Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Marón: aromatický jedlý gaštan

Existujú dva druhy jedlých gaštanov: marón a jedlý gaštan. Obe odrody sú blízki príbuzní a niet medzi nimi takmer žiadny rozdiel. Marón bol vyšľachtený z pôvodného gaštana jedlého. V porovnaní s gaštanom jedlým je trochu väčší a má intenzívnejšiu chuť. Oba druhy chutia orieškovo a trochu sladkasto.

Užitočné informácie

Jedlé gaštany majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na jedlé gaštany

Plody gaštana marón rastú na stromoch dorastajúcich až do 30 metrov. Gaštanovník uprednostňuje skôr kyslé a piesčité pôdy s iba malým množstvom vápnika alebo ílovitých minerálov. Plody majú hnedú, drevnato-kožovitú šupku a guľatý, na jednej strane sploštený tvar. Ošúpaný plod je žlto-belavý a obalený oplodím, ktoré obsahuje dva alebo tri zaoblené a bočne sploštené orechy.

Perzské slovo „kasutah“ znamená „sušený plod“ a je pôvodným označením jedlého druhu gaštana, ktorý dnes poznáme pod názvom marón. V staroveku bol plod pre jeho jedinečnú chuť a rastlinné tuky veľmi cenený a pestovali ho v mnohých hornatých oblastiach. Jedlé gaštany sa väčšinou vyskytovali v regióne medzi Čiernym a Kaspickým morom.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú jedlé gaštany?

Arméni pestovali podľa písomných záznamov strom jedlého gaštana ako prví, aby mohli využívať rastlinné oleje plodov. Neskôr priniesli pravdepodobne Rimania jedlý gaštan do Talianska. Ale až v stredoveku bolo zaznamenané, že mnísi dlho pracovali na tom, aby rozšírili rozsiahle kultúry jedlých gaštanov aj na kopce a pahorky. Plod, ktorý sa neskôr rozšíril do celej Európy, sa v priebehu rastúcej urbanizácie začal vytrácať.


Sezónnosť

Kedy majú jedlé gaštany svoju sezónu?

Doba zberu začína približne od októbra. Keď sa oplodie otvorí, sú gaštany zrelé na zber.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu jedlé gaštany použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na jedlé gaštany

Gaštany je najlepšie piecť 20 minút v rúre na plechu pri teplote 210 stupňov Celzia. Jedlé gaštany by sa mali pritom narezať. Z jedlých gaštanov možno pripravovať polievky, dezerty, piecť chlieb, robiť cesto alebo polentu.

Ako jedlé gaštany skladovať

Keďže jedlé gaštany obsahujú málo vlhkosti, ľahko vysychajú a kazia sa. Preto je potrebné uchovávať ich na chladnom a tmavom mieste, ideálne vo vzdušnom košíku. Takto vydržia tieto plody až tri mesiace.


Recepty

Čo možno pripraviť z jedlých gaštanov


Účinné zložky

Čo sa skrýva v jedlých gaštanoch

Jedlé gaštany obsahujú o 50 percent viac vody ako iné orechy. Ich podiel sacharidov je okolo 40 percent. Sú bohaté na bielkoviny, tuky, minerálne látky, vitamín B a vitamín C.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 196 kcal

Sacharidy: 41,2 g

Bielkoviny: 3,4 g

Tuky: 1,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 4 µg

Vitamín B1: 0,23 mg

Vitamín B2: 0,22 mg

Vitamín B6: 0,35 mg

Vitamín C: 27 mg

Vitamín E: 1,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 33 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 707 mg

Horčík: 45 mg

Sodík: 2 mg