Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vlašské orechy: tvrdé, ale chutné

Najemno pomleté, nasekané na polovice alebo celé na lúskanie. Vlašské orechy možno kúpiť v mnohých formách. Kto ich chce jesť čisté, vylúska si ich najlepšie sám. Tak chutia najaromatickejšie. Čo všetko možno ešte s chutnými orechmi robiť, vám prezradíme tu.

Užitočné informácie

Vlašské orechy majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na vlašské orechy

Vlašské orechy sú orechy, ktoré čerstvé chutia trochu trpko až sladkasto. Ich jadro je v tomto stave ešte skôr mäkké. Čím je orech starší, tým viac prechádza chuť do mierne horkej. Vlašské orechy majú mnohostranné použitie. Čisté sú veľmi zdravé, avšak ako cenný olej sa tiež hodia do šalátov a ako prísada do sladkých a slaných jedál.

Ako vlašské orechy rastú

Vlašské orechy rastú na strome s názvom orech vlašský. Ten však žiaľ rodí svoje prvé plody až veľmi neskoro. Od zasadenia môže ubehnúť po prvý zber úrody až desať rokov. Optimálna doba zberu vlašských orechov začína približne koncom augusta a trvá do polovice septembra, vtedy sú vlašské orechy ešte obalené zelenou a veľmi tvrdou ochrannou šupkou. Táto šupka praskne, keď zrelé vlašské orechy spadnú na zem. Vlašské orechy stačí potom pozbierať.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú vlašské orechy?

Vlašský orech pochádza pôvodne z Ázie. Tieto orechy však poznali aj Rimania a Gréci. Dnes pochádza väčšina vlašských orechov z Číny, USA a Iránu. V miernom pásme sa však pestuje po celom svete. 


Sezónnosť

Kedy majú vlašské orechy svoju sezónu?

Lúskané vlašské orechy sú v predaji po celý rok. Nelúskané vlašské orechy možno kúpiť väčšinou od októbra do januára.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu vlašské orechy použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na vlašské orechy

Vlašské orechy sa používajú buď celé alebo nasekané, prípadne aj ako olej. Chutia čisté a sú veľmi zdravou maškrtou. Tieto orechy však nájdeme aj v müsli, ovocnom šaláte alebo ako prísadu na pečenie v chlebe a pečive. Dochucujú sa nimi sladké i slané jedlá.

Na čo treba dbať pri skladovaní vlašských orechov

Vlašské orechy je potrebné skladovať v chlade, suchu a tme. Keď sú orechy optimálne vysušené, vydržia mnoho mesiacov. Ďalšou možnosťou uchovávania je uskladnenie vlašských orechov v chladničke alebo mrazničke.



Účinné zložky

Čo sa skrýva vo vlašských orechoch

Vlašské orechy obsahujú veľa zdravých látok a sú pre organizmus veľmi dobrým zdrojom energie, pretože obsahujú cenné rastlinné tuky a oleje. Sú bohaté na vitamíny, minerálne látky a nenasýtené mastné kyseliny. Pravidelná konzumácia chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami a má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu. Konzumácia 50 gramov za deň dokáže tak pokryť dennú potrebu človeka esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre vyváženú a zdravú stravu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 663 kcal

Sacharidy: 10,6 g

Bielkoviny: 14,4 g

Tuky: 62,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 10 µg

Vitamín B1: 0,35 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,87 mg

Vitamín C: 3 mg

Vitamín E: 6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 87 mg

Železo: 2,1 mg

Draslík: 570 mg

Horčík: 135 mg

Sodík: 2 mg