Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Makadamový orech: kráľ orechov

Makadamový orech je známy ako „kráľ orechov“ a pôvodne pochádza z Austrálie. Patrí do rodu proteovitých rastlín a má uzatvorené plody, pretože vrstva oplodia je drevnatá a obsahuje iba jedno semeno.

Užitočné informácie

Makadamové orechy majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na makadamové orechy

Makadamové orechy patria k najdrahším orechom na svete, lebo ich pestovanie je nákladné. Škrupinou sa makadamové orechy podobajú na naše gaštany. Ich škrupina je však veľmi tvrdá a preto sa otvára strojovo. Ich chuť je jemne oriešková. Ich cenné zložky posilňujú srdce a nervy a poskytujú telu dôležité B vitamíny. Okrem toho sú neuveriteľne výživné: so 75 percentami obsahu tuku je tento „kráľ orechov“ na čele všetkých orechov. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú makadamové orechy?

Domovom makadamových orechov je Austrália. Tam rástli na divorastúcich stromoch dažďového pralesa. Tieto orechy patrili k potrave pôvodných obyvateľov. Až okolo roku 1965 sa začali tiež vyvážať. Dnes sa makadamové orechy dovážajú z týchto oblastí:

  • Austrália
  • Havaj
  • Južná prípadne východná Afrika

Sezónnosť

Kedy majú makadamové orechy svoju sezónu?

Makadamové orechy sú v predaji po celý rok. Zberajú sa však od apríla do septembra v Austrálii a od novembra do apríla na Havaji. Potom sa orechy konzervujú. Olúpu sa, opražia a vákuovo zabalia.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu makadamové orechy použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na makadamové orechy

Čisté makadamové orechy sú obľúbenou maškrtou. Mäkké orechy však možno použiť aj do müsli, dezertov, pečiva, ako nátierku na chlieb alebo ako prísadu do mnohých pokrmov. Makadamovými orechmi dochutené omáčky sú naozaj výnimočné. Makadamové orechy je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Vo vákuovom balení sú dobre chránené a dlho vydržia.


Recepty

Čo možno pripraviť z makadamových orechov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v makadamových orechoch

Makadamové orechy obsahujú cenné látky, ako sú nenasýtené mastné kyseliny, horčík, vápnik a B vitamíny.  Orechom sa pripisuje priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém. Rôzne štúdie dokladajú, že pri dennej konzumácii asi desiatich makadamových orechov možno už po štyroch týždňoch znížiť hladinu krvného cholesterolu o dvanásť percent. Orechy by sa však mali konzumovať bez úprav a v surovom stave.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 703 kcal

Sacharidy: 4 g

Bielkoviny: 7,5 g

Tuky: 73 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,28 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,28 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 51 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 265 mg

Horčík: 108 mg

Sodík: 5 mg