
  • Malawi
  • Nový Zéland
  • Južná Afrika
  • Paraguaj

Pestovanie a zber

Pestovanie a zber makadámiových orechov

Makadámiové orechy sú nesmierne lahodné a plné živín. Vzhľadom na náročné pestovanie, zložité následné spracovanie a zvýšený dopyt patria k najdrahším orechom na svete.

Kde sa makadámiové orechy pestujú?

Makadámiové orechy pochádzajú z východného pobrežia Austrálie. Rastlina je veľmi náročná na starostlivosť a vyžaduje subtropickú klímu, takže dažďové pralesy v Queenslande jej ideálne vyhovujú. Napriek vysokým nárokom tejto pomaly rastúcej rastliny sa dnes okrem Austrálie pestuje aj na Havaji, v Bolívii, na Novom Zélande, v Guatemale, Brazílii, Kalifornii, Malawi, Keni, Izraeli, Paraguaji a v Južnej Afrike.

Kedy sa zbierajú makadámiové orechy?

Konkrétne obdobie zberu úrody sa líši podľa oblasti pestovania. Zber prebieha zhruba od marca do decembra, keď sa plody oddelia od metliny a spadnú na zem.

Kedy majú makadámiové orechy svoju sezónu?

Makadámiové orechy sú v predaji po celý rok. Zbierajú sa však od marca do septembra v Austrálii a od septembra do decembra na Havaji. Potom sa orechy spracujú tak, aby sa zachovala ich trvanlivosť. Olúpu sa, opražia a vákuovo zabalia.


Spracovanie

Náročné spracovanie makadámiových orechov

Ďalším krokom spracovania po zbere úrody je proces sušenia orechov. V rámci dlhého sušenia sa zníži množstvo vlhkosti v orechoch na pár percent, vďaka čomu sa predĺži ich trvanlivosť a orechy získajú lepšiu konzistenciu. Rozbíjanie tri milimetre hrubej šupky a praženie plodov sa vykonáva opatrne a maximálne dôsledne. V dôsledku opraženia orechy získajú intenzívnejšiu arómu a ich trvanlivosť sa ešte viac predĺži. V závislosti od použitia sa makadámiové orechy osolia, osladia alebo inak aromatizujú. 


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v makadámiových orechoch: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Makadámiové orechy obsahujú cenné látky, ako sú nenasýtené mastné kyseliny, horčík, vápnik a B vitamíny.  Orechom sa pripisuje priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém. Rôzne štúdie dokladajú, že pri dennej konzumácii asi desiatich makadámiových orechov možno už po štyroch týždňoch znížiť hladinu krvného cholesterolu o dvanásť percent. Orechy by sa však mali konzumovať bez úprav a v surovom stave. Toto sú výživové hodnoty na 100 gramov makadámiových orechov:

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 703 kcal

Sacharidy: 4 g

Bielkoviny: 7,5 g

Tuky: 73 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,28 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,28 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 51 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 265 mg

Horčík: 108 mg

Sodík: 5 mg

Koľko kalórií má makadámiový orech?

Jeden makadámiový orech váži v priemere tri gramy a obsahuje približne 21 kalórií.


Zdravotný aspekt

Sú makadámiové orechy zdravé?

Kráľ orechov je okrem nezameniteľnej chuti známy aj obsahom cenných živín. Prezradíme vám, čo všetko sa v tomto vzácnom orechu skrýva.

Makadámiové orechy sú bohaté na vitamíny a minerálne látky

Orechy majú vysoký obsah mastných kyselín a sú tiež bohaté na vitamíny ako vitamín B a živiny ako železo, draslík, vápnik, horčík a fosfor. Vitamíny skupiny B sú dôležité na reguláciu látkovej premeny a majú antioxidačné vlastnosti. Horčík, vápnik a fosfor zase pozitívne vplývajú na štruktúru kostí a železo je dôležité na transport kyslíka, takže je nevyhnutné pre celé telo. Vo všeobecnosti možno povedať, že makadámiové orechy sú zdravé, ak sa konzumujú s mierou. Orechy sú prospešné pre srdcovo-cievny systém, hladinu cholesterolu a dostatočné prekrvenie svalstva.

Podpora zdravia srdca

Všetky orechy sú bohaté na omega 3 mastné kyseliny a ďalšie nenasýtené mastné kyseliny a platí to aj o makadámiových orechoch. Udržiavajú elasticitu ciev, vďaka čomu môže krv lepšie prúdiť, a dokážu znižovať hladinu cholesterolu, čím chránia srdce a obehový systém.

Vysoký obsah tuku v makadámiových orechoch

Makadámiové orechy majú veľmi vysoký obsah tuku – 73 gramov tuku na 100 gramov orechov. Obsahujú viac ako 80 percent nenasýtených mastných kyselín vrátane omega 3 a okolo 20 percent nasýtených mastných kyselín. Tieto mastné kyseliny majú nesmierne pozitívny vplyv na ľudské telo. Dodávajú mu energiu, môžu posilňovať imunitný systém a podporovať látkovú premenu. Makadámiové orechy teda patria k najzdravším orechom na svete, ale aj k najdrahším. Práve preto sa tento orech často označuje aj ako „kráľ orechov“. 


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie makadámiových orechov

Prezradíme vám, na čo dbať pri nákupe a skladovaní týchto vzácnych orechov.

Nákup makadámiových orechov: na čo si dať pozor

Makadámiové orechy sa veľmi ťažko lúskajú, preto odporúčame nakupovať lúpané orechy. Orechy na svojej ceste prechádzajú množstvom zastávok, sú dlho na ceste a musia zvládnuť aj dlhé skladovanie.  

Ako je najlepšie uchovávať makadámiové orechy?

Najdlhšie vydržia tieto vzácne orechy vo vákuovom balení. V chladničke a vo vzduchotesnom obale vydržia až štyri týždne, hlbokozmrazené až dvanásť mesiacov. Po otvorení obalu ich vždy znova dobre uzatvorte a pravidelne kontrolujte, pretože makadámiové orechy sú vzhľadom na vysoký obsah tuku náchylné na napadnutie plesňami. To však možno ľahko spoznať podľa výrazného zatuchnutého zápachu. 


Použitie

Ako možno využiť makadámiové orechy v kuchyni?

Detailný pohľad na makadámiové orechy na sivom tanieri

Čisté makadámiové orechy sú obľúbenou maškrtou. Mäkké orechy však možno použiť aj do müsli, dezertov, pečiva, ako nátierku na chlieb alebo ako prísadu do mnohých pokrmov. Naozaj výnimočné sú omáčky dochutené makadámiovými orechmi. Makadámiové orechy je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Vo vákuovom balení sú dobre chránené a dlho vydržia.

Praženie makadámiových orechov: ako na to

Makadámiové orechy môžete pražiť v rúre alebo na panvici. Na panvici je to síce o niečo rýchlejšie, ale rovnomerné opraženie a zhnednutie sa pri tomto spôsobe dá dosiahnuť ťažšie. Pri žiadnej technike nebudete potrebovať olej, okrem prípadu, keď orechy pred pražením okoreníte.

Ale pozor: Orechy zhnednú relatívne rýchlo a príjemné opraženie delí od spálenia len pár sekúnd.

Praženie makadámiových orechov v rúre – postup:

  1. Rozložte makadámiové orechy na plech na pečenie a ponechajte medzi nimi dostatočné rozstupy.
  2. Dajte orechy do rúry nastavenej na 150 stupňov Celzia, v režime spodného a vrchného ohrevu.
  3. Orechy v rúre neustále sledujte a len čo prvé makadámiové orechy zhnednú, potraste plechom, aby sa otočili.
  4. V závislosti od typu rúry budú orechy hotové za približne desať až 15 minút.

Praženie makadámiových orechov na panvici – postup:

  1. Postavte na sporák nepriľnavú panvicu a nahrejte ju na stredný stupeň.
  2. Len čo je panvica horúca, dajte do nej orechy a približne každé dve minúty panvicou potraste, aby orechy rovnomerne zhnedli a nespálili sa.
  3. Praženie na panvici vám zaberie asi desať minút.

Ako lúskať makadámiové orechy?

Spomedzi orechov, ktoré na svete poznáme, patria makadámiové orechy k tým, ktoré sa najťažšie lúskajú. Obyčajný luskáčik na orechy vám, žiaľ, nepomôže. Potrebný je na to totiž špeciálny luskáčik na makadámiové orechy.

Náš tip: Pri lúskaní je dobré dať si ochranné okuliare alebo potápačskú masku, pretože sklo masiek na potápanie je temperované, aby odolalo aj vysokému tlaku pod vodou. Ako správne lúskať orechy:

  1. Na závit luskáčika na makadámiové orechy nakvapkajte trocha kuchynského oleja.
  2. Orech vložte do luskáčika spojom nahor.
  3. Potom otočte závitom nadol a orech sa rozlúskne.

Ako použiť makadámiové orechy na pečenie

Makadámiové orechy sa vynikajúco hodia na pečenie sušienok, koláčov a dokonca aj chleba. Najbežnejšie a najznámejšie sú makadámiové sušienky s kúskami čokolády. Do cesta na sušienky pritom stačí pridať opražené makadámiové orechy. Recept na pečenie týchto úžasne jednoduchých sušienok nájdete tu. Orechy sú tiež lahodnou prísadou do mrkvového koláča.

Ako použiť makadámiové orechy pri varení?

Áno, makadámiové orechy nie sú vhodné len na pečenie, ale aj na varenie. Vynikajúco zjemnia každé sladké aj slané a výdatné jedlo. Čo poviete napríklad na lahodné fašírky so zemiakovým šalátom, čakankou a makadámiovými orechmi? Recept na túto pochúťku nájdete na konci tejto stránky.

S akými potravinami je vhodné kombinovať makadámiové orechy?

Makadámiové orechy sa hodia takmer do každého jedla a dajú sa kombinovať s množstvom prísad. Nebojte sa experimentovania a popustite uzdu svojej kreativite. Inšpirujte sa týmito tipmi:

  • müsli
  • ryby
  • mäso
  • mrkva
  • bobuľové ovocie (napríklad maliny, čučoriedky)
  • citrusové ovocie (napríklad pomaranč, kumkvat, grapefruit)
  • kivi
  • škorica
  • med
  • mliečne výrobky (napríklad tvaroh, jogurt)
  • mango
  • mučenka jedlá
  • čokoláda
  • ryža
  • cuketa

Recepty

Čo možno pripraviť z makadamových orechov



Mohlo by vás tiež zaujímať